TOKYO 2020

ATIKTAN MADALYAYA

Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın başlamasına neredeyse 1 yıl var. Ancak Japonya zamanını boşa harcamıyor. Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları Düzenleme Komitesi (Tokyo 2020), olimpiyat ve paralimpik madalyalarını yapmak için Japonya’nın dört bir yanında ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ adı altında bir dönüşüm hareketi başlattı. ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ resmi olarak ‘Ülke Genelinde Katılım Programı’ adı altında sürdürüldü.

Nisan 2017 ile Mart 2019 arasındaki 2 yılda, yaklaşık 5 bin altın, gümüş ve bronz madalya üretmek için gereken metallerin yüzde 100’ü, Japonya’nın dört bir yanındaki insanlardan gelen küçük elektronik cihazlardan elde edildi. Tokyo 2020 Oyunları sırasında sporculara verilecek her madalya geri dönüştürülmüş metallerden yapıldı.

Japon yetkililer, küçük tüketicinin katıldığı bu çevre dostu, sürdürülebilir elektroniklerin geri dönüştürülmesi projesinin ve topluma katkıda bulunma çabalarının Tokyo 2020 Oyunları’nın ülkelerine bir mirası olacağını umuyor. Biz de kesinlikle bu görüşe katılıyoruz. Japonya genelindeki insanlar tarafından bağışlanan küçük elektronik cihazlar, hükümetin ‘Küçük Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanların Geri Dönüşümünü Destekleme Yasası’ uyarınca akredite edilerek tasfiye olacak. Madalyalar, eritme müteahitleri tarafından altın, gümüş ve bronz unsurların çıkarılmasından sonra üretildi.

Projede dönüştürülen elektronik cihazların toplanma dönemine ait ilginç bilgiler var:

■ Toplama dönemi: 1 Nisan 2017- 31 Mart 2019.

■ Toplanan cihaz sayısı: Japonya genelinde belediye yetkilileri tarafından toplanan miktar (cep telefonları dahil, küçük kullanılır elektronik cihazlar): Yaklaşık 78 bin 985 ton.

■ Japonya genelinde Japon mobil taşıyıcı firması NTT Docomo mağazaları tarafından toplanan miktar (yalnızca kullanılmış cep telefonları) yaklaşık 6 milyon 210 bin.

■ Toplanan metallerin son miktarı: Tokyo 2020’ye göre yaklaşık 80 bin ton geri dönüştürülmüş aletten sadece 32 kilo altın, 3.5 kilo gümüş ve 2.2 kilo bronz (bu durumda bakır ve çinko) elde edildi.

■ Katılan belediyeler: 1621. Ülke genelinde 1741 şehir, kasaba ve köyün yüzde 90’ı kampanyaya katıldı.