KURUCU BAŞKANIMIZIN MESAJI

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı
A. Yavuz Kocaömer

2002 yılında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni kurduğumuzdan bu yana ülkemizde engelliler sporu adına çok şey değişti. Engelliler; spor yapabilmeleri konusunda yeterli bilgi, eğitim ve koşullara sahip olduklarında nasıl başarılara imza atabileceklerini defalarca ispatladı. 2004 Atina Paralimpik Oyunları’na ilk kez birden fazla sporcu ile (8 sporcu) katıldığımızda bunu öngörebiliyor ve gerçekleşmesi için neler gerektiğini çeşitli mecralarda paylaşıyordum.

Gelinen noktada katılımcı sporcu sayımız 2004’den bugüne 10 katına çıkmış (En son Rio 2016, 79 sporcu), hedefler yükselmiş ve Paralimpik Oyunları’nda ülke olarak alınan sonuçlar Olimpiyat Oyunları’ndan bir adım önde olduğu halde, bunu yeterli görmüyor ve potansiyelimizin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Sporcularımızın, bunu önümüzdeki ilk Paralimpik Oyunları olan Tokyo 2020’de ve katılacağımız diğer uluslararası organizasyonlarda tekrar tekrar ispatlayacağından hiçbir kuşkum yok. Her ne kadar, 2020 yılının ilk döneminde başlayan ‘Koronavirüs Pandemisi’ Tokyo 2020 sürecine, diğer büyük organizasyonlara ve tüm sporlarda olduğu gibi engelli sporlarına da büyük sekte vursa da, sporcularımızın önümüzdeki yıllarda çıtayı daha da yükseğe çıkaracağına inancım tamdır.

Uzun vadede engelli sporlarındaki bu baş döndürücü gelişmenin ülkemize kattığı en büyük değer ise, toplumdaki farkındalığın tarihimizde hiç olmadığı kadar artmasıdır. Bu, hiç kuşkusuz iki yönlü işleyen bir süreçtir. Farkındalığın artması sporcu sayısındaki tırmanışı ve bundan sonraki yıllarda elde edeceğimiz olası başarılarımızı tetikleyecektir.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu olarak önceki dönemde birbirinden değerli, hepsi alanında başarılı üyelerimizi görevlendirmek suretiyle 5 alt kurul (Hukuk, Eğitim, Sağlık ve Sınıflandırma, Spor ve İletişim) oluşturmuştuk. Kurullarımız, başlangıcından bugüne kadar çalışmaları ve projeleriyle önemli işler ortaya koymaya devam ediyorlar. Resmi internet sayfamızın da bu süreçte etkin olarak sizlerle buluşabilmesi adına yenilenmesi, daha modern bir altyapı ve tasarıma kavuşması, sosyal medya ile entegre olması gerekiyordu. Paralimpik sporlar ile ilgili en yeni ve doğru haberleri, bilgileri, faaliyetlerimizi, sporcularımızın başarılarını yenilenen sitemizden ve bağlı sosyal medya hesaplarımızdan takip edebileceksiniz.

A.Yavuz Kocaömer

Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı