PARİS 2024’E İKİ YIL KALA: SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİMİZ 24 KONU
| Genel

PARİS 2024’E İKİ YIL KALA: SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİMİZ 24 KONU

Dinamik sporlar? İkonik sahalar? Unutulmaz sanat performansları ve toplumu daha da kapsayan girişimler? Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na doğru son iki yıla girmişken, sabırsızlıkla beklediğimiz çok şey var.

Fransızcada söylenildiği üzere ‘Chacun à son goût’ (Herkesin kendi zevki vardır), ve konu Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na geldiğinde, bundan daha doğru bir söz olamazdı.

Spor. Kültür. Tarih. Benzeri olmayan bir şehir ortamı – Fransa’da iki yıl içerisinde Paralimpik Oyunlar başladığında, herkesin zevkine hitap eden bir şey bulunacaktır.

İşte dört gözle beklenilen İlk 24:

1. Fransa’daki ilk Paralimpik Oyunlar

Her ne kadar Paris 2024, Fransa’nın başkentini üçüncü kez Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olması ve Londra’dan sonra bunu başarmış dünyadaki ikinci şehir olması sebebiyle markalaştıracak da olsa Paris, Yaz Paralimpik Oyunları’na ilk defa ev sahipliği yapacak. Fransa daha önce 1992 yılında Albertville’de, Kış Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmıştı.

2. İlk Paralimpik Günü

İlk defa yapılacak olan Paralimpik Günü, 8 Ekim 2022 tarihinde, Paris’te gerçekleşecek. Her yıl 23 Haziran tarihinde yapılan Olimpiyat Günü’nün temasını izleyecek olan Paralimpik Günü, insanlara Para sporları deneyimleme ve Paralimpik sporcularla konuşma fırsatı verecek.

3. Paylaşılan Amblem

Ayrıca Paris 2024’te, tarihte ilk defa Olimpiyat ve Paralimpik Oyunların amblemleri aynı olacak. Amblemin üç özelliği bulunuyor: altın madalya, meşale ve Marianne – devrimin ve ulus olarak Fransa’nın sembolü.

4. Maskot

Mandeville, Tom, Someity…Kim bir sonraki sevgili Paralimpik maskotu olacak? Paris 2024’ün hangi maskotla ortaya çıkacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

5. Sadeck’ten başka bir başyapıt

Fransız dansçı ve kareograf Sadeck Waff, bir sene önce Tokyo 2020 ve Paris 2024 arasındaki devir teslim seremonisi için kurguladığı grup performansı ile izleyicileri heyecanlandırdı. Performansın özelliklerinden biri de, dokuz tekerlekli sandalye kullanıcısı ve 10 dilsiz veya sağır kişinin, görkemli bir müzik eşliğinde mükemmel bir ahenkle hareket etmesiydi. Waff, gelecekteki projelerle ilgili her ne kadar sessizliğini korusa da, Paris 2024 ile ilgili çalışmasının devam ettiğini onayladı ki bu da bizlere, başka bir unutulmaz performansın hayalini kurma şansını verdi.

6. Kalifikasyon Faaliyetleri Dalgası

Üst-düzey spor faaliyetlerini beklemek için iki yıl çok mu fazla? Sorun değil. Paris 2024’e giden yol, heyecan verici kalifikasyon programları ile dolu. Kotaların büyük bölümü 2023 yılında dağıtılacak. Bunlara dünya şampiyonalarında yer alacak olan Para okçuluk, Para atletizm, Para kano, Goalball, Para Kürek, Para Atıcılık, Oturarak Voleybol, Para Yüzme ve Tekerlekli Sandalye Rugby de dahil.

7. Herkes için spor

Paris 2024 Organizasyon Komitesi, Oyunlardaki katılımı yükseltmek için çok çeşitli girişimler başlattı. Bu girişimlerden birinde, erişim uzmanları spor kulüplerini ziyaret ederek personele, engelli kişileri nasıl karşılamaları gerektiğini ve onların deneyimlerini nasıl daha eğlenceli hale getirebileceklerini gösteriyor.

8. Tarihi mekanlar

Zamanda yolculuk kolaydır. Paris 2024 için bir bilet almanız yeterli! Paralimpik spor faaliyetleri, şehrin en tarihi bazı mekanlarında gerçekleşecek: tekerlekli sandalye ve Para taekwondo yarışları Grand Palais’de, Para okçuluk Les Invalides’de ve Judo ile tekerlekli sandalye rugby ise Champ-de-Mars Arena’da. Bir kraliyet tecrübesi mi arıyorsunuz? Para binicilik yarışları için Chateau de Versailles’a gidin.

9. Seyirciler geri döndü

Sporcular Paralimpik Oyunların yıldızları, ancak iyi bir seyircinin gücünü de hafife almayın. Seyirciler, korona virüsü önlemleri sebebiyle, Paralimpik Oyunlarda sayılarının iki kez sınırlandırılmasından sonra, spor sahalarına geri dönecekler.

10. Süper haftasonu

Açılış haftasonunda daha da güçlü bir şekilde, en az 16 Para spor branşının yer alacak olmasının yanında, Oyunlar’ın ilk gününde, 22 branş içerisinden 11 dalda yarışlar yapılacak.

11. Yayınların genişleyen objektifi

Paralimpik Oyunlar tarihinde ilk kez, 300 saatlik canlı yayın teminatıyla, tüm Para sporlar filme alınacak ve canlı yayınlanacak. Geçmiş Oyunlar ile karşılaştıracak olursak, seyircilere 100 saatlik bir yayın erişimi sağlanmıştı.

12. Rekor sayıda bilet

Paralimpik Oyunları televizyondan seyretmek yetmiyor mu? Favoriniz olan Para sporu tribünlerden seyretmek için bir bilet alma şansınız var. Seyircilere bir gün içerisinde birden çok sporu izleme şansı veren günlük geçişler de dahil olmak üzere, Paralimpik Oyunlar için 3.4 milyon bilet satışı gerçekleşecek.

13. Cinsiyet eşitliğine doğru

Paris 2024 programları, Paralimpik Oyunlar tarihindeki en yüksek rakamlarla, kadınlarda rekor bir sayı olan 236 madalya töreni ve kadın sporcular için en azından 1.859 kota verme özelliklerine sahip olacak.

14. Gençler, büyüdüler

Macaristan’lı Para kano sporcusu Peter Kiss ve Hintli Para atıcılık sporcusu Avani Lekhara gibi genç, geleceği parlak sporcular, Tokyo 2020’nin beklenmeyen yıldızlarıydı. Üç yıllık antrenmandan sonra…ve katlanmış beklentilerin ağırlığıyla Paris’ten nasıl ayrılacaklar.

15. Efsaneler geri dönüyor

Tokyo 2020’de parlamış olan gençler, üç sene sonra daha parlak ışıkların altında yer alacak olsalar da, Paralimpik efsanelerin, madalya için gençlere karşı iyi bir savaş vereceğinden emin olabilirsiniz. Kanıt istiyorsanız fazla uzağa gitmeden, Japon Para bisikletçi Keiko Sugiura’nın, Tokyo 2020’de 50 yaşında, kadınlar bireysel yol yarışında altın madalya almasını ve Paris’te kendi rekorunu kırmayı planlamasını söyleyebiliriz.  

16. Spor x Eyfel Kulesi

Onu filmlerde gördünüz, kartpostallarda gördünüz, ancak hiç bu şekilde görmediniz. İkonik sembol, Paris 2024’te görme engelliler futbolunun arka fonu olarak hizmet verecek.

17. Fransa, namağlup görme engelliler şampiyonlarını karşılıyor

Brezilya, görme engelliler futbolunda hiçbir Paralimpik turnuvayı kaybetmedi ancak Fransa, Paris 2024’te durumu tersine çevirmeyi umuyor. Yurttaşlarının, FIFA 2018 Dünya Kupası şampiyonlarının örneklerinden esinlenerek, Fransa görme engelliler futbol takımı, kendi evlerinde tarih yazmak için sıkı bir şekilde çalışıyorlar ve şimdiden, bu yılın başlarında perçinledikleri bir Avrupa şampiyonluk unvanları bulunuyor.

18. Hindistan yükselişte

Hindistan’daki Paralimpik Hareket, son dönemde yükselişe geçti. Londra 2012 Oyunları’ndaki 1 madalyadan sonra, Rio 2016’da 4 madalya ve Tokyo 2020’de beş tanesi altın olmak üzere 19 madalya almalarıyla, Hindistan Para sporlarda gerçek bir güç merkezi olma yolunda ve Paris’te madalya sonuçlarını daha da parlatmaya çalışacak.

19. Tokyo 2020 mirası sınanacak

Japonya, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nı, tüm madalya sayılarında ilk 10 sırada yer alarak bitirdi. 13 altın olmak üzere 51 madalya ile, büyük farkla ülkenin Paralimpik Oyunlarındaki en başarılı performansı idi. Japon sporcular, Tokyo 2020 mirasını yaratmayı ve Paris’te daha da gösterişli bir performans sergilemeyi başarabilecekler mi?

20. Para badminton ve Para Taekwondo için ikinci Paralimpik döngü

Para badminton ve Para Taekwondo Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında başlangıç yaptıklarında, sporcuların yetenekleri karşısında hayrete düşmüştük. Ve bu sadece başlangıçtı. Bu iki sporun ikinci bir Paralimpik antrenman ve yatırım döngüsüyle daha yüksek bir yarış seviyesine ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

21. Detaya dikkat

Paris 2024, boccia’nın ilk kez yüksek desteğe ihtiyacı olan sporculara daha fazla rekabet fırsatı verme çabasından kaynaklanan, cinsiyete özel madalya etkinliklerini hedefliyor. Paris 2024’te ayrıca, total görme engelli sporcular ilk defa B1 kategorisinde sınıflandırılacak ve judo müsabakalarında ayrı bir madalya alacak.

22. Toprak kort için deli olmak

Bir tenis turnuvaları var bir de Roland-Garros. Büyük tenis turnuvaları alanı, Paris 2024 Paralimpik Oyunları boyunca tekerlekli sandalye tenis müsabakalarını ağırlayacak. Oturarak voleybol yarışları da yine burada yapılacak.

23. Herkes için maraton

2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları boyunca yapılacak olan maraton koşularına katılarak bir gün için elit bir sporcu gibi hissedin. Tarihte ilk defa, seyirciler 42km veya 10 km seçenekleri ile, yarışları deneyimleyebilecekler. Engelli kişiler, tüm yaşlardan ve farklı yeteneklerdeki koşucularla 10km koşusunda yarışabilecekler.

24. İklim dostu Oyunlar

Paris 2024, ilk ‘iklim dostu Oyunlar’ olmayı taahhüt ediyor. Paris 2024’ün İklim stratejisi, sera gazı emilimini azaltmanın, iklimde pozitif bir etki yaratacak olan projelerin, ormanları canlandıracak olan projelerin ve iklim değişikliğine karşı uzun-vadeli girişimleri hızlandırmanın yollarını arıyor.