GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
RUSYA VE BELARUS SPORCULARI PEKİN KIŞ OYUNLARI’NDAN MEN EDİLDİ
| Bildirimler

RUSYA VE BELARUS SPORCULARI PEKİN KIŞ OYUNLARI’NDAN MEN EDİLDİ

· Birden fazla Ulusal Paralimpik Komite, takım ve sporcu artık rekabet etmemekle tehdit ederek Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları’nın uygulanabilirliğini tehlikeye atıyor.

· Sporcu köylerinde durum giderek tırmanmakta ve sporcuların güvenliğinin sağlanması savunulamaz hale gelmektedir.

Özel olarak toplanan bir toplantının ardından, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Yönetim Kurulu, Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları için Rusya ve Belarus Paralimpik Komiteleri’nden sporcu girişlerini reddetmeye karar verdi.

Bu, ilgili ülkelerden Para sporcularının 4 Mart 2022’de başlayacak olan Oyunlara artık katılmalarına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: “IPC’de spor ve siyasetin karışmaması gerektiğine çok inanıyoruz. Bununla birlikte, kendi hatası olmaksızın, savaş artık bu Oyunlara geldi ve perde arkasında birçok Hükümet aziz etkinliğimiz üzerinde bir etkiye sahip.

“IPC üyeliğe dayalı bir kuruluştur ve üye kuruluşlarımızın görüşlerine açığız.

“Üyelerimiz Aralık 2021’de Kurul’u seçtiğinde, Paralimpik Hareket’in ilkelerini, değerlerini ve kurallarını korumak ve desteklemekti.

Yönetim Kurulu üyeleri olarak bir sorumluluk ve görev olan bunu son derece ciddiye alıyoruz.

“Dün kararımızı alırken Paralimpik Hareketin uzun vadeli sağlığına ve hayatta kalmasına bakıyorduk. Hareketi bugünkü haline getiren ilke ve değerlerden şiddetle gurur duyuyoruz.

“Ancak açık olan şu ki, hızla artan durum bizi Oyunların başlangıcına çok yakın benzersiz ve imkansız bir konuma getirdi.

“Dün dinlemeye devam edeceğimizi söyledik ve yaptığımız da bu.

“Son 12 saat içinde çok sayıda üye bizimle temasa geçti ve çok açık davrandı, bunun için minnettarım. Bize, kararımızı yeniden gözden geçirmezsek, şimdi Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları için ciddi sonuçları olacağını söylediler. Bazıları hükümetleri, takımları ve sporcuları tarafından temasa geçen birden fazla NPC, rekabet etmemekle tehdit ediyor.

“Sporcuların emniyet ve güvenliğini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor ve sporcu köylerindeki durum giderek tırmanıyor ve artık savunulamaz hale geldi. Her şeyden önce, anayasada yer alan Paralimpik misyonunun bir parçası olarak, başarılı Paralimpik Oyunların organizasyonunu garanti etmek ve denetlemek, Paralimpik Hareket içinde uygulanan sporda fair play ruhunun hakim olmasını, şiddetin adil olmasını sağlamak gibi bir görevimiz var. Yasaklanır, sporcuların sağlık riskleri yönetilir ve temel etik ilkeler gözetilir.

“Bunu akılda tutarak ve bu Oyunların bütünlüğünü ve tüm katılımcıların güvenliğini korumak için, Rusya ve Belarus Paralimpik Komiteleri’nden sporcu girişlerini reddetmeye karar verdik.

“Rusya ve Belarus’un Para sporcularına, geçen hafta Olimpiyat Ateşkesi’ni ihlal ederek hükümetlerinizin aldığı kararlardan etkilendiğiniz için çok üzgünüz. Hükümetlerinizin eylemlerinin kurbanısınız. “Sporcu refahı bizim için her zaman önemli bir endişe kaynağı olacaktır. Bugünkü karar neticesinde 83 Para sporcu bu karardan doğrudan etkileniyor.

Bununla birlikte, eğer Rusya ve Belarus Paralimpik Komiteleri, Pekin’e katılırsa, uluslar muhtemelen geri çekilecektir. Muhtemelen uygun bir Oyun olmayacak. Bu gerçekleşirse, etki çok daha geniş kapsamlı olacaktır.

“Konuşmanın ve odaklanmanın tamamen sporun engellilerin ve insanlığın en iyisinin hayatlarını değiştirme gücüne odaklandığı bir duruma geri dönebileceğimizi umuyorum ve dua ediyorum.”