TOKYO 2020

MEŞALE

IŞIĞINIZI PAYLAŞIN!

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nın meşalesi “Işığınızı Paylaşın” konseptine dayanarak Ağustos 2020’de ilk kez Tokyo’da yakılacak.

Gelenekselliği ve modern teknolojiyi birleştiren meşalenin şekli, geleneksel Japon “Sakuramon” kiraz çiçeğine benziyor. Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlar maskotu SOMEITY’nin tasarımı da bu çiçekten geliyor. Shinkansen hızlı trenlerinin üretiminde kullanılan alüminyon ekstrüzyon teknolojisi kullanılarak meşaleye şekil verildi.

Bir geri dönüşüm eseri olan ve Japon geleneğini modern teknolojiyle birleştirilerek yansıtan Tokyo 2020 Paralimpik meşalesi, özel bir teknik ile üretilmiş olup tek bir parçadan oluşuyor. Meşalenin tasarımı istikrar ve yaraları sarmanın vücut bulmuş halidir.

Meşalenin yapımında Büyük Doğu Japonya Depremi’nin ardından inşa edilen geçici konutlardan elde edilen alüminyum inşaat atıkları, paramparça yaşamların yeniden inşasına tanıklık eden malzemeleri
huzur sembolü haline dönüştürmek için kullanıldı. Bu tasarım, dünyaya etkilenen bölgelerin adım adım yaralarını nasıl sardığını göstermektedir.

Meşale ayrıca bir alev şeklini betimlemek için tasarlanmıştır. Taç yaprağından oluşturulan beş alev meşalenin merkezinde birleşerek görkemli bir parlaklık meydana getirmektedir.