GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

PARALİMPİK GOALBALL ŞAMPİYONU SEVDA ALTUNOLUK PARİS 2024, LA28 VE 2032’YE KADAR OYNAMAK İSTİYOR

Türkiye’nin golcü kardeşleri Sevda ve Sevtap Altunoluk birbirlerine ilham verecek konuşmalar yaparla takıma ekstra motivasyon getiriyor.

Gol atma sanatı söz konusu olduğunda, Sevda Altunoluk bunu çok kolaymış gibi gösteriyor.

Bununla birlikte, istatistiklerin ve ödüllerin ardında, iki kez Paralimpik altın madalyası kazanan ve Aralık 2022’de giderek büyüyen onur listesine bir dünya şampiyonluğu ekleyen görme engelli Türk sporcu için işler her zaman kolay değil.

Altunoluk, kriz  anlarında, küçük kız kardeşi Sevtap’la karşılıklı iletişim kurmak da dahil olmak üzere çeşitli motivasyon tekniklerini kullanıyor. 

Biz bir aileyiz

Sevtap Altunoluk, Paralimpik ilk çıkışını 28 yaşındaki kardeşini çok sevindirecek şekilde Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda yaptı.

Sevda Altunoluk, “Onunla oynamak beni mutlu ediyor. “Birlikte antrenman yapıyoruz ve bazı konularda fikir ayrılığına düşsek de çok iyi anlaşıyoruz.

“İkimizde rekabetçi bir ruha sahibiz ve birbirimizle konuşarak motive oluyoruz. Maç esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Sevtap Altunoluk Paralimpik ilk çıkışını Tokyo 2020’de yaptı ve burada ablası Sevda ile birlikte Türkiye’ye altın madalya kazanmasına yardımcı oldu.

“Sevtap spora başladığından beri aynı kulüpte oynuyoruz ve hiç birbirimize karşı oynamadık. Böyle bir şey olsaydı, profesyonel olmamız gerekirdi.”

Kız kardeşler sporun dışında ayrı hayatlar yaşıyor ama birlikte tiyatroya gitmekten keyif alıyorlar.

Sevda, “Dans, voleybol ve ata binmede farklı bir hayat yaşıyorum ama tiyatro bizim hobi alanımız” diyor..

İnişler ve çıkışlar

Sevda, 12 yaşında Goalball’u ilk eline aldığı andan itibaren sahnenin merkezinde yer aldı ve ender görülebilecek bir güç sergiledi. Tokyo 2020’de 46 golle en çok gol atan oyuncu olarak bitirirken, BBC onu yılın etkili 100 kadınından biri olarak seçti.

Aralık 2022’de Portekiz’in Matosinhos kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 57 gol atarak Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.

Paralimpik Oyunlar ile Dünya Şampiyonaları arasında yaşanan bazı olumsuzluklar da oldu. 2021 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye finalde Rusya’ya 5-4 yenilmişti.

“Tokyo, kariyerimin ve performansımın zirvesiydi. Sonuç olarak, BBC tarafından en etkili kadınlar listesine dahil edildim. Ardından Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olduk. Bu turnuvada fiziksel ve zihinsel gerilemeler yaşadım” diye hatırlıyor Sevda.

“Kendimi toparlamak için çok uğraştım ve yine en yüksek performansımı yakalayarak ilk Dünya Şampiyonluğumu elde ettim.”

Goalball inovasyonu

Paris 2024’ü ve Los Angeles 2028’i şimdiden hedefleyen Sevda, 8-17 Ağustos tarihleri arasında Rotterdam’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’ndaki “intikam” gibi olumsuz bir şeyi olumluya çevirme becerisine sahip.

“Önümüzde 2023 için bir Avrupa Şampiyonası var. Rakiplerimiz güçlü ve biz adım adım düşünerek ilerlemek istiyoruz. Hedefimiz Avrupa Şampiyonası’nı kazanmak” dedi.

“Yeniliklere açık olmam gerekiyor ve bu şekilde yeni teknikler geliştirerek eksiklerimi daha aza indirgemeye çalışıyorum.”

“Maçlardan önce motivasyonumu odaklar ve enerjimi yüksek tutarım. Böylece maç boyunca sakinliğimi koruyorum ve bu baskıları aklımdan siliyorum. Ayrıca çalışmadan hiçbir şeyin başarıldığını düşünmüyorum.

Altunoluk, sürekli gelişen bir sporda zirvede kalmak için tekniğini mükemmelleştirmenin şart olduğunun altını çiziyor.

Goalball her yıl daha iyiye gidiyor. 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nın daha zor olacağını düşünüyorum çünkü her takım daha fazla deneyim kazanıyor ve performans açısından zirveye çıkıyor.”

Karanlıkta Bir Işık

Sevda, adının BBC’nin prestijli listesinde yer alması karşısında şaşkına döndüğünü itiraf ediyor.

“Bunu sosyal medyada öğrendim ve oldukça şaşırdım çünkü bu benim için yeni bir şeydi. Öncelikle kendimi, ardından ülkemi ve sporu iyi bir şekilde temsil edebildiğim için gurur ve mutluluk duydum.

“Çabalarımın sonucunu bu şekilde alıyor olmam doğru yolda gittiğimin bir göstergesi. Görme engelli sporcuların hayatlarına her şekilde dokunabilmek için kendilerine rol model olarak beni seçtiklerini görüyor ve duyuyorum.

“Başarılarım engelli meslektaşlarım için karanlıkta bir ışık olabiliyorsa bu beni daha da mutlu ediyor.”

  • Röportaj Uluslararası Paralimpik Komitesi resmi web sitesinden alınmıştır.