ALMANYA’NIN YASAL VE UYUMLULUK ONAYI SONRASI YENİ IPC TÜZÜĞÜ YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
| Bildirimler

ALMANYA’NIN YASAL VE UYUMLULUK ONAYI SONRASI YENİ IPC TÜZÜĞÜ YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Yeni Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Tüzüğü, Alman Dernekler Sicili tarafından resmi olarak yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiştir.

Aralık 2021 tarihindeki Genel Kurul, Paralimpik Hareket küresel yönetim organının yönetim yapılarının güncel, dünya lideri ve sürekli değişen spor ortamında gelişmeye yetecek kadar sağlam olmasını sağlayan yeni bir IPC Anayasasını onayladı.

Yeni Tüzük ve ilgili Düzenlemeler, IPC sayfasında ‘IPC Kitapçığı’ başlığı altında bulunuyor.

Yeni IPC Tüzüğü ile ortaya çıkan ve onaylanmasından bu yana ilerleme kaydedilmiş olan önemli değişiklikler, IPC Sporların ayrılması için bir zaman çizelgesi, yeni bir Adaylık Paneli ve Sporcular Konseyinin atanmasını içeriyor.

Adaylık Paneli

Adaylık Paneli, çeşitli IPC organlarının üye adaylarını ve başvuruları değerlendirmek üzere kurulmuştur: Dünya Para Sporları Birimi Kurulu, Komiteler, Sporcular Konseyi, Disiplin Mahkemesi, Temyiz Mahkemesi, Sınıflandırma Temyiz Kurulu, Seçim Gözlem Paneli, Dopingle Mücadele Mahkemesi. Panel beş kişiden oluşur:

  • IPC Yönetim Kurulu tarafından atanmış olan iki bağımsız kişi – Gordon Orlikow (Başkan) ve lona Meyer 
  • IPC Başkanı – Andrew Parsons 
  • IPC Sporcular Konseyi Başkanı – Jitske Visser 
  • Diğer Konsey üyeleri tarafından seçilmiş bir diğer Sporcular Konseyi üyesi – Mitchell Gourley, Para Alp disiplini, Avustralya

Yeni yönetim yapısının kurulmasına da başlandı. Adaylıklar Paneli, çeşitli yeni Komiteler ve Mahkemelerin üyeleri için işe alım sürecini başlattı. Tüm gönüllü adaylıklarına, IPC internet sitesindeki ‘Gönüllü’ sayfasından ulaşılabilir.

Spor Bölümünün Ayrılması

Yeni Tüzüğün önemli bir unsuru da, 10 IPC Sporunun 2026 yılı sonuna kadar IPC’den ayrılması çalışmasıdır. Bu süreci yönetmek ve bahse konu sporların başarılarının devamını sağlamak için, Dünya Para Spor Birliği adı altında, yeni bir dahili bölüm oluşturulacaktır. Kendi Kurulu ve personeline sahip olacak olan bu birim, operasyonel bazda IPC’den bağımsız olacak.

Süreç, Temmuz 2022’de Para Alp disiplini, Para-Kros kayağı ve Para Snowboard’un, Uluslararası Kayak ve Snowboard Federasyonu (FIS)’na; Para Biatlon’un ise Uluslararası Biatlon Birliği’ne transferleriyle halihazırda başladı.

Dünya Para Spor Birliği Kurulu için işe alımlar aktif olarak devam etmektedir.

Sporcular Konseyi

Sporcular Konseyinin Birinci ve İkinci Başkan Yardımcıları, Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunlarının ardından IPC Sporcular Konseyi üyeleri tarafından seçildi. Birinci Başkan Yardımcısı olan Josh Dueck (Para Alp disiplini, Kanada) aynı zamanda Yönetim Kurulunda da yer alıyor. İkinci Başkan Yardımcısı ise Mitchell Gourley (Para Alp disiplini, Avustralya).