IPC, RUSYA VE BELARUS PARALİMPİK KOMİTELERİNİN ÜYELİKLERİNİ KISMEN ASKIYA ALDI
| Bildirimler

IPC, RUSYA VE BELARUS PARALİMPİK KOMİTELERİNİN ÜYELİKLERİNİ KISMEN ASKIYA ALDI

– IPC üyelerinin aldığı karar, Rus ve Belarus Paralimpik sporcularının Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda bireysel ve tarafsız sporcular olarak yarışabilecekleri anlamına geliyor

Rusya ve Belarus Ulusal Paralimpik Komiteleri, anayasal üyelik yükümlülüklerini ihlal etmeleri nedeniyle 29 Eylül 2023 Cuma günü Manama, Bahreyn’deki IPC Genel Kurulu tarafından kısmen askıya alındı.

IPC üyeleri, Rusya’nın kısmen askıya alınması yönündeki önergeye 90’a karşı 56 oy verirken (altı üye çekimser kaldı), 79’a karşı 57 ise Belarus’un kısmen askıya alınması yönünde oy kullandı (dokuz üye çekimser kaldı). Önergenin kabul edilebilmesi için kullanılan tüm oyların %50+1 sonucunun alınması gerekiyordu.

Genel Kurul kararının bir sonucu olarak, Rusya ve Belarus Paralimpik Komitelerinin tüm üyelik hakları, sporcularının (ve ilgili destek personelinin) yarışmaya katılmaya hak kazanacağı durumlar hariç olmak üzere (bir sonraki olağan Genel Kurul’da yeniden değerlendirmeye tabi olmak üzere) iki yıl süreyle askıya alındı. Paralimpik Oyunlarda, Dünya ve Bölge Şampiyonalarında ve IPC’nin uluslararası federasyon olarak hareket ettiği altı spor dalındaki onaylı yarışmalarda bireysel ve tarafsız bir kapasite (bu, takımların olmadığı anlamına gelir). Her durumda bu, sporcuların ve destek personelinin IPC Yönetim Kurulu tarafından belirlenen katılım koşullarını karşılamasına bağlıdır. Bu koşullar zamanı gelince yayınlanacaktır.

Rusya ve Belarus Paralimpik Komitelerinin diğer IPC üyelerinin dahil olduğu herhangi bir spor etkinliği/yarışmasını düzenlemesine de izin verilmemektedir.

IPC üyelerinin Rusya ve Belarus Paralimpik Komitelerinin üyeliklerini kısmen askıya alma kararı, her iki Paralimpik komitesinin faaliyetlerini düzenleyen IPC Anayasasının 2011 ve 2022 versiyonları kapsamındaki üyelik yükümlülüklerini yerine getirememeleri nedeniyle gerçekleşmiştir.