GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
LOS ANGELES 2028 PARALİMPİK OYUNLARINDA YER ALACAK BRANŞLAR İÇİN 33 REKOR TEKLİF
| Bildirimler

LOS ANGELES 2028 PARALİMPİK OYUNLARINDA YER ALACAK BRANŞLAR İÇİN 33 REKOR TEKLİF

• LA28 Paralimpik spor programı ile ilgili nihai karar Ocak 2023’ün sonunda alınacak

LA28 Paralimpik Oyunları spor programına dahil edilmesi için, rekor bir sayıyla 33 Para sporu, Uluslararası Paralimpik Komitesine (IPC) başvuruda bulundu.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları programında yer alacak olan Uluslararası Federasyonların yanı sıra, tanınmış Uluslararası Federasyonların başvurularını tamamlayarak IPC’ye sunmak için 4 Temmuz 2022 tarihine kadar süreleri vardı.

Paris 2024’te yer alacak olan tüm Uluslararası Federasyonlar, bilek güreşi, tırmanma, CP(Selebral Palsi) futbolu, ​​​​golf, karate, Para dans sporu, akülü sandalye futbolu, yelken, sörf, tekerlekli sandalye hentbol ve plaj Para Voleybolu gibi potansiyel yeni eklemelerle birlikte, başvurularını öne çıkarıyorlar. Buna ek olarak oturarak voleyboldan sorumlu Uluslararası Federasyon – Dünya ParaVolley de, plaj ParaVoleybolunun da dahil edilmesi için bir başvuru sundu.

IPC yaz boyunca, IPC El Kitabına göre başvuruları gözden geçirecek ve gerektiğinde başvuru sahiplerinden daha fazla açıklama talep edilecek alanları belirleyecektir. IPC ayrıca branşların program üzerindeki potansiyel etkisini analiz etmek için LA28 ile yakın bir şekilde çalışacak. LA28 Paralimpik Oyunları spor programını hangi branşların oluşturacağına dair nihai karar, Ocak 2023’ün sonuna kadar IPC Yönetim Kurulu tarafından alınacak.

IPC’nin Paralimpik Oyunlardan Sorumlu Başkanı Colleen Wrenn şunları söyledi: “LA28 Paralimpik Oyunları spor programının bir parçası olmak için 33 rekor başvuru almak, Paralimpik Hareket içerisinde, sporun artan gücünün altını çizmektedir.

“LA28 Paralimpik Oyunları için hedefimiz, Paralimpik Hareketin çeşitliliğini sergileyen rekabetçi ve ilgi çekici bir spor programı oluşturmaktır.

“Paralimpik Oyunlar dünyanın en dönüştürücü etkinliğidir ve LA28 Paralimpik Oyunları’nın farkındalık, profil ve etki açısından Paralimpik Hareket için gerçek bir oyun değiştirici olacağına inanıyoruz. Bu nedenle, Paralimpik spor programının Hareketimizin sunduğu en iyi şeyleri sergilemesi hayati önem taşıyor.”

LA28 Paralimpik Oyunları, 15-27 Ağustos 2028 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.