PEKİN 2022 PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI SONA ERDİ
| Bildirimler

PEKİN 2022 PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI SONA ERDİ

Zamana direnen Çin Seddi gibi, Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları’nın başarısı da anıtsal bir başarı olarak kazınacak!

Oyunlar gişe rekorları kıran bir filmden farklı değildi – 10 günlük tam aksiyon, heyecan ve duygular; zorlayıcı hikayelerin anlatıldığı ve tarihi anların kazındığı yer.

Burada konuşulan konular, ev sahibi Çin’in daha önce hiç olmadığı gibi yeniden canlanmasıydı. PyeongChang 2018 Oyunları’ndan sadece bir madalya alan Çin’in en iyi takım olma yolundaki dört yıllık yolculuğu hiçbir şekilde küçümsenecek bir başarı değildir. 18 altın, 20 gümüş ve 23 bronz olmak üzere tüm zamanların en iyi 61 madalya rekoru ile bitirdiler.

Ülkelerindeki krizin durumlarını etkilemesine izin vermeyen ve 11 altın, 10 gümüş, 8 bronz olmak üzere 29 madalya ile ikinci olan Ukraynalı’lardan da yürekli bir çaba geldi. Kanada ayrıca 8 altın, 6 gümüş ve 11 bronz olmak üzere toplam 25 madalya ile üçüncü sırayı pekiştirdi.

Çin’in zaferi, önümüzdeki yıllarda Para sporunun dinamiklerini açıkça değiştirecek ve onu son derece rekabetçi hale getirecek. Bu bir dönüm noktası ve Paralimpik Kış Oyunları’nda perdeler inerken sadece Pekin değil, onlarla birlikte tüm spor dünyası da mutluydu.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Andrew Parsons, Pekin 2022 Oyunlarının başarısını Paralimpik Hareketin nezdinde büyük bir hamle olarak özetledi.

Parsons, “Şayet Pekin 2008, Paralimpik Hareketin büyümesinde yeni bir dönem açtıysa Pekin 2022 de Paralimpik Kış Oyunları için yeni bir şafağa işaret etti” dedi ve şöyle devam etti;

“Basit, güvenli ve muhteşem bir söz verdiniz.

Oyunları çarpıcı, güvenli ve görkemli bir şekilde gerçekleştirdiniz.

İnanılmaz organizasyon, enerjik sahalar ve heyecan uyandıran spor burada, Pekin’de yapılan muhteşem Oyunların ayırt edici özellikleri idi.

“Hiç şüphe yok ki Çin, gelecekteki tüm kış Oyunları için bir kriter belirledi. Kesin olarak, Çin artık bir Paralimpik kış sporları merkezidir.”