DUBAI – 2021 DÜNYA PARA ATLETİZM GRAND PRIX SEZON AÇILIŞINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
| Genel

DUBAI – 2021 DÜNYA PARA ATLETİZM GRAND PRIX SEZON AÇILIŞINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

On beş ay sonra Dubai, Dünya Para Atletizm Şampiyonalarına ev sahipliği yaparak, COVID-19 pandemi sürecinin başlangıcından beri resmi Dünya Para Atletizm yarışlarına ev sahipliği yapan ilk şehir oldu. Dubai 2021 Grand Prix 10 Şubat tarihinde, 52 ülkeden katılan 471 sporcu ile başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan ve 2013 yılından beri Dünya Para Atletizm Grand Prix yarışlarının bir parçası olan Fazza Uluslararası Şampiyonalarının 12.si olan yarışta, en son 2019 yılında taçlandırılmış olan dünya şampiyonları sahalara dönüş yapıyor.

Beş kere Paralimpik şampiyonluğu kazanan Durand, Dubai 2019’da üç altın madalya kazanmıştı. Yunanistan’dan katılan Manolis Stefanoudakis ise Rio 2016’da şampiyon olmuştu. Dubai’de yarışan Paralimpik şampiyonların uzun listesinde aynı zamanda, kadınlar uzun atlamada Fransız Marie-Amelie Le Fur ve Nantenin Keita ve erkekler ciritte Kolombiya’dan Mauricio Valencia gibi isimler de bulunuyor.

Ev sahibi BAE, 46 sporcu ile en büyük delegasyona sahip olurken onu 40 kişilik güçlü takımı ile Hindistan takip ediyor.

11 ülkeden gelen (Kırgızistan, Ürdün, Madagaskar, Malavi, Maldivler, Mozambik, Umman, Tacikistan, Tanzanya, Zambiya ve Zimbabve) on sekiz sporcu Grand Prix’de, Dünya Çapında Paralimpik Ortaklığı bulunan Toyota ile güçlendirilen ve Uluslararası Paralimpik Komite tarafından desteklenen NPC (Ulusal Paralimpik Komite) Gelişim Programı dahilinde yarışa katıldılar.

Yerel Organizasyon Komitesi (LOC), COVID-19 kapsamında bir dizi sağlık ve güvenlik önlemlerini hayata geçirdi. Bunlardan bazıları stadyum ve oturma alanlarının dezenfeksiyonu, PCR testleri, saha içerisinde bulunan ilan panolarındaki güvenlik önlemleri yazıları idi. Sosyal mesafe, maske ve dezenfektanların kullanımı gibi önlemlere, yarışlar süresince sıkı bir şekilde uyulacağından emin olunmak için ekipler ile görüşüldü.

Dubai 2021 sonuçları, Dünya Para Atletizm internet sitesinde https://www.paralympic.org/athletics yayınlanacaktır.