GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
EKREM İMAMOĞLU’NDAN TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ’NE ZİYARET
| Genel

EKREM İMAMOĞLU’NDAN TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ’NE ZİYARET

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni (TMPK) ziyaret etti. TMKP Başkanı Dr. Av. Murat Aksu’nun yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri ile İstanbul 2036 Olimpik ve Paralimpik Oyunları Çalışma Grubu temsilcilerinin de hazır bulunduğu ziyarette İstanbul’un adaylık sürecinde yapılması gerekenler ve kurumlar arası iş birliği konuşuldu.

Başkan Ekrem İmamoğlu, 2036 Oyunları adaylığı konusunda güçlü bir irade ortaya koyduklarını belirterek, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 2036’nın alınması için yerel yönetim, merkezi yönetim, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile birlikte eş güdüm içinde çalışılması gerektiğinin bilincinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oyunların Paralimpik ayağının ayrıca ne kadar hayati önemde olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle İstanbul’un her santimetre karesinin engelliler için ulaşılabilir olması için projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu doğrultuda da en büyük destekçimiz, paydaşımız TMPK olacaktır. Hep beraber bu yükün altından kalkacağımıza inanıyorum,” dedi.

Başkan İmamoğlu ve beraberindeki heyete ziyaretleri için teşekkür eden TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ise şunları söyledi: “Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu ve ekibinin 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylık konusunda ortaya koydukları iradeden çok memnunuz. Bu kentin böylesine büyük bir organizasyona çok ihtiyacı var. Ancak hepimizin bildiği gibi bu oyunları almamızın yolu, birincil olarak İstanbul’un alt yapısının engellilerin erişilebilirliği konusunda hazır olmasından geçiyor. Sayın Başkan’ın bu konuda çalışmalarını takdirle karşılıyoruz, ancak tam olarak hazır hale gelmeden 2036’yı almamız mümkün değil. Adaylık sürecimizde TMPK olarak biz bazı büyük uluslararası organizasyonları İstanbul’a almak için ilgili kurumlara teklifler sunacağız. Bunun, İstanbul’un tanıtımı ve 2036 Oyunları’nı yapabilecek kapasitede olduğumuzun bilinmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dünya Para Yüzme, Dünya Para Atletizm Şampiyonaları ve çoklu branş organizasyonları gibi büyük organizasyonlardan ne kadar çok alabilirsek o kadar kentimizin alt yapısını hazır hale getiririz. Bu organizasyonlar için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve iş birliğine ihtiyacımız var. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan spor kulübünün de Paralimpik branşlara kucak açmasını ve Paralimpik spor şubelerini hayata geçirmesini bekliyoruz.”