IPC BAŞKANI ANDREW PARSONS: “PARİS 2024’ÜN DÜNYAYI DEĞİŞTİRMESİNİ İSTİYORUZ”
| Genel

IPC BAŞKANI ANDREW PARSONS: “PARİS 2024’ÜN DÜNYAYI DEĞİŞTİRMESİNİ İSTİYORUZ”

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na 500 gün kala, IPC Başkanı Oyunların Fransa’da engelli insanlara kalıcı değişimler getireceğini ve şimdiye kadar elde edilmiş önemli kazanımları dile getirdi.

IPC Başkanı Andrew Parsons Paris 2024’ün hali hazırda kalıcı bir Oyun mirası bırakacak çapta ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Paris 2024 Paralimpik Oyunlarına 500 gün kala Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Andrew Parsons’un Oyun tarihine kadar olan süreçte, hangi aşamalar kaydedildiğine dair düşünceleri soruldu ve onu en çok etkileyip, heyecanlandıran konuların neler olduğunu ve Işıkların Şehri’nde gerçekleşecek olan Oyun için neler umduğu öğrenildi.

Başkan Parsons “Paris 2024 Organizatör Komitesi’nin yaratıcı düşünceleri”

Paris 2024 takımının başkanı Tony Estanguet’i çok beğeniyorum. Bizi iyi anlamda değiştiriyor ve sınırları zorluyor. Açılış Töreninin dışarda yapılması fikriyle ilk geldiğinde hepimiz en başta “Ama bunu nasıl yaparız” diye sorarken o bize “Bunu nasıl yapabilirsiniz diye sormalısınız” diye cevapladı.

Sporcuların Geçiş Töreninde yer alacağı, dünyanın en ünlü caddesi Şanzelize’den başlayacak ve ikonik Place de la Concorde’ye kadar uzanacak tamamiyle erişilebilir olacak Açılış Törenine 65,000’e kadar seyirci katılacak.

Louvre’in manzarasıyla Arc de Triomphe (Zafer Anıtı) ve Jardin des Tuileries (Tuileries Bahçeleri) tüm dünyayı hayrete düşürecek bir güzellik olacak. Açılış Töreni önemli olacak çünkü en başından itibaren insanların hayallerini cezbedecek.

Paris dünyadaki favori şehirlerimden biri. Sembolik tarihi yapıların ve müthiş yerlerin birleşimine gideceğiz. Sembolizmi geçen Ekim ayında Paris 2024 Fransa’nın ilk Paralimpik Gününü kutladığında sevdim. Şimdi burada Fransız Devriminin başladığı yerde Bastille Sarayındayız.

40,000 kişi vardı ve binlercesi engelli kişilerdi. Tamamiyle enerji doluydu, ziyaretçiler 15 Para sporu deneme ve 160 Fransız ve uluslararası sporcuyla tanışma şansına sahip oldular ve rekor sahibi 3 sporcudan oluşan bir uzun atlama gösterisine katıldılar. Tüm düşündüğüm Fransa’da engelli insanlar için yeni bir devrim yaratacağımızdı.

Organizasyon Komitesinin Oyunları desteklemek ve farkındalık yaratmak için mükemmel işler yaptığını düşünüyorum. Bu gayreti bilet satışlarına nasıl dönüştüreceğimiz diğer büyük işimiz olacak. Satılacak 2.8 milyon bilet var ve eğer hepsi satılırsa bu tarihteki en büyük Paralimpik Oyun olacak.

Başkan Parsons “Fransa çapında katılıma teşvik etmek için girişimler”…

Miras her Oyun için kilit anahtardır, Paralimpikle biliyoruz ki sporun bu iki haftasının etkileri sonraki jenerasyonlara kadar sürecek. Bu Fransa’da gerçekleşmeye başladı bile.

Geçen Nisan ayında Fransa hükümetinin engelli insanlar için destekleyici teknolojik ekipmanlar sınıfında vergileri (kdv) 20 cent’den 5.5 cent’e indirdiğini gördük. Bu demek oluyor ki ekipman fiyatları Fransa’da yaşayan 12 milyon engelli insanın spora katılımına daha az engel olacak.

Bu yıl Nisan ayında Olimpik ve Paralimpik Spor Haftalarımız vardı. Bu büyük bir başarıydı. Orada, Para sporun içinden olan bir milyondan fazla çocuğun katılımıyla ilgili Fransa’daki 8,000 okul vardı. Bu tarz bir eğitim önemlidir çünkü bu çocuklar geleceğin politikacıları, iş insanları ve karar mercileri olacak. Onlara göre engelli olmanın tamamiyle normal olduğunu bilmek Fransa’yı daha kapsayıcı bir toplum yapacak.

Ayrıca tüm ilgililerin Oyunlar için beraberce çalıştığını görmek harika. Organizasyon Komitesi, Fransa Milli Paralimpik Komitesi ve sivil kuruluşlar bu haftaya katıldı. Ben Engelli İnsanlardan Sorumlu Bakanlığın, Gençlik ve Spor Bakanının, Milli Eğitim Bakanın katılmasına çok memnun oldum. Daha sonra Başkan Macron Paris St. German kulübünün otistik ve nörotipik çocuklardan oluşan ‘Efsane 11’ takımı ile buluştu. Başkanın engelli insanlar için anlayış ve farkındalık yaratmasına hayranım.

Başkan Parsons “Paris daha erişilebilir oluyor”…

Yerel hükümet seviyesinde Mayor Anne Hidalgo’nun destekleri ve vaatlerinden biri Oyunlara için gayret göstermek ve diğeri Paris’i engelli insanlara daha erişilebilir hale getirmek için önümüzdeki 3 yılda 125 milyon Euro yatırım yapmak.

Bu büyük ve önemli bir yatırım. Karşılaştırırsak, erişilebilir bir Oyun yaratmak için değerlendirme ölçütü olarak görülen Pekin 2008, 7 yılda yaklaşık benzer paralar harcadı, ama Paris bunu 3 yıl içinde yapıyor.

Şehir Oyunlar için 1,000 adet erişilebilir taksiye sahip olmayı, Erişilebilirliği Arttırılmış Mahalleler geliştirmeyi ve tüm otobüs rotalarını erişilebilir kılmayı amaçlıyor. Bütün bu gelişmeler Paralimpik ile tetiklendi. Bu, değişimin sporla başlamasıdır.

Başkan Parsons “Fransa Milli Paralimpik Komitesi Fransa’da daha fazla insanın Para sporu yapmasına öncülük ediyor”…

Fransa Milli Paralimpik Komitesi ya da ‘Club Inclusif’ öncülüğünde yönetilen 3,000 spor topluluğunun engelli insanları nasıl ağırlayacağını konu alan projesi benim favorimdi.

Fransa Milli Paralimpik Komitesi Başkanı ve bir Paralimpik şampiyon olan Marie-Amelie Le Fur, bu projenin Paris’de nasıl uygulandığını gösterdi. Bu basit ama çok etkili bir konsept. Fransa’da binlerce spor kulübü var, ama birçoğu insanları Para sporlara yönlendirmek veya onları daha iyi olacakları konusunda cesaretlendirmek için yeterli değil.

Daha fazla insanın Para sporlarda yer alması için yeni kulüpler kurmaya veya borçlar almaya ihtiyacınız yok, sadece birini herkes için erişilebilir kılmanız gerekiyor. Program, binaların fiziksel yapılarının nasıl daha erişilebilir yapılacağı ve antrenörlere Para sporlarda nasıl antrenörlük yapılacağı gibi konuların çözülmesinde bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu etkileyici ve önemli bir girişim çünkü herkesin spor yapabilmesi için fırsatları büyütüyor. Bu dehşet bir miras potansiyeli sunuyor.

Başkan Parsons “en iyi Paralimpik Oyun olma potansiyelini elinde tutuyor”…

Bence hepimiz beraber olursak bu, Paris 2024’ü en iyi Oyun yapabilir mi gibi bazı düşüncelerimiz var.

Hepsinden önemlisi, Paralimpik spor her zaman olduğunun en iyisi. Londra 2012 oyunlarından 12 yıl sonra, sporlar heyecan ve nitelik kavramları içinde ilerledi. Tüm zamanların en yüksek seviyesinde profesyonelliğe ve madalya kazanmada öncekilerden daha fazla ülkeye sahibiz. Bu, seyircilere bu zamana kadarki en iyi ürünleri sunduğumuz anlamına geliyor.

Paris’te bu zamana kadarki en iyi televizyon yayınlarımız olacak, bu da demek oluyor ki dünyada daha fazla kişi Paralimpik sporu izleyebilecek. Sadece öncekilerden daha fazla yayıncımız olacağı için değil rekor ülke tarafından izleneceği için de kendime güveniyorum. Seyircilerin dönüşleri de bu Oyunu gerçekten ilgi odağı yapacak.

Oyunları daha fazla kişi izlerken biz en önemli 3. sütunumuzu inşa edebiliriz. Bu sütun, sadece Para sporcular için değil, dünya nüfusunun %15 inden oluşan 1.2 milyar engelli insan için dünyayı daha kapsayıcı ve daha iyi bir yer haline getirmek amacıyla Para sporların etkisini nasıl kullandığımızla alakalı olacak.

Paralimpik Oyunlar dünya sahnesinde engelli insanların en büyük gösterisi. Kısaca, bizim etkinliklerimiz ve gelecek yıl Paris’te olacaklar, engelli insanları insan haklarında ileriye götürecek.

Biz Oyunlarla beraber geleceği değiştirmek istiyoruz. Dünyaya seçkin Para sporun, bir sonraki nesillere miras kalacağını göstermek istiyoruz.