GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC BAŞKANI: TOKYO 2020 BİZE GÜVEN VERDİ
| Genel

IPC BAŞKANI: TOKYO 2020 BİZE GÜVEN VERDİ

IPC Başkanı, Tokyo 2020 OlimpiK Oyunları’nın güvenli bir şekilde başlayıp bitmesinden cesaret aldı.

“Oyunlar, Playbook’ların temel taşını oluşturan COVID-19 karşı önlemlerinin işe yaradığını kanıtladı. Bu, Paralimpik Oyunlara hazırlanırken bize sadece güven verebilir.”

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Andrew Parsons, Tokyo 2020 Olimpik Oyunları’nın güvenli bir şekilde tamamlanmasının ardından Paralimpik Oyunlar için heyecanını artırdığını, ancak katılımcı paydaşların dikkatli olmaları ve COVID-19’a karşı önlemleri konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Parsons’a göre, Olimpik Oyunların güvenli ve başarılı bir şekilde tamamlanması, Playbooks’ta özetlenen önlemlerin işe yaradığı anlamına geldiğini söyledi.

“Olimpik Oyunlar ile Tokyo ve Japonya, dünyaya büyük bir küresel spor etkinliğinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini göstererek dünyaya çok ihtiyaç duyulan bir moral desteği verdi. Bu başarı için Tokyo 2020’nin, Tokyo Büyükşehir Belediyesi’nin, Japon hükümetinin ve yerel makamların ve IOC’nin yorulmak nedir bilmeyen çalışmalarını takdir etmek istiyorum” dedi. “Oyunlar, Playbook’ların temel taşını oluşturan COVID-19 karşı önlemlerinin işe yaradığını kanıtladı. Bu, Paralimpik Oyunlara hazırlanırken bize sadece güven verebilir.

“Olimpik Oyunların güvenli ve başarılı bir şekilde sonlanması cesaret verici olsa da, Paralimpik Oyunlara katılanlar kayıtsız kalmamalı. Japonya ve Tokyo’daki mevcut vaka sayılarını görmezden gelemeyiz ve Paralimpik Oyunları için her bir paydaşı uyanık olmaya ve Başucu Kitabında belirtilen tüm önlemleri almaya çağırıyorum. Bunu yaparak, Japon halkının yanı sıra tüm paydaşlar için güvenli Paralimpik Oyunlar sunacağız.”

Olimpik Oyunların bitişi olan 1 Temmuz-8 Ağustos tarihleri ​​arasında Tokyo 2020 ve Japon hükümeti, Oyun paydaşları için sağlam bir COVID-19 test programı yürüttü. Bu süre zarfında havalimanında yaklaşık 43.000 test yapıldı ve 37 kişinin pozitif çıktığı tespit edildi. Bu arada, yaklaşık 680.000 tarama testi yapıldı ve 163 paydaşın testi pozitif çıktı.

Parsons şunları ekledi: “Olimpik Oyunların sona ermesiyle, Paralimpik Oyunlar için heyecan seviyem her geçen dakika artıyor, dünyanın en iyi 4.400 Para sporcusunun sahneye çıkmasını görmek için sabırsızlanıyorum.

“Geçiş döneminde, Paralimpik Oyunlara özgü birkaç konuyu sonuçlandırmak için Organizasyon Komitesi ile el ele çalışıyoruz.

“Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları, yalnızca Japonya için değil, daha geniş dünya için, özellikle küresel nüfusun yüzde 15’ini oluşturan 1,2 milyar engelli için oyunun kurallarını değiştirme potansiyeline sahip.

“Tokyo, 2013’te Oyunları düzenleme hakkını kazandığından beri, Paralimpik Oyunların harika bir miras bırakarak değişim için bir katalizör olmasını sağlamak için Organizasyon Komitesi ve yetkililerle birlikte çalışıyoruz. I’mPOSSIBLE okulları programı böyle bir örnek ve içtenlikle, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarının Japon çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olmasını umuyorum çünkü bu, gelecek yıllarda daha kapsayıcı bir topluma bir şekilde yol açacaktır.”

24 Ağustos 2021’de başlayacak olan Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na 160’a yakın ülkeden 4400 civarında sporcunun katılması bekleniyor.