GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC – KORONAVİRÜS (COVID-19) GÜNCELLEMESİ – 15/10/2020
| Bildirimler

IPC – KORONAVİRÜS (COVID-19) GÜNCELLEMESİ – 15/10/2020

İki haftaya bir yapılan bu güncellemenin amacı, COVID-19 pandemisi ve bunun Paralimpik Oyunlar ve Para sporlarla olan ilişkisi ile ilgili, dahil olan herkesin Paralimpik Hareket ile ilgili bilgilerini güncel tutmaktır.

Bu haftanın güncellemesi aşağıdaki bilgileri içeriyor:
• Rekabetçi sporun dönüşü – rapor
• Tokyo 2020 ve IPC (Uluslararası Paralimpik Komite) ile ilgili son güncellemeler
• Dünya Sağlık Örgütü’nden en güncel haberler

Genellikle COVID-19 güncel haberlerine Paralimpik Hareket’in içerisinden bir yazı ile başlarız. Ancak bu hafta rekabetçi Para sporun, başarılı bir geri dönüş takvimi yapıyor olmasına ışık tutabiliriz diye düşündük.
Sporda yeni normalin bir kanıtı olmasını umut ederek, son bültenimizden bu yana gündemde olan sporlar hakkındaki raporları biraraya getirdik. Bu sporların içinde tenis, atletizm, kürek, yüzme, Para halter ve Para triatlon bulunuyor.

Bu hafta, Hindistan Para Badminton dünyasından harika bir örnek vardı; Manasi Joshi. Kendisi tüm dünya çapında Para sporcu arkadaşlarını etkilemeye devam ediyor. Joshi, 2011 yılında geçirdiği bir kaza sonrasında spor yapmaya başlayıp, geçen sene dünya şampiyonu olan bir öncüdür. TIME dergisi bir Para sporcuyu, Joshi’yi ilk kez Yeni Jenerasyon Lideri olarak kabul ettiği için kendisinin bu hafta kutlama yapmak için bir sebebi de vardı. Hikayenin tamamını https://www.paralympic.org/news/exciting-times-india-s-para-badminton-ace-manasi-joshi adresinde bulabilirsiniz.

Para spor geri dönüşüne başlıyor
Her ne kadar COVID-19 tüm dünyadaki gerçekliğini korumaya devam ediyor olsa da, sporcularla yapılan canlı spor yavaş yavaş geri dönüyor. Para spor bu yeni normal için istisna olamaz ve son haftalarda, ilk yarışma organizasyonunun başarılı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesine şahit olduk. Gerçekleşen aktivitelerden öne çıkan bazıları;

  • Para Halter – Challenge Cup (Mücadele Kupası), Kyoto, Japonya (3-4 Ekim)
  • Atletizm – London Marathon (Londra Maratonu), İngiltere (4 Ekim)
  • Tenis – French Open (Fransız Açık Turnuvası), Paris, Fransa (7-10 Ekim)
  • Para Triatlon – 2020 ITU Paratriatlon Dünya Kupası, Alhandra, Portekiz (10 Ekim)
  • Kürek, Avrupa Kürek Şampiyonası, Poznan, Polonya (11 Ekim)
  • Yüzme, Berlin Dünya Serileri, Almanya (15-18 Ekim) (Yarışma halka kapalı olacak, Para Yüzme takipçileri canlı olarak https://www.facebook.com/paraswimming sayfasından takip edebilirler.

Tokyo 2020 & IPC güncellemesi
COVID-19 Üçüncü koordinasyon toplantısı, Paralimpik Oyunlar Tokyo 2020’de alınması gereken önlemler için gerçekleştirildi.

9 Ekim tarihinde, Japon Hükümeti, Tokyo Büyükşehir Yönetimi ve Tokyo 2020’yi temsilen yapılan toplantıdaki ana başlıklar şunlardı:
• Yarışma alanlarında sporcular için alınacak COVID-19 önlemleri
• Köy’de sporcular için alınacak COVID-19 önlemleri
• Köy’de sporculara yapılacak testlerin ele alınması
• Sporcular için geçerli kurallar ve tavır (davranış kuralları).
Materyallere https://tokyo2020.org/en/news/third-coordination-meeting-for-covid-19-countermeasures-at-the-olympic-and-paral linkinden ulaşabilirsiniz.

Tokyo 2020 gündem notları
• 23 Ekim – Dünya Yayıncıları Toplantısı
• 24 Ekim – Tokyo Büyükşehir Yönetimi’nin, Tokyo Aquatics Merkezi’nde büyük bir açılış seremonisi yapacak olması ve bu alanın Paralimpik Oyunlarda da kullanılacak olması.
• 26, 28 ve 30 Ekim – NPC Chef de Mission Toplantıları
• 8 Kasım – COVID salgınının patlamasından beri Tokyo’da gerçekleştirilecek olan ilk aktivenin artistik jimnastik olması. Organizsyonda Japonya, Çin, Rusya ve Amerika’dan 32 sporcu ve en fazla 2,000 izleyen bulunacak.

IPC serileri ‘Kazananın Zihniyeti. Paralimpiklerden alınacak dersler’ – daha dinlemediniz mi?
IPC, ‘Kazananın Zihniyeti: Paralimpiklerden alınacak dersler’ adı altında, haftalık yeni bir yayın başlattı. Yayında 20 den fazla ülkeden katılan 20 nin üzerinde sporcu ile konuşuluyor ve konuşulanlar yalnızca spor değil. Aynı zamanda Paralimpiklerin paylaşabileceği hayat dersleri de konuşulanlar arasında.

Tokyo 2020 Paralimpik yarışma programı
Tam programa https://tokyo2020.org/en/paralympics/schedule/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tokyo 2020 Kalifikasyon
22 spor için de geçerli olan kalifikasyon kurallarına; https://www.paralympic.org/tokyo-2020/qualification-criteria sayfasından ulaşabilirsiniz.

Para spor organizasyon ertelemeleri ve iptalleri
İptal edilen Para spor aktivitelerinin listesi IPC internet sayfasında bulunuyor ve sürekli güncelleniyor; https://www.paralympic.org/news/covid-19-update-latest-sporting-events-cancelled-or-postponed

Dünya Sağlık Örgütü güncellemesi
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 15 Ekim 2020 tarihinde yaptığı son güncellemeye göre, dünya çapında onaylanan vakaların sayısı 38.2 milyona ulaştı. 26.7 milyon kişi hastalığı yendi. Üç ülke – Amerika, Hindistan ve Brezilya evrensel çaptaki vakalarda kaydedilen rakamların yarısını oluşturuyorlar.


‘COVID-19 dahilinde, kitlelerin kazanımı için tavsiye edilen çözüm planları’, https://www.who.int/publications/i/item/key-planning-recommendations-for-mass-gatherings-in-the-context-of-the-current-covid-19-outbreak sayfasında bulunuyor.