GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
<strong>IPC, DÜNYA PARA SPORLAR BİRİM KURULU ÜYELERİNİ AÇIKLADI</strong>
| Genel

IPC, DÜNYA PARA SPORLAR BİRİM KURULU ÜYELERİNİ AÇIKLADI

Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Federasyon olarak hizmet verdiği altı Para sporunu (Para atletizm, Para dans sporu, Para buz hokeyi, Para halter, Para yüzme ve Para atıcılık) yönetecek ve IPC’den ayrılma yolundaki ilerlemelerini gözlemleyecek Kurulun üyelerini açıkladı.

Yeni atanan Dünya Para Sporlar Birimi Kurulu, beş yönetim kurulu üyesinin tanıtılmasının ardından ilk toplantısını 21 Nisan Cuma günü gerçekleştirdi.

Kurul, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Yönetim Kurulu tarafından, IPC’nin Uluslararası Federasyon olarak hizmet verdiği altı Para sporunu (Para atletizm, Para dans sporu, Para buz hokeyi, Para halter, Para yüzme ve Para atıcılık) yönetmek için kuruldu.

Bu sporlar şu anda IPC tarafından yönetilen bir ayrılma sürecindedir ve Dünya Para Sporlar Birimi Kurulu, her bir sporun ayrılış sürecini gözlemlemekten sorumlu olacaktır.

Dünya Para Sporlar Birimi Kurulu 5 üyeden oluşacaktır. Grup, IPC Yönetim Kurulu üyelerinden iki, sporda yönetim tecrübesi bulunan bir, Uluslararası Federasyonda öncelikli yönetim tecrübesi bulunan bir (bunların dışında herhangi bir Dünya Para Sporun transfer edeceği biri) ve altı Dünya Para Sporun Sporcu Konseyi üyesi olan bir sporcudan oluşmalıdır.

DÜNYA PARA SPORLAR BİRİMİ KURULU’NUN ATANAN BEŞ ÜYESİ ŞÖYLEDİR;

  • Chelsey Gotell, IPC Yönetim Kurulu Üyesi ve geçmiş Para yüzme şampiyonu
  • Luca Pancalli, IPC Yönetim Kurulu Üyesi ve İtalya Milli Paralimpik Komitesi Başkanı
  • Lisa Pearce, Leicester City Kadın Futbol Kulübü Yöneticisi ve İngiliz Tekerlekli Sandalye Basketbol eski CEO’su.
  • Thomas Lund, Dünya Badminton Federasyonu Genel Sekreteri
  • Jennifer Brown, Para atletizm sporcusu ve Atama Heyetinin tavsiyesine göre atanmış IPC Yönetim Kurulu Üyesi

Dünya Para Sporlar Birimi Kurulu’nun atanması hakkında Dünya Para Sporlar Genel Müdürü Christian Holtz şöyle dedi:

“Dünya Para Sporlar Birimi, ilerleme dinamiğini desteklemek ve Dünya Para Sporların IPC’den ayrılmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan IPC’nin dahili bir üyesidir. Dünya Para Sporlar Birimi Kurulu’nun kendi yönetim kurulu ve çalışanları, kendi yönetmeliği ve altı para sporu yönetmek için kendi kaynakları var. Asıl amacı Para sporların IPC’den ayrıldıktan sonra başarılı olabilmesidir. Yönetim Kurulu’nun duyurulması, bu Para sporların IPC bünyesinden bağımsız olarak çalışmasını sağlama sürecindeki önemli bir adımı ve heyecanlı ve yeni bir aşamaya ilerleme sürecini işaret ediyor.”

Dünya Para Sporları Birimi Kurulu üyeleri art arda en fazla 2 dönem olmak üzere 4 yıl hizmet verecekler. Kurul yılda bir kez yüze ve gerektikçe uzaktan toplanacaktır.