IPC, PARA DANS SPORUNU WORLD ABILITYSPORTS’A DEVREDİYOR
| Genel

IPC, PARA DANS SPORUNU WORLD ABILITYSPORTS’A DEVREDİYOR

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) Para Dans Sporu yönetiminin 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle World Abilitysport’a devredildiğini duyurdu.

Para Dans Sporu 1998’den beri IPC tarafından yönetiliyordu ve IPC’nin uluslararası federasyon olarak görev yaptığı 6 spordan biriydi.

World Abilitysport Para sporların gelişmesinde dünyanın önde gelen organizasyonlarından biridir aynı zamanda tekerlekli sandalye eskrim ve akülü sandalye hokey için uluslararası yönetim organıdır.

IPC Başkanı Andrew Parsons:” World Abilitysport’un tarihi Paralimpik Hareketin tarihi ile yakından bağlantılı bir kuruluştur. Sporu tabandan elit seviyeye kadar geliştirme konusunda kanıtlanmış bir geçmişe ve yönetim organı olarak engin bir deneyime sahiptir. World Abilitysport’a, Para Dans’ın büyümesi ve gelişmesi için gerekli tüm bilgi ve becerileri sağlayacak Para sporlara olan tutkuları ve bağlılıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca, çeyrek asır önce IPC’nin bir parçası haline gelmesinden bu yana Para Dans’ın olağanüstü gelişiminden sorumlu olan Dünya Para Dans Sporu’na ve spor camiasına da teşekkür etmek istiyorum. Dünya Para Sporları birimi ile birlikte, önümüzdeki yıl 1 Ocak’ta başlayacak olan bu yeni ve heyecan verici aşamaya zemin hazırladılar.”dedi.

World Abilitysport Başkanı Rudi Van Den Abelee:” World Abilitysport, Para Dans sporu için parlak yeni bir sayfa açma şansına sahip olmaktan büyük heyecan duymaktadır. Bu inanılmaz güçlü, dinamik ve güzel sporun arkasında harika bir sporcu, antrenör, gönüllü ve yetkili topluluğu bulunmaktadır.

Para sporlarının dünya çapında gelişimini sürdürme çabalarımızı başlatmak için bize güçlü bir temel verildi. Tecrübemiz, tutkumuz ve bağlantılarımız ile birlikte Para Dans sporunun daha uzun yıllar boyunca gelişebileceğine inanıyoruz.” Dedi.

Para Dans Sporu 30’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Dünya Şampiyonasının son serisi 2018’da 26 ülkeden 124’ü kadın ve 101’i erkek 225 sporcunun 21 madalya yarışında yarışması ile Almanya’nın Bonn illinde gerçekleşti. İtalya’nın Genoa ili 24 Kasım – 26 Kasım tarihleri arasında bir sonraki Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak.