GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC, RUSYA VE BELARUS MİLLİ PARALİMPİK KOMİTELERİ ÜYELİKLERİNİN ASKIYA ALINMASI KARARI İÇİN TEKRAR GENEL KURULA GİDECEK
| Genel

IPC, RUSYA VE BELARUS MİLLİ PARALİMPİK KOMİTELERİ ÜYELİKLERİNİN ASKIYA ALINMASI KARARI İÇİN TEKRAR GENEL KURULA GİDECEK

  • Kasım 2022’de gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’da hem Belarus Milli Paralimpik Komitesi hem de Rusya Milli Paralimpik Komitesi’nin IPC üyelikleri askıya alındı.
  • Temyiz Mahkemesi, Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi’nin uzaklaştırılmasını usullere bağlı olarak onadı.
  • IPC, Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi tarafından Dünya Para Spor yarışları için yapılan sporcu girişlerini kabul etmeme kararını devam ettirdi.

10 Mayıs tarihinde Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC)’nin haklarında açtığı üyeliklerinin askıya alınması kararı için, Bağımsız Yüksek Mahkemesi’ne temyize başvurdular.

16 Kasım 2022’de gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulunda, IPC üye kuruluşları oylarını, Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi’nin, IPC Tüzüğünde belirtilen üyelik yükümlülüklerine riayet etmedikleri gerekçesiyle IPC üyeliğinden uzaklaştırılmaları yönünde kullandılar.

Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de sırasıyla 25 ve 26 Nisan tarihlerinde gerçekleşen celselerde şahsen bulundular ve üyeliklerinin askıya alınmasıyla ilgili, IPC Bağımsız Temyiz Mahkemesi’ne temyize başvurdular.

IPC Bağımsız Temyiz Mahkemesi iki Milli Paralimpik Komitesi hakkında esas kararı vermedi ancak onun yerine, IPC’nin bir önceki Temyiz Mahkemesinde sunduğu destekleyici delillerine, Kasım 2022 Genel Kurulundaki kararlarına istinaden uygun olan yeni bilgileri ekleyip sunmasına karar verdi.

Her ne kadar bu durum bu taraflardan birinden kaynaklanıyor olmasa da, Temyiz Mahkemesi kendini bu iki Milli Paralimpik Komitesi’nin uzaklaştırılması için oy veren IPC üyelerinin yerine koymak istemediğini ve bu yüzden karar vermekte yetkisi olmadığını beyan etti. Aslında tüm bilgiler ve deliller, değerlendirilmek üzere Eylül’deki IPC Genel Kurul’undan önce Temyiz Mahkemesine sunuldu.

Bu karara dayanarak, IPC Başkanı Andrew Parsons şöyle dedi, “Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunlarından önce ortaya çıkan bu olayları takiben üyelerimizin, üyelik statüleri konusunu açığa kavuşturduğu Genel Kurul’un dikkate alınarak Rusya ve Belarus Milli Paralimpik Komiteleri hakkında gereğinin yapılması gerekiyor. 2022 Olağanüstü Genel Kuruluna yaptığımız çağrı ve her üyemizin bu önemli konuda kendi görüşlerini sunması ile bizim kurallarımız altındaki yükümlülüklerimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bağımsız Temyiz Mahkemesinin saygı duyduğumuz fakat katılmadığımız kararı bizimkinden farklı oldu. Bir sonraki yıl bu konuyu Bağımsız Temyiz Mahkemesinin talep ettiği şekilde yeni deliller ekleyerek tekrar Genel Kurula taşıyacağız ve üyelerimize bu önemli konu hakkında karar verme fırsatı sunacağız.”

Temyiz Mahkemesi ayrıca, IPC’nin Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi tarafından dünya ve bölgesel şampiyonalarına yapılacak sporcu girişlerinin kabul edilmeyeceği kararının ve IPC tarafından yönetilen 6 Para sporun seviye yarışlarında cezalı olduğu kararının yürürlükte kalacağının onayladı.

Rusya Milli Paralimpik Komitesi ve Belarus Milli Paralimpik Komitesi’nin üyelik statüleri için yapılacak bir sonraki görüşme, 28-29 Eylül tarihlerinde Bahreyn’de yer alacak olan 2023 IPC Genel Kurulu olacak.