GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC TOKYO 2020 KALİFİKASYON KOTALARINI GÜNCELLEDİ
| Bildirimler

IPC TOKYO 2020 KALİFİKASYON KOTALARINI GÜNCELLEDİ

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), 25 Mart-Perşembe günü, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları için kalifikasyon kotalarının yüzde 62 oranının belirlendiğini duyurdu.

Bugüne kadar 96 Ulusal Paralimpik Komite’ye (NPC), 2,710 kota tahsis edilmiş ve Oyunlar için daha 1,690 kota tahsis edilecek.

Altı spor – boccia, binicilik, 5-kişilik futbol, goalball, tekerlekli sandalye basketbolu ve tekerlekli sandalye rugby halihazırda kotalarını kazandılar. Oturarak voleybol ve yüzmede ise, yalnızca sonradan tahsis edilecek olan bipartite kotaları ile, %94’lük bir kota oranı belirlendi.

Birçok spor için geçerli olan onbir doğrudan kalifikasyon yarışı, bugünle Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacağından, sekiz spor dalındaki, kalifikasyon kotalarını belirleyen klasman 1 Nisan ile 15 Temmuz arasında kapanacak.

Jurgen Padberg, IPC’nin Paralimpik Oyunlar Spor & NPC Hizmetler Üst Düzey Yöneticisi şöyle konuştu: “Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlara yalnızca 150 gün kaldı. Spor takvimindeki COVID-19 etkisine ragmen Oyunlar için kalifikasyon alanında iyi bir durumdayız.”

“Geçtiğimiz aylarda, Tokyo 2020 için kalifikasyon kotaları sağlayan bir seri Para spor faaliyeti gerçekleşti ve önümüzdeki aylarda daha fazlası da planlanıyor.”

“Pandeminin önümüzdeki faaliyetleri etkileyebileceğine dair gerçekçiyiz ve gerekirse kalifikasyon kriterlerinde yapılacak değişiklikler için, tüm Uluslararası Federasyonlarla yakın ve düzenli bir iletişim içindeyiz.”

Birçok Ulusal Paralimpik Komitenin, Toyota tarafından desteklenen NPC Gelişim Programı’nda ilk kez kalifiye olan sporcularla, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda başlangıç yapacağı tahmin ediliyor. Bu NPC’ler zamanı geldiğinde onay alacaklar.

IPC, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları dahilindeki kalifikasyon için bir güncelleme yapacaktır.