IPC VE THE VALUABLE 500 (DEĞERLİ 500) FARKLILIKLARIN BENİMSENMESİ İÇİN BİRLEŞİYOR
| Genel

IPC VE THE VALUABLE 500 (DEĞERLİ 500) FARKLILIKLARIN BENİMSENMESİ İÇİN BİRLEŞİYOR

İki organizasyon, karşılıklı fayda sağlayan girişimleri sürdürmek adına bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Londra, 19 Kasım: Her iki kuruluşun da, engelli bireylerin yaşamlarını dönüştürme çabalarının bir parçası olarak, Uluslararası Paralimpik Komitesi(IPC) ve The Valuable (Değerli 500), karşılıklı yarar sağlayan girişimlerle ilgili birlikte çalışmak üzere bir İş-Birliği Anlaşması imzaladılar.

Anlaşma şartlarına göre IPC ve The Valuable 500, diğer birçok organizasyon ile birlikte çalışarak, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları çerçevesinde evrensel bir iletişim kampanyası sunmak adına ortak hareket edecekler. Her iki taraf da önemli faaliyetlerde işbirliği yapacak ve strateji, izlenecek politika, gelişim ve engelli kişilerin teşvik edilmesi ile ilgili konulardaki ortak ilgi alanlarını bulacaklar. Buna ek olarak IPC ayrıca, ticari ve yayın ortakları ve aynı zamanda tedarikçileri ile iletişime geçerek onları, The Valuable 500’e katılmaları için cesaretlendirecek. IPC Başkanı Andrew Parsons; “The Valuable 500 ile ortaklığımızın, engelli kişiler için daha büyük fırsatlar yaratmasına yardımcı olacak olması ve engellilik çerçevesindeki hikaye akışını değiştirecek olması açısından son derece heyecanlıyız.” dedi.

Parsons sözlerine şöyle devam etti; “Günümüzde, dünya genelinde istihdam edilen engelli bireylerin sayılarının, tüm dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan engelli kişileri yansıtmaktan çok uzak olması kesinlikle kabul edilemez. “

“Araştırmalar kanıtlamıştır ki Para sporu ve özellikle de Paralimpik Oyunlar, engelliliğe karşı tutumun değişmesinde bir katalizör görevi görmektedir ve bu da daha fazla istihdam fırsatına kapı açmaktadır. The Valuable 500 ile gerçekleşen bu ortaklığın, engelliler topluluğunun daha geniş bir kitlesi için daha fazla fırsat yaratabileceğini umuyoruz.

“Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na doğru, The Valuable 500 ve Uluslararası Engellilik İttifakı gibi, kapsama tutkumuzu paylaşan oluşumlarla bir organizasyon ağı kuruyoruz. Birlikte çalışarak, engellilik ile bağdaşmış olan utanç verici damgayı değiştirmeyi ve günlük yaşamda da engelli bireylerin karşılaştığı ayrımcılık ile savaşmayı amaçlayan çok büyük bir kampanya başlatacağız.”

Valuable 500ün kurucusu olan Caroline Casey ise, engelli bireyler için gerçek eşitliği sağlayabilmek için, hepimiz için eşit olan bir toplum yaratmak adına birlikte çalışmamız gerekir.” dedi.

Casey ayrıca, “IPC ile birlikte çalışmak ve gelecek yıl bu konu ile ilgili birçok girişimin parçası olacak olmak için de sabırsızlandıklarını” dile getirdi.

2019 yılında, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’nda başlatılan The Valuable 500, iş dünyasının liderlerini, engelli kişilerin toplumdaki, iş dünyasındaki ve ekonomi içerisindeki potansiyel değerlerini fark etmeleri adına yapılacak yenilikleri teşvik etmeye çağırıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun resmi bir ortağı olan The Valuable 500, engelliliği iş hayatına dahil etmeye odaklanmış tek küresel işletme CEO’sudur. Bugüne kadar 31 ülkenin 340 önde gelen firması, engelliliği kendi bünyelerindeki liderlik gündemlerine almayı taahhüt ettiler. Bu firmalar 4.5 milyar dolar üzerindeki toplam geliri ve 12 milyondan fazla çalışanı temsil ediyorlar. Aralarında Airbnb, Atos, Channel 4, Citi, Coca Cola Avrupa Ortakları, Dentsu ve Ottobock’un da bulunduğu birçok IPC ortağı ve tedarikçileri halihazırda bu anlaşmayı imzaladılar.

1989 yılında kurulan IPC, Paralimpik Hareketin küresel yönetim organıdır. Vizyonu Para sporu aracılığıyla daha kapsayıcı bir dünya yaratmak olan IPC’nin misyonu ise Paralimpik Harekete liderlik etmek, Paralimpik Oyunların ne şekilde yansıtıldığını denetlemek ve Para sporcuların sporda mükemmelliğe ulaşmasını sağlamak amacıyla üyeleri desteklemektir.

Londra 2012 sonrası yapılan bir araştırma, Büyük Britanya’daki her üç kişiden birinin Paralimpik Oyunlar sonrasında, engellilik ile ilgili tutumlarını değiştirdiklerini gösterdi. Altı yıl sonra, Ulusal İstatistik Bürosu, Paralimpiklerin İngiliz toplumu üzerindeki sismik etkisinin altını çizerek, 2012 yılı öncesine kıyasla bir milyondan fazla engelli bireyin istihdam edildiğini vurguladı.

Uluslararası Paralimpik Komite Hakkında

Paralimpik Hareketin küresel yönetim organı olan Uluslararası Paralimpik Komite (IPC)’nin vizyonu ise Para sporu aracılığıyla daha kapsayıcı bir toplum yaratmaktır. 22 Eylül 1989 yılında kurulan IPC, Ulusal Paralimpik Komitelerden, Uluslararası Federasyonlardan, Bölgesel Organizayonlardan ve Uluslararası Bedensel Engelliler Spor Federasyonları dahilindeki 200’den fazla üyeden oluşan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

IPC Merkezi Bonn, Almanya’da bulunur.

The Valuable 500 (Değerli 500) Hakkında

Bir sosyal girişimci ve aktivist olan Caroline Casey tarafından, Ocak 2019’da Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’nda başlatılmış olan The Valuable 500, engelliliği küresel anlamda iş dünyasının liderlik gündemine getirmeyi amaçlıyor.

Caroline Casey tarafından 2015 yılında kurulmuş bir organizasyon olan Binc ile yaratılmış olan The Valuable 500’ün misyonu, Caroline Casey’nin 450 üzerindeki kuruluşun katılımını sağlayan, 18 yıllık başarılı geçmişinden yararlanarak, yeni çağ iş katılımına yönelik, tarihi bir küresel hareketi ateşlemek idi. Kampanya üç ödül kazandı: Cannes Lion, D&AD, ve bir BIMA ödülü.

Amacımız, en az 1000 çalışanı olan 500 çok uluslu şirketi, kendi bünyeleri dahilinde engelliliği kapsayıcı kamusal bir taahhüt oluşturmalarını sağlamaktır. En etkili iş dünyası liderler ve markalarla bağlantı kurarak, dünya çapında engelleri ile yaşayan 1.3 milyar insanın ve zaman içerisinde engelli olabilecek milyonlarca insanın ticari, sosyal ve ekonomik değerlerini açığa çıkartacak olan bir dönüm noktası yaratmak istiyoruz.