İspanyol Tekerlekli Sandalye Basketbol Oyuncusu Amadou Diallo Diouf’un Anti-Doping Kural İhlali
| Genel

İspanyol Tekerlekli Sandalye Basketbol Oyuncusu Amadou Diallo Diouf’un Anti-Doping Kural İhlali

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), İspanyol TS Basketbol oyuncusu Amadou Diallo Diouf’u, bir anti-doping kuralını ihlal etmesi (ADRV) sebebiyle, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan diskalifiye etmişti.

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarının organizatörleri olarak IPC, sporcu bir doping kontrol testinde başarısız olduğunda bir ADRV’nin oluşup oluşmadığını belirlemekten sorumluydu.

Sporcudan Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında alınan bir örnekte, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) 2021 Yasaklılar Listesinde bulunan bir madde bulunmuştu.

Herhangi bir men cezası süresi de dahil olmak üzere sporcunun yaptırımını belirlemek Uluslararası Federasyon olarak onlara ait olduğundan – IPC şimdi bu konuyu Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu’na (IWBF) sevk edecek. İhlalinin bir sonucu olarak, Sporcunun ilgili Müsabakada aldığı ödüller de dahil olmak üzere Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında elde ettiği bireysel sonuçlar, herhangi bir madalya, puan veya ödülün kaybedilmesi de dahil olmak üzere tüm sonuçlarla birlikte diskalifiyeye tabidir. Kurallara göre, sporcunun takımının ikiden fazla üyesinin ADRV yaptığı tespit edilirse, takıma ek bir yaptırım uygulanabilir. Ancak İspanyol basketbol takımı için durum böyle değil ve takım olarak sonuçları bu ADRV sonucundan etkilenmeyecektir.