KÜREK FEDERASYONU, BÜNYESİNE KATTIĞI PARA KÜREK İLE İLGİLİ İLK ÇALIŞTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ
| Genel

KÜREK FEDERASYONU, BÜNYESİNE KATTIĞI PARA KÜREK İLE İLGİLİ İLK ÇALIŞTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kürek Federasyonu, bünyesine kattığı Para Kürek ile ilgili ilk çalıştayını 3 Nisan’da 2023’te The Marmara Taksim’de gerşekleştirdi. 

Komitemizin genel sekreteri İbrahim Gümüşdal’ın da katıldığı toplantı, Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk’ün konuşmasıyla başladı. Gelen katılımcılara teşekkür eden başkan Ertürk Para Kürek ile ilgili düşüncelerini aktardıktan sonra, Türkiye Kürek Federasyonu Paralimpik Kurulu Başkanı H. Murat Atay gelişmelerden bilgiler verdi. Çalıştaya katılanlara söz veren Murat Aksoy, genel sekretemizin görüşlerini almak üzere kürsüye davet etti. Genel sekreterimiz İbrahim Gümüşdal burada olmanın kendisi için özel bir anlamı olduğunu ifade ederek Para Kürek ile ilgili bir anısını paylaştı; “Para Kürek’i 2005 yılında İstanbul’da yapılan -World Rowing Forum- toplantısında ilk olarak Paralimpik branş olarak kabul edildi ve kabul protokolüne IPC’nin o dönem başkanı sir Phlipp Graven bizzat katıldı, bu törene katılan başkan Graven’e o toplantıda eşlik etmiştim. Şimdi geçen 18 sene sonra bu sefer ülkemizde Para Kürek sporunun gelişimi ile ilgili çalıştayda sizlerle beraberim. Bir yandan bu branşın başlatılması için sevinçliyim, diğer yandan geçen 18 sene zarfında bu konuda hemen hemen hiç bir çalışmanın resmi olarak yapılmamasından dolayı da üzgünüm. Ancak TMPK olarak yapılacak çalışmalarınızda bilgilerimizi paylaşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Dr. Önder Çerezci, engelli spor branşlarında sınıflandırmanın önemine değindi. Tüm konuşmacıların Para Kürek ile ilgili bilgi ve önerilerinin görüşüldüğü 1. çalıştay, başkanın konuşması ile sona erdi.