PARALİMPİK SPORCULAR VE IPC ÜYELERİ İÇİN COVID-19 BİLGİLERİ
| Genel

PARALİMPİK SPORCULAR VE IPC ÜYELERİ İÇİN COVID-19 BİLGİLERİ

Covid-19 ile ilgili paylaşabileceğimiz bilgilerin azalmasına istinaden, bu konudaki güncellemelerimizi 23 Eylül 2020 tarihi itibariyle iki haftada bir yapılacak şekilde değiştirdik.

IPC corona virüs hastalığı (COVID-19) güncellemesi – 17/09/2020

İki haftaya bir yapılacak bu güncellemenin amacı, Paralimpik Hareket içerisinde olan herkesi COVID-19 ile ilgili son gelişmelere dair bilgilendirmek ve bunun Paralimpik Oyunlar ve Para sporlarla olan ilgisini anlatmaktır.

Bu haftanın güncellemesi şu bilgileri içermektedir:

P&G bu kriz zamanında – sporcuların hayır organizasyonlarını USD 500,000 miktardan faydalandırmak üzere iyilik yapıyor
• Tokyo 2020 son güncellemeler ve IPC – yüzde 50 izleyici kapasitesi ile hareket edilecek Japon faaliyetlerine dair bir güncelleme içeriyor
• En son Dünya Sağlık Örgütü güncellemesi

Gazete bu hafta, genel olarak olduğu üzere Hareket ile ilgili olan bir yazı ile değil, Para sporculara verilen bir gelişme fırsatından bahseden haberlerle başlıyor. Sporcular, Uluslararası Paralimpik Komite (IPC)’nin dünya genelinde ortağı olan Proctor & Gamble ile birlikte yaptıkları girişimde, hayır işleri için oluşturulan fona erişim sağlayabilecekler.

IPC ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile ortaklıkları çerçevesinde P&G bu hafta, İyilik Fonu için Sporcular hareketini başlattılar.

Bizler bu platformun istikrarlı bir şekilde, Ulusal Paralimpik Komiteler (NPC), Uluslararası Federasyonlar (IF) ve sporcuların girişimlerini vurgulamasını istiyoruz. Sizin de hikayenizi bilmemizi isterseniz ya da diğer girişimler için farkındalık yaratmak isterseniz lütfen mailto:ipc.media@paralympic.org ile iletişime geçiniz.

P&G kriz zamanında iyilik yapıyor
Bu hafta yeni Paralimpik Dünya Ortağı Proctor & Gamble (P&G), sporcuların kendilerini güçlü hissettikleri konuları desteklemek üzere bir girişim başlattı ve bu girişim özellikle sporcuların bu sene kendilerini içinde buldukları ve COVID ile ilgili olan durumlarla ilgili idi.

İyilik Fonu için Sporcular olarak adlandırılan bu yeni girişim, 10,000 USD değerinde 52 bağış yapacak ve bunların her biri Paralimpik ve Olimpik sporcuların tutkuyla bağlı olduğu ve 2020 yılı içerisinde dahil oldukları hayır organizasyonlarını desteklemek için yapılacak.

Bağışlar, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları veya Olimpiyat Oyunları için halihazırda kalifiye olmuş ya da olmak için girişimde bulunan sporcular için geçerli olacak. Sporcular, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)’nin Sporcu365 oluşumu aracılığıyla, 16-30 Eylül tarihleri arasında başvurularını https://www.olympic.org/athlete365/athletes-for-good-fund-pg linki üzerinden yapabilirler.


İyilik Fonu için Sporcular?
İyilik Fonu için Sporcular, P&G ve IPC’nin ortak bir girişimidir. IOC bağışları doğrudan, Paralimpik ve Olimpik sporcular tarafından desteklenen amaçlar için düzenleyecektir.

Bağışlanan tutar, her bir sporcunun kendi seçimi olan hayır kurumuna gönderilecek ve birlikte başardıkları inanılmaz işlere yardım sağlamak için kullanılacaktır.

Sporcular nasıl başvurabilir?
Eğer bir Tokyo 2020 Paralimpik veya Olimpik Oyunlar sporcusu iseniz veya geçmişte hayır işleri yapmış iseniz P&G sizi, bu organizasyon adına bağış yapmak için başvurmaya davet ediyor.

Tokyo & IPC 2020 Güncellemeleri
Japonya alan kapasitesini yüzde 50 oranında arttırıyor.

Japonya’dan gelen cesaret verici haberlere göre, 19 Eylül-Cumartesi gününden itibaren profesyonel spor, konser ve diğer organizasyonlar, seyirci sayıları bazında, %50 kapasite ile faaliyet gösterebilecekler.
Jaoonya’nın ekonomi iyileştirme bakanı Yasutoshi Nishimura, pandemi sürecinde yeni kuralın Kasım sonuna kadar geçerli olacağını belirtti. Hükümet bu kuralın Kasım ayından sonra da geçerli olup olmayacağına, virüs enfeksiyonlarının ilerlemesini ve soğuk algınlıklarının mevsimsel yayılımını gözlemledikten sonra karar verecekler.

Tokyo 2020 Paralimpik yarışma programı
Programa Tokyo 2020 internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tokyo 2020 Kalifikasyon
Tüm 22 spor sınıfı için kalifikasyon düzenlemelerine https://www.paralympic.org/tokyo-2020/qualification-criteria sayfasından ulaşabilirsiniz.

Para spor faaliyetleri ertelemeler ve iptaller
İptal edilmiş para spor faaliyetlerinin listesine IPC internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Liste düzenli olarak güncellenmekte. Detaylara https://www.paralympic.org/news/covid-19-update-latest-sporting-events-cancelled-or-postponed sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dünya Sağlık Organizasyonu güncellemesi
Dünya Sağlık Örgütü’nün, 17 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan en son Güncel Durum Tablosu’na göre, dünya çapında onaylanmış vakalar yaklaşık olarak 29.8 milyona ve John Hopkins Üniversitesi tarafından onaylanmış olan rakamlara göre de ölüm sayıları 937,000’e ulaşmış olmakla beraber iyileşen insanların sayısı 20 milyona ulaşmıştır.

IPC, WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nü ve sitelerini, COVID-19 ile ilgili olarak ana bilgi kaynağı olarak kullanmaya devam ediyor. Site düzenli durum raporları ve sağlık ve koruma, seyahat tavsiyeleri ile aynı zamanda yaygın söylentiler ve teknik rehber bölümleri ile ilgili geniş çapta bir rehberlik bilgisi sunuyor.