PARİS 2024: 500 GÜN KALA RAKAMLAR, DÖNÜM NOKTALARI VE FRANSIZ SEMBOLLERİ
| Genel

PARİS 2024: 500 GÜN KALA RAKAMLAR, DÖNÜM NOKTALARI VE FRANSIZ SEMBOLLERİ

4,400’den 1’e: Dünyanın en dönüştürücü yarışmasına 500 gün kalışını kutlarken, Paris 2024 Paralimpik Oyunlarındaki en önemli sayıları sıralıyoruz.

Sayılarda neler var?

Paris 2024 Paralimpik Oyunlarına 500 gün kaldığını vurgularken dünyanın en büyük 3. Spor yarışının arkasındaki diğer rakamlara bakma fırsatını da kullanıyoruz.

Şüphesiz burada sporcular ve yarış yerleri ile ilgili rakamlar olacak, ama ayrıca ilk kez Paralimpik yaz oyunlarını ağırlayacak ev sahibi şehir hakkında öyle rakamlar var ki, bu rakamları hiç bilmediğinizi iddia ediyoruz. Paris 2024 rakamlarını keşfederken bize katılın ve Paralimpik kazanı kaynatmaya yaklaştığımızı her saniyesinde hatırlayın.

4,400- Paris 2024 Paralimpik Oyunlarında yarışacak en fazla sporcu sayısı. Ek olarak, görme engelli sporcuların yanında yarışacak 278 rehber sporcu olacak.

2024- Gelecek yıl en büyük olanı. Fransa’nın Oyunlara ev sahibi olacağı yıl.

1838- Gülümse! 185 yıl önce ilk kez bir insanın fotoğrafı çekildi. Louis Daguerre Paris’in merkezindeki ‘Boulevar du Temple’ da tarihi bir şipşak resim çekti. O zamandan beri sayısız fotoğraflar çekildi. Paris 2024’de kaç tane daha eklenecek?

1676- ‘Les Invalides’ olarak bilinen tarihi tesis bu yıl tamamlandı. Birçok anıt ve müzeden oluşan bu alan Paris 2024 Paralimpik Oyunlarında Para okçuluk yarışlarına ev sahipliği yapacak. Oyunlar süresince kullanılacak en eski yapılardan biri olan ‘Les Invalides Grand Palais’ ile beraber tekerlekli sandalye eskrim ve Para taekwondo için de ev sahibi olacak ve görkemli ‘Versay Şatosu’, Para binicilik yarışlarına ev sahipliği yapacak.

549– 236’sı kadınlar için olan ve rekor kıran madalya yarışları olmak üzere Paris 2024 Paralimpik Oyunlarındaki madalya yarışlarının sayısı.

330- Eyfel Kulesinin uzunluğu. Bu ikonik sembol yapı kulenin dibindeki parkta sahnelenecek görme engelli futbol yarışlarına sahne olacak.

300- Paralimpik kapsam teriminde yeni bir dönüm noktasına işaret eden canlı yayınların saati. Para sporlar ilk kez Paris 2024’de kaydedilip ekranlarda canlı yayınlanacak. Efsanevi seyir zamanları için plan yapmaya başlamanın tam zamanı.

184- Oyunlarda temsil edilecek olan Milli Paralimpik Komitelerin sayısı.

130– Paris’teki müzelerin sayısı. Para sporların sabah harareti ve akşam finalleri arasında ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Tekerlekli sandalye rugby aksiyonunda kısa bir mola mı var? Catherine Debrunner ve Ryley Blatta’yı bir sonraki etkileyici sportif başarılarına meraklı gözler olmadan hazırlanmaları için bırak ve bunun yerine Mona Lisa ve Bal du Moulin de la Galette ile takıl.

128- Paris 2024 devir teslim videosundaki dansçıların sayısı. Mükemmel ahenkte hareket eden birbirinden yetenekli dansçıların videosu tanınmış koreograf Sadeck Waff yönetmenliğinde, Tokyo 2020 Kapanış Töreninde bir sonraki Paralimpik Oyunların ev sahipliğini kutlamak için gösterildi.

42- Marathon Pour Tous rotasının uzunluğu 42 km. Parisliler ve ziyaretçiler 42 km tamamını veya kısaltılmış 10 km maraton rotasını tamamlama fırsatını yakalayacak. Olimpik veya Paralimpik maraton rotaları halka ilk kez açılacak, bu yüzden yarış teçhizatlarını al ve antrenmanlara başla.

35– Ünlü Pont Alexandre III, Pont Neuf ve Pont Des Arts dahil Paris’deki Sen Nehri’ndeki köprülerin sayısı.

28- Takvimlerinizde 28 Ağustos 2024’ü işaretleyin. Paris 2024 Açılış Töreninin tarihi. Hatta 28 sayısı Paralimpik Hareket için daha önemli bir anlama sahip. 28 Temmuz 1948’de Paralimpik Oyunların doğuşunu işaret eden Stoke Mandeville Oyunları nörolojist Sir Ludiwg Guttman ön ayak olması ile onun liderliğinde yapıldı.

22- 2024 Paralimpik Oyunlarında yarışlar çok çekişmeli olacak. Karşılaştırırsak, 1960’da Roma’da gerçekleşen ve ilk Paralimpik Oyunlar olarak kabul edilen 9. Uluslararası Stoke Mandeville Oyunlarında sporcular 8 spor dalında yarıştı. 2016 Rio de Janeiro’daki Oyunlara kadar Paralimpik program ilk defa 22 spora kadar genişledi.

20- Yarış alanları. Kapalı veya açık alan, modern veya tarihi fark etmeden sporcuların izleyenlerin gözlerinin kamaştırarak madalya için savaşacakları ve dünyanın en güzel şehirlerinden birinde uzun süre akıllarda kalacak hatıralar yaşayacakları yerler.

12- Sanatsal performanslarla, ünlülerle ve sporla dolup taşan günler. 2024 yazında Paralimpik Oyunlar Fransa’nın başkentini yaklaşık iki hafta devralırken hayrete düşmeyi bekleyin.

3.4– Milyon rekor bilet satışıyla Paris 2024 için beklenilen seyirci sayısı. 2012 Londra Oyunları 2.7 milyon bilet satışıyla rekoru elinde tutuyor.

3-Paris 2024 amblemini oluşturan sembollerin sayısı. Tarihte ilk defa bir amblem Paralimpik ve Olimpik Oyunlarda ortak kullanılıyor. Fransa halkını temsilen Marianne, bir ateş ve altın madalya sembolleri amblemi oluşturuyor.

2-Açılış Törenin rotasında olan Şanzelize Caddesinin uzunluğu. Arc de Triomphe’den Place de La Concorde’ye kadar uzanıyor.

1-Paris 2024’de Fransa‘nın başkenti Paralimpik Yaz oyunlarına ilk kez ev sahipliği yapacak. Fransa Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmadan önce 1992’de Tignes ve Aberville‘de Yaz Olimpiyatları’nın iki versiyonuna da ev sahipliği yaptı, ama sonraki yılın Oyunları ülkenin bir Paralimpik oyunlara ilk kez ev sahipliği yapacağını vurguluyor.