GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
PARİS 2024 PARALİMPİK OYUNLARI GELİŞİM RAPORU
| Genel

PARİS 2024 PARALİMPİK OYUNLARI GELİŞİM RAPORU

Aralık ayında gerçekleşen IPC Genel Kurulundan sonra, Paris 2024 için bir Gelişim Raporu yayınlandı.

Bu raporda genel olarak güncellenen ortaklıklar, vizyon, oyun planı, yarış sahaları, Paralimpik Köyde yer alacak olan sosyal birimler alanlarındaki gelişmeler yer aldı.

Bu gelişmelerden bazıları şöyle özetlenebilir;

Paralimpik Oyunların vizyonundaki başlıklar Promosyon, Eğitim, Sürdürülebilirlik ve Taahhüt olarak belirlendi. Yine bu başlıklar doğrultusunda, Paralimpik’ten ilham alan ilk madeni paranın, Aralık 2021 tarihinde Fransa’da lanse edilmesi; 6.Olimpiyat ve Paralimpik Haftasının, Ocak 2022’de 1 milyon çocuğun Paralimpikleri ve para sporunu keşfetmesine yardımcı olacağı; Paris 2024’ün, karbon izlerini yarıya düşürecek ve pozitif iklimcilik katkısında bulunacak ilk Oyunlar olacağı; Fransız nüfusunun bir bölümünün Olimpik ve Paralimpik değerleri geliştireceklerinin tahhüdünü verdikleri yayınlanan ilk bilgiler arasında.

Oyun Planı ise Paralimpik Oyunlarda 22 Spor dalı, 23 Disiplin, 549 madalya töreni ve 4,400 sporcunun yer alması üzerine kurulu. Madalya törenleri söz konusu olduğunda, Tokyo 2020’ye kıyasla 10 Para spor dalında, daha fazla kadın sporcunun olacağı, kadınların yer alacağı madalya törenlerinin ise Paralimpik tarihte bir rekor olacağı söylenebilir. Ayrıca Boccia, Para Judo ve Para Kürekteki yüksek destek ihtiyacındaki sporcular için daha fazla faaliyetin planlanmasının yanı sıra, Para Kano, Para Triatlon, Para Badminton ve Para Taekwondo branşlarının gelişimine destek olmak için daha çok faaliyet planlanıyor.

Paris 2024 Paralimpik Oyunlarında, Paralimpik Köyde yer alacak tesislerden bazıları Antrenman Sahaları, NPC Servisleri Merkezi, Fitness Merkezi, Poliklinik, Lojistik Destek Sahası ve Paralimpik Köy Plazası olarak sayılabilir. Bunların dahilinde sporcuların %90’ının yarış sahalarına en fazla 30 km uzaklıkta olması ve 18 spor branşının Köyün 10 km çapındaki uzaklıkta yer alması planlanmış. Var olan sahalara ayrıca ülkenin kültürel mirasını yansıtan merkezlerdeki geçici sahalar da eklenecek.

Paris 2024 Paralimpik Oyunlarından güncellemelerin paylaşılacağı ‘Kiosque’ adı altındaki online bir gazete de halihazırda yayınlanmaya başladı. Ayrıca Oyunlarla ilgili bildirimlerin, gelişmelerin izlenebileceği Facebook ve Instagram sayfaları da takibe alınabilir.