GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Bildirimler

SPORCULAR VE ULUSAL PARALİMİK KOMİTELER İÇİN KONAKLAMA REHBERİ GÜNCELLEMESİ

Tokyo 2020 Sporcular ve Ulusal Paralimpik Komiteler için Konaklama Sürelerine istinaden, COVID-19 süreci de göz önünde bulundurularak yeni güncellemeler yayınlandı…Önemli başlıklar şunlar;

KONAKLAMA SÜRESİ – GİRİŞ                                     

 • Sporcuların, Paralimpik Köy ile periyodik konaklamalarda yer alan yarış ortakları ve NPC resmi görevlilerinin maruz kalacağı COVID-19 risklerini en aza indirgemeye yardımcı olmak adına IPC ve Tokyo 2020, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlar geliş ve gidiş politikalarına bağlı olarak NPC (Ulusal Paralimpik Komite)lere uygulanabilecek kurallar üzerinde anlaşmaya vardılar.
 • Bu kuralların amacı NPC’lerin, Köy ve periyodik konaklama bölgelerinde kalan tüm delegasyon üyelerinin sayılarını en aza indirgediğinden emin olurken, sporcu performansı, uyum sağlama ve Açılış ve Kapanış Seremonilerine katılım faktörlerini dengelemek idi.
 • Kurallar, Olimpiyat Oyunları için geçerli olan IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) ve Tokyo 2020 önlemleri ile benzer nitelikte, ancak kurallar Paralimpik faktörlere adapte edildi.

KONAKLAMA SÜRESİ – TEMEL KURALLAR 

  Sporcu ve NPC resmi görevlileri gelişler:

 • İlk aktivite öncesi sporcular ve yarış ortaklarının, Paralimpik Köy veya periyodik konaklama yerlerine, ilk yarışlarından önce, beş ila yedi gün öncesinden varmış olmaları gerekmektedir. Japonya’ya seyahat süresi ve zaman farkının en az olduğu durumlarda, yarış öncesi Paralimpik Köy’de geçirilecek günlerin sayısının daha kısa olması gerekir.
Sporcu ve NPC resmi görevlileri gidişler :
 • Sporcuların ve yarış ortaklarının, final aktivitelerini veya kendi özel yarışlarının tamamlanmasını (hangisi önce geliyorsa) takiben, en fazla 48 saat içerisinde Paralimpik Köy(ler) veya konaklama yerlerinden hareket etmeleri gerekmektedir. Eğer NPC bu tür bir esneklikte konaklama sağlayabilecek durumda ise, sporcuların yarıştan elendikten sonra 48 saat içerisinde çıkış yapmaları sağlanmalıdır.
 • Periyodik konaklama yerlerinde kalan ve yarışlarını tamamlamış olan sporcular ile yarış ortaklarının, herhangi bir çapraz bulaştırma riskini en aza indirmek adına Tokyo Paralimpik Köye yeniden giriş yapmaları önerilmemektedir.
 • Sporla ilgili resmi çalışanların, sporcuların geliş ve gidiş yolları ile aynı politikayı izlemeleri gerekmektedir.
 • Sporla ilgisi olmayan resmi çalışanlar (örn.: yönetim personeli, genel takım doktorları ve fizyoterapistler, v.b.), son sporcularının gidiş zamanını takiben, NPC ihtiyaçları doğrultusunda, Paralimpik Köy ve konaklama yerlerinde kalma sürelerini en aza indirerek geliş ve gidiş zamanlarını ayarlayabilirler.

KONAKLAMA SÜRESİ – SINIRLI İSTİSNALAR

 • Eğitim Yükümlülükleri: Sporda, Uluslararası Federasyon uygulamalarında bulunan, minimum yerinde eğitim yükümlülükleri durumları.
 • Eğitim ve Yarış Ortakları: Sporda (örn.: tekerlekli sandalye tenisi) yarıştan elenmiş olan sporcular veya yarış ortaklarının, hala yarışmakta olan sporcular için antrenman veya yarış ortağı olarak destek vermeye devam ettiği durumlar.
 • Zaman Dilimleri & İklime uyum Sağlama: Sporcunun kendi şehri ve Tokyo arasında, kayda değer bir zaman dilimi veya iklim farkı yaşadığı durumlar.
 • Uçuş Uygunluğu & Seyahat Faktörleri: Evrensel uçuş uygunluğu ve programlardaki sınırlamaların yanında, sporcuların (özellikle reşit olmayan) yalnız seyahat etmediklerinden emin olunması.
 • Birçok Spor Dalında Yarışan Sporcular: Sporcular final aktiviteleri veya yarışları bitene kadar kalabilirler.