GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TMPK, SPORCU KONSEYİ VE ALT KURUL BAŞKANLARI TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLEDİ
| Genel

TMPK, SPORCU KONSEYİ VE ALT KURUL BAŞKANLARI TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Sporcu Konseyi ve Alt Kurul Başkanları tanıtım ve tanışma toplantısı 20 Mart 2023 tarihinde saat 10:00 – 16:00 arasında İstanbul Gayrettepe’de bulunan Dedeman Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal, Sağlık Alt Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, Eğitim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Rekreasyon ve Rehabilitasyon Alt Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu, Spor Alt Kurulu Başkanı Niyazi Alper Dirim, İletişim Alt Kurulu Başkanı Hamit Turhan, Sponsorluk ve Tanıtım Alt Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, Hukuk Alt Kurulu Başkanı Av. Ümit Deniz Kurt yanı sıra Sporcu Konseyi’ne seçilen Abdullah Öztürk, Ayşegül Pehlivanlar, Bahattin Hekimoğlu, Elif İldem, Hakan Akkaya, Koral Berkin Kutlu, Mahmut Bozteke, Neslihan Kavas, Öznur Cüre, Savaş Üstün, Sevilay Öztürk, Uğurcan Özer, Zehra Bıyık ve Zübeyde Süpürgeci katıldı.

Ayrıca, Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, As Başkan Yasin Aslan ve Ergun Batmaz, Atıcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Çolakoğlu, Judo Federasyonu’ndan Semih Yılmaz, Okçuluk Federasyonu’ndan Metin Gazoz ile Para Triatlon Federasyonu’ndan Mert Onaran da tanışma toplantısına katılan isimler arasındaydı.

Toplantı TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu’nun açılış konuşmasıyla başladı; başkan Dr. Av. Murat Aksu TMPK’nin organize ettiği toplantıya katılımlarından dolayı sporcu konseyi üyesi sporcu ve alt kurul başkanlarına teşekkür etti. İlk defa hayata geçirilen Paralimpik sporcu konseyinin çalışmalarından sonra hedeflenen amacın Paralimpik sporcuların bundan böyle karar verme mercilerinde yer almaları olduğunun altını çizdi. Bu nedenle IPC’nin öngördüğü gibi sporcu konseyi başkanı aynı TMPK’nin oy hakkı olan yönetim kurulu üyesi olarak görev alacağını belirtti.

Daha sonra TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal Paralimpik Sporcu Konseyi ile ilgili bilgileri içeren sunum yaptı;

Kendi branşlarında etkili ve aktif sporculardan oluşan ve son iki Paralimpik Oyunları’ndan en az birine katılmış sporcuların bir araya geldiği Sporcu Konseyi ile IPC’nin stratejik rehberliğinde, Paralimpik Hareket bünyesinde ülke çapında mevcut, potansiyel ve emekli sporcuların sesi olmak ve sporcularımızı hem oyun sahasında hem de saha dışında  desteklemek amaçlanmıştır.

Paralimpik sporcuları bilgilendirmek ve eğitmek, oyun sahası dışında da ufuklarını  geliştirmeye yardımcı olacak fırsatlar vermek için gerekli araçları ve kaynakları sunmak ve Paralimpik sporcuların spor dışındaki yaşamlarını da uygun şekilde sürdürmelerini sağlayacak yolların oluşturulmasına yönelik projeler geliştirmek Sporcu Konseyi’nin öncelikli hedefleridir.

Böylelikle sporcu temsilcilerinin TMPK üyeliğine gelebilmeleri teşvik edilecek ve gelecekteki “Paralimpik Hareket”in ülke merkezi olan Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin yönetiminde yer alması sağlanacaktır.

Paralimpik Sporcu Konseyi görev tanımlamasından sonra sporcu konseyi üyesi Para sporcular tek tek kendilerini tanıttılar ve öncelikli hedeflerinin Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na katılarak kürsüye çıkmak olduğunu belirttiler.

Toplantının diğer bölümlerinde yeni oluşturulan TMPK Alt kurul başkanlarının konuşmaları yer aldı;

Sponsorluk ve Tanıtım Alt kurul başkanı Halil İbrahim Korkmaz; “sponsorların genellikle başarı odaklı reaksiyon gösterdiklerini, TMPK olarak yeni sponsorlar arayışlarının süreceğini ve olumlu gelişmelerin beklendiğini” belirtti.

Eğitim Alt kurul Başkanı Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu 8. Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Paralimpik kadın sporcularımızla yapılan söyleşiye atıfta bulundu ve Paralimpik bilinirliğinin yaygınlaştırılması için hazırlanan projeleri yakında uygulamaya geçeceklerini belirtti.

Sağlık Alt kurul Başkanı Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon konsey sporcularına anti doping konusunda bilgiler verdikten sonra engelli sporlarının olmazsa olmazı olan sınıflandırma konusunda sunum yaptı.

Verilen öğle arasından sonra Rekreasyon ve Rehabilitasyon Alt kurul Başkanı Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu “spor ve engellilik” konusunda konuşmasını yaparken bilhassa son deprem felaketinden sonra yaşananlara ve yeni  engelli olan vatandaşlarımızın da sporla tekrar rehabilite edilmelerine vurgu yaptı.

İletişim Alt kurul Başkanı Hamit Turhan Paralimpik sporların basın da ancak başarılı derecelerden sonra o da geçici olarak yer aldığını, bunda basının olduğu kadar yöneticilerin de dahli olduğunu vurgu yapan Hamit Turhan, gazetesi Fanatik’te artık durumun değiştiğini ve futbol dışında diğer sporların yanı sıra Paralimpik sporlara  da yer verildiğini belirtti.

Daha sonra kürsüye gelen Hukuk Alt kurul Başkanı Av. Ümit Deniz Kurt ilk olarak mevzuatlarla ilgili görüşlerini paylaşırken yeni düzenlemeye göre engelli spor branşlarının ilgili engelsiz spor branşı federasyonlarına devirleriyle ilgili bazı mevzuat eksikliklerinin de araştırılıp giderilmesi konusuna dikkat çekti. Ümit Deniz Kurt bir başka önemli konu olan “engelli sporlarında istismarın önlenmesi ile ilgili görüşlerini paylaşırken spor konseyi sporcularımıza sorunlarına her zaman hukuki destek vereceklerinin altını çizdi.

Son olarak spor alt kurul başkanı Niyazi Alper Dirim önümüzdeki Paris 2024 Paralimpik Oyunları ile katılım kriterleri ve ile ilgili geniş bir sunum yaptıktan sonra kafile başkan yardımcısı olarak katıldığı Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda kafilemizde yaşanan ve olmaması gereken durumlardan bahsetti.

Programın sonunda toplantıda yer alan Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, Atıcılık Federasyonu Başkanı Gürsel Çolakoğlu ve Okçuluk Federasyon temsilcisi Metin Gazoz görüş ve dileklerini belirttiler.