GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO 2020 BAŞKANI OYUNLARA SINIRLI SAYIDA TARAFTAR KATILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYOR
| Genel

TOKYO 2020 BAŞKANI OYUNLARA SINIRLI SAYIDA TARAFTAR KATILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYOR

Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto, bu yılın ertelenen Paralimpik Oyunlarına sınırlı sayıda  taraftarın katılmasına izin verilmesi gerektiğine inanıyor.

Organizatörler, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve etkinliğe dahil olan diğer kurumların, koronavirüs salgını konusundaki endişelerin arasında, Oyunlarda seyircilere izin verilip verilmeyeceğini tartışmak için önümüzdeki hafta toplanacakları bildiriliyor.

Kyodo News’a göre seyircilerle ilgili karar iki aşamada alınacak. 25 Mart itibariyle alınacak olan ilk karar aşaması, yabancı seyircilere izin verilip verilmeyeceği olacak.

Daha sonra dahil olan taraflar, alanlarda bulunmasına izin verilecek seyirci sayısına karar verecek. Kyodo’nun bildirdiğine göre IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Başkanı Thomas Bach herhangi bir kararın Nisan ya da Mayıs aylarında bile alınabileceğini söylüyor.

Basında da herkesin biletlerini ve otel rezervasyonlarını hazırlayabilmeleri açısından hangi yönde hareket edileceğine dair karar verilmesi gerektiği yer alıyor.

Son aylarda ise, COVID-19 krizi sebebiyle yabancı taraftarların Oyunlara katılımlarının engellenebileceği yükselen bir ihtimal olarak gözüküyor. Japonya, Oyunlar devam ettiği sürece tüm dünyadan gelmiş olan taraftarların COVID-19 virüsünü yayma potansiyelleri olduğu konusunda endişeliler.

Bununla beraber, corona virüs riskini azaltmak için Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlara katılım kapasitesinin sınırlandırılabileceği de konuşuluyor.

Internet siteleri aracılığıyla Paralimpik Oyunlar için 970,000 adet, Olimpiyatlar için ise 4.48 milyon civarında biletin halihazırda satılmış olduğu biliniyor.

Bunların yanında oyunlara yaklaşırken, gelecek ay acil durum kaldırılmasından sonra yabancı sporcuların antrenman yapabilmek için Japonya’ya girmelerine izin verilebileceği de bildirilen konular arasında.