GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO 2020 İPTAL EDİLMEDİ
| Genel

TOKYO 2020 İPTAL EDİLMEDİ

Sayın Üyeler,

Sizlere, medyada birçok yerde Tokyo 2020’nin iptal edildiği haberlerinin doğru olmadığını bildirmek için yazıyorum. Bu spekülasyon kendi görüşlerinin geldiği kaynakların eksikliğinden kaynaklanıyor.

IPC, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve ortakları bu yaz Oyunların güvenli ve başarılı bir şekilde yapılacağına dair taahhütlerini devam ettiriyorlar.

Konuyla ilgili IPC bildirimi şu şekildedir:

Bu Cuma (22 Ocak) medyada yer alan, Tokyo 2020’nin iptal edildiğine dair medya spekülasyonunun, şahsi görüşleri yansıtan birçok kaynak tarafından tetiklenmesine istinaden, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) şu bildirimi yayınlamıştır:

“IPC, UOK, Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve tüm çalışma ortakları, bu yaz güvenli bir şekilde Olimpiyat ve Paralimpik Oyunların gerçekleşmesi için tam taahhütlerini vererek buna odaklandılar. Bu durum UOK, Tokyo 2020 tarafından değiştirilmediği gibi, bugün bir kez daha onaylandı.

Geçtimiz Mart ayındaki ertelemeden beri Oyunların yapılmasında yer alan herkes, Covid-19 önlemleri ve planlarını geliştirmek için yorulmadan çalışıyor. Ki biz bu planların sporcular, Oyunlarla ilgili herkes ve en önemlisi Japon halkı için risk olasılığını azaltacağına inanıyoruz.

Şubat ayının başlarında UOK ve IPC, Oyunlar ile ilgili tarafları hedefleyen Oyun Kitaplarının ilk baskısını yayınlayacak. Bu kitaplar, bu yaz gerçekleşecek faaliyetin tam olarak nasıl yapılmasının hedeflendiğini ve Oyunlara katılan her bir bireyin, Oyunların güvenliğinden emin olmak için kişisel sorumluluklarının ana hatlarını nasıl belirlemeleri gerektiğini açıklamaya başlayacak.

Mart 2020’ye kıyasla şimdi, Covid-19 virüsünün nasıl hareket ettiğine, pandemi sürecinde güvenli bir şekilde nasıl spor faaliyetleri organize edileceğine dair çok daha fazla şey biliyoruz ve uluslararası bazda birçok aşının ortaya çıkmasından da cesaret alıyoruz.

Bu yaz yapılacak Oyunlar zamanında, bu karanlık kış aylarına kıyasla, günlük vaka sayılarının çok daha az olacağına dair iyimseriz. Ayrıca Oyunlar’dan önce – Oyunlar süresince ve sonrasında, geliştirilmiş test programlarının da uygulanacağı – birçok önlem arasından Oyunlar ile ilgili kişilerin hedef alınacağı önlemlerin de olacağı ve bunun virüs bulaşmasının en aza indirilmesinde yardımcı olacağı konusunda içimiz rahat. Son olarak, virüsün ortaya çıkmasından itibaren evrensel bazda birçok spor faaliyetinin yapılması bize sürekli Tokyo planlarımıza yardımcı olan değerli bilgiler sağladı.

Şüphe yok ki Tokyo 2020 Oyunları, daha önce yapılmış tüm Oyunlar’dan daha farklı olacak. İnanıyoruz ki sağlam önlemler ve planlar da Oyunların güvenli bir şekilde gerçekleşip, ilerlemesini sağlayacak.”

Tokyo 2020 Olimpiyat Merkezi Kabine Sekreteri şöyle dedi:

“Bugün yayılan bazı haberler, Japon Hükümeti’nin özel olarak, corona virüsü sebebiyle Tokyo Olimpiyatları’nın iptal edilmesi gerektiğini bildirdiğini söylüyor. Bu net olarak doğru değildir.

Geçtiğimiz sene Temmuz ayında yapılan bir UOK Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Açılış Seremonisi’nin bu sene 23 Temmuz’da yapılmasına karar verildi ve Oyunlar için program ve sahalar da buna bağlı olarak yeniden düzenlendi. Dahil olan herkes bu yaz Oyunları başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için birlikte çalışıyor.

Covid-19 için alınabilecek tüm olası önlemleri uygulayacağız ve Oyunları güvenli bir şekilde yapmak için UOK, Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi’nin yanında Tokyo Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Tokyo 2020’nin bildirdiği görüş:

Başbakan Suga, Oyunların yapılması konusundaki bağlılığını ifade etti; hükümet, Covid-19 önlemleri için bir dizi Koordinasyon Toplantısına ev sahipliği yapıyor ve bunları Oyunlara adapte edebilmek için uygulamalarda bulunuyor. Ulusal hükümet, Tokyo Büyükşehir Belediyesi, Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve UOK ile IPC’nin de dahil olduğu tüm hizmet ortaklarımız, bu yaz Oyunların yapılmasına odaklanmış durumdalar. Umuyoruz ki günlük hayat en kısa sürede normale döner. Oyunların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması için hazırlıklara tüm gücümüzle devam edeceğiz.”

Saygılarımla,

Mike Peters

Yönetim Kurulu Başkanı

Uluslararası Paralimpik Komite