GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO 2020’YE DIŞARIDAN SEYİRCİ ALINMAYACAK
| Bildirimler

TOKYO 2020’YE DIŞARIDAN SEYİRCİ ALINMAYACAK

20 Mart 2021’de, Japon 5 taraf (Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo Büyükşehir Hükümeti (TMG), Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve Japonya Hükümeti) sanal olarak toplandı.

Toplantıda, IOC ve IPC, aşağıda belirtildiği gibi, Japon taraflarının, dünya çapında hüküm süren COVID-19 salgını nedeniyle Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için denizaşırı seyircilerin Japonya’ya girmesine izin vermemeleri konusunda bilgilendirildi.

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi denizaşırı seyirciler tarafından satın alınan Olimpik ve Paralimpik biletlerin iade edileceğini açıkladı.

Bu karar üzerine IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi:

“İdeal bir dünyada Oyunlarda uluslararası izleyici bulundurmayı tercih edeceğimizi söylemeye gerek yok, ailelerin, arkadaşların ve hayranların sevdiklerini ve tüm sporcuları desteklemesini isteriz. Ancak şu anda küresel salgın nedeniyle ideal bir dünyada yaşamadığımızı kabul etmeliyiz. Sonuç olarak, pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratacak, tamamen takdir ettiğimiz bazı zor kararların, Oyunların güvenli ve emniyetli olmasını sağlamaya daha fazla katkıda bulunmak üzere verilmesi gerekiyor.

“Tüm paydaşların, özellikle de Japon halkının ve sporcuların güvenliği, Tokyo 2020 Oyunları için en büyük önceliğimizdir ve bu nedenle IPC, Japon taraflarının bu karara tam olarak saygı duymakta ve bunları kabul etmektedir.

“Hiçbir uluslararası seyirci olmadığından, Paralimpik Oyunlar için daha fazla küresel yayın ve dijital yayın sağlamak için her zamankinden daha fazla çalışacağız, böylece Oyunları isteyen herkes izleyebilecek.

“Cumartesi günkü toplantıdan açıkça anlaşılan şey, beş tarafın tamamının güvenli, emniyetli ve başarılı Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları sunma taahhüdünün sarsılmaz olduğuydu. Bu Oyunları sunmak muazzam bir ekip çalışmasıdır ve Japon partilerine ve arkadaşlarına sürekli destekleri için teşekkür ediyoruz. “

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde, Paralimpik Oyunları’nın ise 24 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılması öngörülüyor.