GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO’DA YARIŞACAK TS BASKETBOL 4.0 VE 4.5 SPORCULAR İÇİN EK SÜRE UZATILDI
| Bildirimler

TOKYO’DA YARIŞACAK TS BASKETBOL 4.0 VE 4.5 SPORCULAR İÇİN EK SÜRE UZATILDI

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda yarışacak olan, 4.0 ve 4.5 spor sınıfındaki tüm oyuncularının uygunluklarını tamamlamaları için Uluslararası TS Basketbol Federasyonu’na (IWBF), ek süre tanıma konusunda karara varmıştır.

Ocak 2020’de IPC’nin, IWBF’nin 2015 IPC Sporcu Klasifikasyon Tüzüğü ile uyumlu olmadığını deklare etmesinden bu yana, Tekerlekli Sandalye Basketbolu global yönetiminin, Tokyo’da yarışmaya hazırlanan 132 4.0 ve 4.5 spor sınıfı oyuncuları uygunluk değerlendirmelerini yönlendirmesi gerekiyordu. Bu çalışma sonrasında 119 oyuncunun Kod-Uygunluğu çerçevesinde uygun olduğu, 9 oyuncunun ise uygun olmadığı ortaya çıktı. IPC’nin, IWBF’nin orijinal teslim tarihinin ikinci bir kez uzatılması talebini kabul etmesinin sebebi, dört konunun henüz tamamlanmamış olması idi.

IPC Genel Müdürü Mike Peters, “IPC, onaylanmış olan aksiyon planı dahilinde IWBF’nin uygunluk sürecini gözlemlemeye devam edecektir.” dedi.

2020 Ocak ayında IPC, Tokyo 2020’de yarışacak olan tüm 4.0 ve 4.5 oyuncu değerlendirmelerine ek olarak IWBF’nin, kendi netleştirilmiş klasifikasyon kuralları ve operasyon düzenlemelerini, 31 Ağustos 2021 tarihinden daha geç olmayacak şekilde IPC Sporcu Klasifikasyon Tüzüğü ile uyumlu hale getirmesini talep etti. Şu anda IWBF, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’ndan çıkartılmış bulunuyor ve deklare edilen teslim tarihine uyulmadığı takdirde, TS Basketbolu Paris 2024 Oyunları’na tekrar kabul edilmeyecek.