GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TÜRKİYE, 2036 PARALİMPİK OYUNLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK 2027 AVRUPA ŞAMPİYONASI İÇİN TEKLİF VERECEK
| Genel

TÜRKİYE, 2036 PARALİMPİK OYUNLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK 2027 AVRUPA ŞAMPİYONASI İÇİN TEKLİF VERECEK

Türkiye, 2036 Yaz ve Kış Olmpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme hedefi doğrultusunda, 2027 Avrupa Paralimpik Şampiyonası (EPC) için teklif vermeye hazırlanıyor.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu, ikinci EPC’nin (Avrupa Paralimpik Şampiyonası) ülkeyi 13 yıl sonra Olimpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme yolunda ilerleteceğine inanıyor.

Aksu ayrıca, 2025 Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yapma isteklerini Avrupa Paralimpik Komitesi’ne iletti.

Türk delegasyonu, Türkiye takımının şu ana kadar iki altın, altı gümüş ve beş bronz madalya kazandığı EPC’nin ilk edisyonu için Rotterdam’daydı.

Dün insidethegames tarafından açıklanan bilgiye göre, Türkiye, kıtalararası çoklu spor etkinliğini gelecek dört yıl içinde düzenleme isteğini gösterdikten sonra, gözlemci programında temsil edilen yedi ülke arasındaydı.

Aksu, dün Rotterdam’daki mekanları gezdi ve bugün EPC yetkilileri ile görüşmeler düzenledi.

“İlk kez 1.500 sporcuyla düzenlenen etkinliği görmek gerçekten etkileyiciydi,” Aksu, insidethegames’e şunları söyledi.

“Paris’teki Paralimpik Oyunlar öncesinde gerçekleştirilen harika bir testti ve judo takımımız harika işler başardı, bu yüzden ekstra memnunuz.

“Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nın ikinci edisyonunu Türkiye’de düzenlemeyi gerçekten istiyoruz.

“Son 50 yılda, Türkiye Olimpik ve Paralimpik Oyunları için aday olmuş ve 2036 Yaz ve Kış Olimpik ve Paralimpik Oyunları için potansiyel bir adaydır.

“2027 Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nı düzenlersek, Olimpik ve Paralimpik Oyunlar için gerçekten iyi bir yol olacağına inanıyoruz.

“Ayrıca, 2025’te düzenleyecekleri Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları hakkında da Avrupa Paralimpik Komitesi ile konuştuk, bu konudaki niyetimizi dile getirdik.”

Türkiye, 2036 Yaz ve Kış Olimpik ve Paralimpik Oyunlarını düzenleme önerilerini görüşen 10 ülkeden biridir.

Katar, geçen yıl FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış ve Güney Kore, Almanya, Macaristan, Mısır, Meksika, Endonezya ve Hindistan da bu grupta yer almışlardır.

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul, daha önce birçok başarısız denemenin ardından 2020 Yaz Oyunları için aday olmuş ve Tokyo’ya ikinci sırada kaybetmiştir. Ayrıca, 2000, 2004, 2008 ve 2012 edisyonları için teklif vermesine rağmen başarılı olamamıştır.

“Açıkçası, Paralimpik sporlar olmadan Olimpik Oyunları düzenlemenin mümkün olmadığını biliyoruz,” diye ekledi Aksu.

“Ayrıca sadece spor etkinlikleri değil, engelli insanlar için erişilebilir bir şehir olmadan büyük etkinlikler düzenlemek mümkün değil.

“Bu konuda yoğun çaba harcıyoruz.

“Yeterli mi? Değil, ancak çalışmalar son hız devam edecek.”

“Ben Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı olarak sadece 10 aydır görevdeyim, bu yüzden yeni bir stratejimiz var ve Türkiye’de mümkün olduğunca çok Paralimpik etkinlik düzenlemeye hazırız.”

Aksu’ya Belçika, İngiltere, Danimarka, Almanya, İtalya ve Slovakya’dan yetkililer eşlik etti.

EPC yetkilileri, etkinliğin her dört yılda bir düzenlenmesini ve Paralimpik Oyunlar’dan önceki yılın sahnesine konulmasını umuyorlar.

Para okçuluk, Para badminton, boccia, Para bisiklet, goalball, Para cimnastik, atış Para sporları, Para taekwondo, tekerlekli sandalye basketbol ve tekerlekli sandalye tenis etkinlikte yer alıyor ve etkinlik 20 Ağustos’a kadar devam edecek.

Bu sporların çoğu Rotterdam Ahoy’da düzenleniyor.

Aksu, İstanbul’un Rotterdam Ahoy’a benzer tesislere sahip olduğunu ve ayrıca tekerlekli sandalye eskrim, Para masa tenisi, Para halter ve oturarak voleybol gibi sporları da eklemeyi planladıklarını söyledi.

“Ancak İstanbul’da kapasitemiz var ve daha iyi bir Avrupa Paralimpik Şampiyonası düzenleyebileceğimize eminim,” dedi Aksu.

Kaynak: https://www.insidethegames.biz/articles/1139831/turkey-to-bid-2027-european-para-champs