TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ’NDEN ÖNEMLİ ZİYARETLER
| Genel

TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ’NDEN ÖNEMLİ ZİYARETLER

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ve Yönetim Kurulu üyeleri İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret ettiler. Başkan Aksu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerinden Başkan Yardımcı İbrahim Halil Korkmaz, Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal, Sayman Berrin Altınöz, üye Ümit Deniz Kurt ile yedek üyeler Meral Canlı ve Hamit Turhan’dan oluşan heyet, ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Emirgan Korusu içinde yer alan Beyaz Köşk’te bir araya geldiler. Heyet daha sonra da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul Valiliği binasında buluştu.

Yerlikaya ve İmamoğlu ile yapılan görüşmelerde 2036 Olimpik ve Paralimpik Oyunlar’ın adaylığı sürecinde yapılacak iş birliği konuşuldu. TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, Oyunlar’a ev sahipliği yapmanın yegane yolunun engelliler için erişilebilir ve ulaşılabilir bir kent tasarımından geçtiğinin altını çizdi. Ülkemizde ‘Paralimpik’ kavramının henüz istenilen düzeyde bilinmediğini ifade eden Başkan Aksu, “Biz TMPK olarak toplumdaki Paralimpik bilincin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. Bu çalışmalar çerçevesinde Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Eylül ayı içerisinde yapılacak Olağan Genel Kurulu’na İstanbul’un ev sahipliği yapması için aday oluyoruz. Bunun Paralimpik bilincin yükseltilmesi ve 2036 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nın İstanbul’un adaylığı noktasında son derece önemli bir organizasyon olacağını düşünüyoruz. Yaklaşık 180 ülkenin delegelerinin İstanbul’da bir araya gelmesi kentimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda İstanbul Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Paralimpik kavramının bilinmesi için ayrıca  başta okullar olmak üzere çeşitli projeler geliştirdik. Bunlara bir nevi ‘Kaynaştırma Programı’ denilebilir. Engellilerin topluma adaptasyonu konusunda en önemli hedef kitlenin okul çağındaki çocuklar olduğunu göz önüne alırsak, zaten sürdürmekte olduğumuz ancak pandemi nedeniyle sekteye uğrayan ‘Paralimpik Okul Günleri’ni bundan sonra da uygulamaya koyacağız. Bu ve buna benzer projelerimizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliğinin önemini vurgulamak istiyorum,” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Valilik olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Kongreye ev sahipliği yapmamız için gerekli niyet mektubunu derhal hazırlatıp IOC’ye göndereceğim. Paralimpik sporlarının gelişmesi ve engellilerin topluma adapte olmaları için TMPK ile işbirliği yapmaya her zaman hazırız. Gençlerimizi başta uyuşturucu olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan korumanın yolunun spordan geçtiğinin bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Paralimpik sporlar da bu işin önemli bir parçası. Valilik olarak üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getireceğiz,” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da dünya sporunun üç önemli çatı kuruluşundan biri olan IPC’nin Genel Kurulu’na İstanbul’un ev sahipliği yapmasından gurur duyacağını belirterek, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağız. TMPK ile her konuda iş birliğine hazırız. Çağdaş bir kent olabilmenin yolu engellilerin rahatça sokağa çıkabilmesinden, işine, okuluna, sosyal yaşam alanlarına gidebilmesinden geçiyor. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük kent bulvarlarının, sosyal tesislerin, spor alanlarının erişilebilirliğinin artırılması için projeler yürütüyoruz. 2036 Olimpik ve Paralimpik Oyunları adaylığımızın da bu süreci hızlandıracağına inanıyoruz,” diye konuştu.