GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ULUSLARARASI OLİMPİYAT KOMİTESİ (IOC) VE ULUSLARARASI PARALİMPİK KOMİTESİ (IPC)
| Genel

ULUSLARARASI OLİMPİYAT KOMİTESİ (IOC) VE ULUSLARARASI PARALİMPİK KOMİTESİ (IPC)

“Dört yıldan daha az bir süre kala Paris 2024, Tokyo 2020 Oyunları’nı takiben dünyanın gözü Fransa Başkentine çevrileceğinden, 2021 yılı için güçlü bir pozisyonda yer alacak.”

Bir İş-Birliği Anlaşması imzalandıktan sonra iki organizasyon, engelliliğin dahil edilmesini sağlamak için bir dizi girişimde iş birliği yapacaklar.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün anlam ve önemini belirtmek için Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve BM İnsan Hakları Yüksek Düzey Temsilciliği (BM İnsan Hakları), engelli kişilerin haklarını daha da ileriye taşıyıp, çığır açacak bir İş-Birliği Sözleşmesi imzaladılar.

IPC Başkanı Andrew Parsons ve BM İnsan Hakları Yüksek Düzey Temsilcisi Michelle Bachelet tarafından imzalanan sözleşmenin bir parçası olarak iki organizasyon birlikte çalışacaklar. IPC ve BM İnsan Hakları aynı zamanda, engellilerin desteklenmesi, iletişim, araştırma ile strateji ve geliştirme alanlarında daha yakın iş birliğinde bulunabilmek adına yeni olasılıkları keşfedecekler. Bu konular, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları esnasında gerçekleşecek olan, “BM İnsan Hakları – IPC Dahil Etme Zirvesi’ne nasıl katkıda bulunabilir” konusunu araştırmayı da içeriyor.

IPC Başkanı Andrew Parsons, “BM İnsan Hakları ve benzer zihniyetteki birçok organizasyon ile ortak çalışmalar yaparak, engelliliği farklılık ve dahil etme gündeminin tam ortasına yerleştirmek istiyoruz. Engelliliğe yapışmış önyargılar ile başa çıkmak ve sosyal dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Bu da yalnızca engellilerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukların altını çizerek ve onlara kendi insani haklarını dile getirmeleri için güç vererek başarılabilir.” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Düzey Temsilcisi Michelle Bachelet ise; “Sağlam bir sivil alan inşa etmek benim öncelikli endişem. Uluslararası Paralimpik Komite ile ortaklık yalnızca BM İnsan Hakları’nın daha geniş bir engelli topluluğuna ulaşmasını sağlamayacak, her iki organizasyonun da etkilerinin güçlenmesi için kapı açacak. Bu iş birliği için sabırsızlanıyorum.” dedi.

IPC’nin, engellileri insan hakları gündeminden faydalandırabilmek adına Para sporları kullanma konusundaki ısrarının bir parçası olarak organizasyon aynı zamanda, Uluslararası Engelliler Antlaşması ve The Valuable 500 (Değerli 500) ile de İş-Birliği Sözleşmeleri imzaladı ve önümüzdeki aylarda da daha fazla ortaklığın duyurusunun yapılacağı ilan edildi.