GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
Para Tırmanış, 2028 Paralimpik Oyunları Programına Eklendi
| Los Angeles 2028

Para Tırmanış, 2028 Paralimpik Oyunları Programına Eklendi

Los Angeles 2028 Paralimpik Oyunları için yapılan değerlendirme sürecinin ardından, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Yönetim Kurulu, Para tırmanışın Los Angeles 2028 Paralimpik Oyunları programına dahil edilmesi önerisini kabul etti. Bu karar, LA28 Paralimpik Oyunları’nda toplamda 23 sporun yer alacağı anlamına geliyor; Ocak 2023’te onaylanan 22 sporun yanı sıra bu önerinin kabul edilmesiyle birlikte Para tırmanış branşı da 2028’de ilk kez sahne alacak.

2022’de başlatılan Uluslararası Federasyon başvuru sürecinde, 33 spor dalı LA28 Paralimpik Oyunları’na dahil edilmek üzere rekor düzeyde başvuruda bulundu. Geniş çaplı bir değerlendirme sürecinin ardından, IPC Ocak 2023’te 22 sporu onayladı ve LA28’e daha önce Paralimpik Oyunlarda yer almayan Para tırmanış veya Para sörf sporlarını dahil etme fırsatı tanıdı.

ANDREW PARSONS: ‘LA28’ PARALİMPİK SPOR PROGRAMINA SPOR DALI ÖNEREN İLK ORGANİZASYON KOMİTESİ’

IPC Başkanı Andrew Parsons, Para tırmanışın Paralimpik Oyunlar programına dahil edilmesinden dolayı Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu’nu tebrik ederek, bu sporun hızlı ve heyecan verici doğasının yeni izleyicileri çekebileceğini belirtti. 2028 itibariyle, Para tırmanış, son 12 yılda Paralimpik spor programına dahil edilen beşinci yeni spor olacak ve IPC’nin Paralimpik Oyunları taze tutma ve Paralimpik Hareketin çeşitliliğini sergileme arzusunu vurgulayacaktır. Para tırmanış branşını önerdikleri için LA28’e teşekkür ederim, bu sayede Paralimpik Spor programına ek bir spor dalı öneren ilk organizasyon komitesi oldular.  

Uluslararası Spor Tırmanış Federasyonu Başkanı Marco Scolaris, IPC’ye ve LA28 organizatörlerine teşekkür ederek, bu kararın tırmanış sporunun dünyayı daha iyi bir yer yapma amacını yerine getirmesi için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti. Scolaris, tüm Para sporcuların her gün bu amacı gerçekleştirdiğini ve şimdi dünya sahnesinde bunu yapabileceklerini vurguladı.

LOS ANGELES 2028’DE İLK KEZ YER ALACAK

LA28 Başkanı Casey Wasserman, Los Angeles’ın çeşitliliği ve kapsayıcılık kültürünün, şehrin ilk Paralimpik Oyunları’nı düzenlemek için ideal bir sahne sunduğunu belirtti. Wasserman, Para tırmanış sporcularını ve hayranlarını memnuniyetle karşılayacaklarını ve IPC ile işbirliği içinde bu dinamik ve yükselen sporu 2028 Paralimpik Spor Programına eklemekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

LA28 Paralimpik Oyunları’nda yer alacak 23 spor şunlardır: 

B1 Futbol, 
Boccia, 
Goalball, 
Para okçuluk, 
Para atletizm, 
Para badminton, 
Para kano, 
Para tırmanış, 
Para bisiklet, 
Para binicilik, 
Para judo, 
Para powerlifting, 
Para kürek, 
Para yüzme, 
Para masa tenisi, 
Para tekvando, 
Para triatlon, 
Para atıcılık, 
Oturarak voleybol, 
Tekerlekli sandalye basketbol, 
Tekerlekli sandalye eskrim, 
Tekerlekli sandalye rugby, 
Tekerlekli sandalye tenis.

Rio 2016’da, Para kano ve Para triatlon ilk kez Paralimpik Oyunlar spor programına dahil edildi, Tokyo 2020’de ise Para badminton ve Para taekwondo Paralimpik Oyunlarda ilk kez sahne aldı.