PARİS YOLUNDA SON ADIMLAR
| Paris 2024

PARİS YOLUNDA SON ADIMLAR

Artık yıllar değil, haftalar hatta günler kaldı…

İnsanlık tarihinin en etkili organizasyonlarından birisi olan Olimpik ve Paralimpik Oyunlar senesi içerisindeyiz.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na 230 günden az bir gün kaldı ve sporcular harika bir gösteri sunmak için hazırlanıyor.

28 Ağustos ile 8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na Milli Paralimpik Komitelerden 4400 sporcu ile rekor sayıda katılım bekleniyor.

Ancak sporcuların Açılış Törenine katılabilmeleri için önce kalifiye olması gerekiyor.

Tüm dünyadaki Para sporcuların hepsi o 4400 sporcu arasına girip Paris’teki açılış seremonisinde yer almak için mücadele etmeye devam ediyor.

Bir çok ülkeden sporcular hali hazırda Paris’te yer almaya hak kazandılar. Henüz kota alamayan sporcular ise adeta köprüden önceki son kavşaktaki mücadeleler için hazırlanıyorlar

Gelin isterseniz tüm branşlarda önümüzdeki dönemlerde yer alacak müsabakaları ve Paris yolundaki son fırsatları hatırlayalım:

PARA OKÇULUK

Paris 2024’te 9 madalya yarışında toplamda 140 sporcu yarışacak.

Kalifikasyon süreci, bu yıl Paralimpik Oyunlardan önce yer alacak olan 2024 Afrika/Okyanusya elemeleri ve Dünya Son Kalifikasyon Turnuvası ile devam edecek.

PARA ATLETİZM

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda Para Atletizm branşında 164 madalya yarışında 1069 sporcu yarışacak.

Paralimpik Oyunları’ndan sadece 3 ay önce Japonya’nın Kobe ilinde yer alacak olan Dünya Şampiyonası ile 2024’de de kalifikasyon kotaları kazanılabilecek. Bireysel madalya yarışlarını ilk 2’de bitirecek sporcular Milli Paralimpik Komiteleri’ne kotalar kazandırabilecek. Ancak Paris 2023’de kota tahsis edilmiş olan sporcular Kobe’de tekrar kota alamayacak.

PARA BADMİNTON

Sporcular Paralimpik Oyunlara 3 farklı yolda kalifiye olacak;

Paris 2024 için olan yarışlarda tekli ve çiftliler sıralamalarında en üstte yer alarak (Milli Paralimpik Komitesi kotaları da dahil edilerek) ve bipartite davetleri ile.

Paris’e giden yoldaki yarışlar sonrası sıralamalar 2 Nisan 2024 tarihinde açıklanacak. Sıralamalar 1 Ocak 2023 ve 31 Mart 2024 tarihleri arasındaki sonuçlara dayanacak.

B1 FUTBOL

Kasım ayında gerçekleşen Santiago 2023 yarışının sonuçlanması ile Paris 2024 için B1 futbol branşında tüm kalifikasyon turnuvaları tamamlandı. Tokyo 2020’nin sırasıyla altın, gümüş ve bronz madalya sahipleri Brezilya, Arjantina ve Fas ile ev sahibi Fransa’nın yanında Çin, Japonya, Kolombiya ve Türkiye kota sahibi oldu.

GOALBALL

Paris 2024’de Goalball branşında Paralimpik Oyunların bu yılki ev sahibi Fransa da dahil olmak üzere erkek ve kadın turnuvalarının her birinde 8 takım yer alacak. Erkeklerde Brezilya ve Çin, kadınlarda ise Güney Kore ve Türkiye 2022 Aralık ayında IBSA Goalball Dünya Şampiyonası’nda Paris 2024’deki yerlerini garantiledi.

Amerika Birleşik Devletleri, İran, Mısır ve Ukrayna erkekler turnuvalarında ve Kanada, Japonya, Çin ve İsrail ise kadınlar turnuvalarında yer almaya hak kazandı.

PARA JUDO

Para Judo kalifikasyonu 24 Haziran 2024 tarihinde sonlanacak olan IBSA Judo Dünya Sıralamalarına dayanacak. Fransa ev sahibi olarak kota kazanırken, 54 erkek sporcu ve 48 kadın sporcu için kotalar sıralamalara göre tahsis edilecek.

Para Judo için Paralimpik yıl 14-19 Şubat tarihleri arasında Almanya’nın Heidelberg ilinde gerçekleşecek olan 2024 IBSA Judo Grand Prix ile başlayacak.

PARA HALTER

26 Haziran 2024’de sona erecek olan Para Halter Dünya Sıralamalarında her madalya yarışındaki en iyi 8 sporcu için birer kota tahsis edilecek.

Para sporcuların Şubat 2024 ile Haziran 2024 tarihleri arasında yer alacak olan ve Dünya Para Halter tarafından tescillenmiş altı dünya kupasının ikisinde yarışması gerekiyor.

2024’ün ilk Dünya Kupası 28 Şubat-7 Mart tarihleri arasında Dubai’de yer alacak.

PARA ATICILIK

2023 yılında Para Atıcılık için beş kalifikasyon yarışı düzenlendi. Peru’nun Lima ilinde gerçekleşen 2023 Para Atıcılık Dünya Şampiyonası’nda toplamda 33 sporcu direkt kota kazandı. Sporcular İspanya’nın Granada ilinde yer alacak olan 2024 WSPS Avrupa Şampiyonası’nda ve New Delhi 2024 WSPS Dünya Kupası’nda kotalarını garantileyebilecek.

PARA YÜZME

Paris 2024 programına dahil olan bireysel madalya yarışlarının her birini ilk ikide tamamlamış olan sporcular kotalarını garantiledi.

Kalan kotaların çoğu 31 Ocak 2024 tarihinden sonra, önceki 16 ay boyunca Para Yüzücüler tarafından kaydedilen en hızlı sürelere dayanarak dağıtılacak.

PARA MASA TENİSİ

2023 yılında aralarında Paralimpik şampiyonların da olduğu toplamda 47 erkek ve 32 kadın sporcu Paris 2024 için kotalarını garantiledi.

Ek olarak 1 Nisan 2024 tarihi itibariyle 71 erkek ve 24 kadın sporcu ITTF PTT Erkek ve Kadın sıralamalarında kota alabilecek

Son olarak, Mayıs 2024’de Paralimpik Kalifikasyon Turnuvası yer alacak.

PARA TAEKWONDO

K44 sınıfındaki ilk altının içinde yer alan sporcular her ağırlık kategorisinde Milli Paralimpik Komiteleri’ne kota tahsis edecek.

Dünya Para Taekwondo Paralimpik Sıralamalarında kalifiye olamamış sporcular, kazananların birer kota alabildiği Şubat 2024 ve Nisan 2024 tarihleri arasında yer alacak olan beş Kıta Kalifikasyon Turnuvası’nda Paris 2024’te kota garantilemek için şansa sahip olacak.

PARA TRİATLON

120 kotanın çoğu 1 Temmuz 2024 itibariyle Dünya Triatlon Paralimpik Kalifikasyon Sıralamalarına dayanarak Milli Paralimpik Komiteleri’ne tahsis edilecek.

Para Triatletler için Paris 2024 yolculuğu, 2024 Dünya Triatlon Para Serisi Montreal’a kadar tüm World Triatlon Para Kupası ve World Triatlon Para Seri yarışlarının dahil olduğu kalifikasyon yarış takvimi ile 2024 yılında da devam edecek.

TEKERLEKLİ SANDALYE ESKRİM

Kalifikasyon kotalarının çoğu 31 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek olan Bireysel Paralimpik Sıralamalarına dayanarak tahsis edilecek.

Bu sıralamalar önceki 20 ayda elde edilmiş sonuçları kapsayacak. Her bölgeden her bir bireysel madalya yarışlarındaki en iyi erkek ve kadın sporcular en iyi oldukları silahta ilk 30 kotayı kazanmaya hak kazanacak. Bunu takiben, her bireysel madalya yarışındaki en yüksek dereceli 3 sporcu Paralimpik Oyunlar için kota kazanmış olacak.

TEKERLEKLİ SANDALYE TENİS

Kalifikasyon kotalarının çoğu 15 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak olan Tekerlekli Sandalye Tenis Tekli Dünya Sıralamalarına dayanarak dağıtılacak olsa da bazı sporcular bu yıl gerçekleşen Bölgesel Oyunlar’da erkek ve kadın teklilerini kazanarak biletlerini şimdiden aldılar.