Paralimpik Sporcumuz

Bahattin Hekimoğlu

Bahattin Hekimoğlu

Bahattin Hekimoğlu

DOĞUM TARİHİ :
11 Eylül 1989
ENGEL NEDENİ :
Bedensel Engelli
BRANŞI :

DERECELER:

Para Okçuluk Dalında
TOKYO 2020 PARALİMPİK OYUNLARI
3.lüğü

HAKKINDA:

Doğum Yeri : İstanbul / Şişli

Kulübü : Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği

Antrenör : Mehmet Oruç & Hasan Basri Hancı

Eğitim : Lise

Klasifikasyon : W1

Sportif Başarıları

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları ( SON 16 TURUNDA RUS RAKİBİNİ 135-107 YENEREK ÇEYREK FİNALE KALDI.ÇEYREK FİNALDE MACAR RAKİBİNİ 138-135 YENEREK YARI FİNALE KALDI. YARI FİNALDE NİHAT TÜRKMENOĞLU’NA 139-132 YENİLEREK BRONZ MADALYA MÜSABAKASINA ÇIKTI. BRONZ MADALYA MÜSABAKASINDA İRANLI RAKİBİNİ 139-134 YENEREK İLK KEZ KATILDIĞI PARALİMPİK OYUNLARINDA BRONZ MADALYANIN SAHİBİ OLDU )

Dubai 2021 Fazza Kupası 1.

Hertogenbosch 2019 Dünya Para Okçuluk Şampiyonası 1. , Takım 1.

Pizen 2018 Avrupa Para Okçuluk Şampiyonası 1. , Takım 1.

Biyografi

Ben Bahattin Hekimoğlu. 1989 İstanbul Şişli doğumluyum. Aslen Karaman Taşkaleli’yim.

2006 yılında lise eğitimimi tamamladıktan sonra Sakarya Üniversitesi’ni kazanmıştım.

Ve o yaz!… 2006 yazı!… Hayatımın en güzel yazlarından biriydi. Çünkü üniversiteye girmeye hak kazanmıştım. Güzel bir tatili hak etmiştim artık. 9 arkadaş eğlenmek için Heybeliada’ya denize girmeye gitmiştik. Hep beraber gülüyor, eğleniyor, şakalaşıyorduk. Her şey o kadar mükemmeldi ki! Bir an… Bulunduğumuz iskeleden denize balıklama atladım. Ve!… Su yeterince derin olmadığı için dibe çakıldım! Oracıkta boynum kırılmış. Suyun içinden çıkamadığım için boğulmuşum ve kalbim durmuş!

En büyük şansım bir doktorun da benim gibi orada yüzüyor olmasıydı. O anda bana ilk yardım müdahalesinde bulunmuş.

Ben gözümü açtığımda iskelede yatıyordum. Beni apar topar hastaneye kaldırdılar. Pazar günü olması sebebi ile o gün beni ameliyata alamadılar. Ertesi gün ameliyat oldum ve boynumdaki kırık kemiğin yerine platin taktılar. Ve sonra!… Doktorum artık felç olduğumu ve bundan sonra yürüyemeyeceğimi söyledi!

Yeni bir hayat başlamıştı benim için. Hissetmediğim ve hükmedemediğim bir beden ile hayatımı idame ettirmem gerekiyordu artık. Bunu kabullenmem 2 yılımı aldı. Bu süreçte ciddi anlamda psikolojik bunalıma girdim.

Evimiz 5. kat ve asansörümüz yok. Evden dışarı çıkarken babamın sırtında inip çıkıyorum. Babamın sırtında beni gören meraklı gözlerden çok rahatsızlık duyuyordum. Bu durum da benim eve hapsolmama sebep oluyordu. Dışarı çıkmak istemiyordum. 2 yıl boyunca sadece tedavi amaçlı hastaneye gidip gelirken dışarı çıktım. Onun dışında tüm vaktimi evimizdeki yatağımda geçiriyordum.

2008 yılında TOFD ile akülü tekerlekli sandalye kampanyası sayesinde tanıştım. Sandalyemi teslim aldım. Bir joistik yardımı ile gelen özgürlük, benim yeni hayatıma karşı tüm bakış açımı değiştirdi.

Artık kısmen daha az bağımlıydım bir başkasına. Beni buraya götürür müsün demiyordum. Kendim ufak bir el hareketi ile joyistiği ittirerek istediğim yere gidebiliyordum.

Zaman ile bu durumu kabullenmiştim ve artık o meraklı gözler beni rahatsız etmiyordu. Tebessüm edip geçiyordum yanlarından.

2013 yılında TOFD ile tekrardan yollarımız kesişti. Derneğin “Engelsiz Tasarımcılar – Kırlangıç” isminde grafik tasarımı alanında bir mesleki eğitim projesi vardı. Ben de bu proje kapsamında eğitim alan bireylerden biriydim. 7 ay boyunca evden sürekli dışarı çıkıyor olmak bende bir bağımlılığa dönüştü. 7 ay su gibi akıp geçti. Ben artık evde duramaz hale gelmiştim ve kendime şunu sordum: O 2 yıl evden dışarı nasıl hiç çıkmadan zaman geçirmişim? Derneğe gitmeye devam ettim. Kısa süre sonra da derneğin sosyal işler biriminde istihdam edildim.

Artık çalışan bir bireyim ve çok sosyal bir hayatım var.

Okçuluk sporu ile 2017 yılında Okçular Vakfı Spor Klübünde başladım kısa sürede Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma girmeye hak kazandım.

11-19 Ağustos 2018 tarihleri arasında Çekya’nın Pilsen şehrinde düzenlenen Avrupa şampiyonasında 1. olarak Avrupa şampiyonu oldum.

Ardından yine 2019 Türkiye şampiyonu olarak takımda kalmaya hak kazandım. 2-9 haziran 2019 Hollanda’nın Hertogenbosch şehrinde düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonasında da 1. olarak Dünya şampiyonu oldum..

Bu dereceler Türkiye tarihinde bir ilk ve aynı zamanda da World Archery dünya sıralamasında 1. sıradayım.

Başarılarımın kaynağı, başarılarımdaki gururu yenmek.

Bütün hayatını kolların ve ayakların belirlemeyecek hayatına asıl yön verecek olan beynin ve kalbindir. Hiç bir şey için engel yok yeter ki siz isteyin. Ben istedim, inandım, azmettim ve bugün Dünya Şampiyonuyum.

Bahattin Hekimoğlu ilk kez katıldığı Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda W1 Tek Erkekler Makaralı Yay kategorisinde bronz madalya kazandı.