TOKYO GÜNLÜKLERİ / 30 AĞUSTOS 2021 / 6. GÜN
| Tokyo 2020

TOKYO GÜNLÜKLERİ / 30 AĞUSTOS 2021 / 6. GÜN

30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı kutladığımız bugünde milli sporcularımızın Para Masa Tenisi, Para Okçuluk, Para Atıcılık, Goalball, TS Basketbol ve Para Yüzme karşılaşmaları vardı.

Milii sporcularımız günü Abdullah Öztürk ile altın, Nihat Türkmenoğlu ile gümüş, Sevilay Öztürk ve Bahattin Hekimoğlu ile bronz kazanarak, toplamda 4 madalya ile kapadı.

Bu sonuçlarla birlikte Tokyo 2020, Paralimpik Oyunlar tarihindeki en çok madalya topladığımız Yaz Oyunları olarak tarihe geçti.

Sporcularımızı yürekten kutluyoruz.

Para Masa Tenisi

Erkekler tek klas 4 final karşılaşmasında Abdullah Öztürk Koreli rakibi Young Gun Kim’i 3-1 mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Bireysel sporcuların madalya törenleri de bugün gerçekleşti. Daha önceki günlerde Nesim Turan ve Kübra Korkut’un kazandıkları bronz madalyalar yine bugün törenle sporcularımıza takdim edildi.

Para Yüzme

Serilerle başlayan günde ilk olarak S1 sporcumuz Elif İldem ile katıldık. Elif, kendi klasında başka sporcu olmadığı için S2’lerle yarışmak zorunda kaldı ve bu sebeple de kendi kategorisinde yarışamadı.

S2 100m serbest serisinde 03:17.54’lük derecesiyle 8’inci olmasına rağmen bu dereceyle S1 kategorisinin Paralimpik Oyunlar rekorunu kırdı.

Beytullah Eroğlu S550m sırtüsü serisinde aldığı 41.99’luk derece ile final şansını kaybetti. Böylelikle Abdullah’ın Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları macerası sonlandı.

S5 50m sırtüstü serilerinde finale çıkmak için Sevilay Öztürk ile hem birlikte hem de karşılıklı olarak mücadele eden sporcumuz 43.18’lik derecesi ile 1’inci oldu. Sevilay Öztürk bu seride aldığı 44.16’lık dereceyle Sümeyye’den sonra 2’nci olarak finale katılmaya hak kazandı.

Aynı kategorinin final mücadelesinde Sümeyye Boyacı, 43.94’lük derecesi ile Paralimpik 4’üncü olarak finali tamamlarken Sevilay Öztürk, kendine ait en iyi dereceyi geliştirerek 43.48’lik derece elde etti ve bronz madalyanın sahibi oldu ve bu sonuçla Paralimpik tarihimizde yüzme branşında ilk madalyayı ülkemize “en genç sporcu” ünvanıyla kazandırdı.

Para Okçuluk

Sevgi Yorulmaz ve Öznur Cüre’nin mücadele ettiği W2 Makaralı Yay Açık kategorisinde Öznur Cüre, 1/8 elemelerde Şili’li rakibi Mariana Zuniga Varela’ya 143-140 mağlup olarak bir üst tura yükselme şansını kaybetti.

Aynı kategoride bir diğer sporcumuz Sevgi Yorulmaz, 1/8 mücadelesinde Singapurlu rakibi Nur Syahidah Alim’i 140-136 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi.

Çeyrek finalde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Stepanida Artakhinova ile karşılaşan Sevgi, karşılaşmadan 139-129 ile ayrılarak adını en iyi 8 sporcu arasına yazdırmayı başardı.

Nihat Türkmenoğlu, W1 makaralı yay, sıralama atışlarında topladığı 661 puanla Paralimpik Oyunlar rekoru kırarak ilk sırada yer almasından ötürü 1/8 maçlarını oynamadan direkt olarak çeyrek finale katıldı.

Çeyrek finalde Japon rakibi Kohji Oyama ile karşılaşan Nihat Türkmenoğlu, müsabakayı 133-129 skorla kazandı ve adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde bir diğer sporcumuz Bahattin Hekimoğlu ile eşleşti ve bu karşılaşmadan da 139-132 galibiyetle ayrıldı.

Bahattin Hekimoğlu bronz madalya için, Nihat Türkmenoğlu altın madalya için sahaya çıktı.

Nihat Türkmenoğlu, son ana kadar çekişmeyle geçen final maçında Çekya’lı rakibi David Drahoninsky’e 142-141 mağlup oldu ancak ilke kez katıldığı Paralimpik Oyunları’nda gümüş madalya kazandı.

Bahattin Hekimoğlu ise çıktığı bronz madalya karşılaşmasında İran’lı rakibi Mohammadreza Zandi’yi 139-134 mağlup ederek bronz madalyanın sahibi oldu.

Para Atıcılık

R4 Karışık 10m Havalı Tüfek elemelerde mücadele eden sporcumuz Hakan Çevik 625.1 puan aldı ve 19’uncu olarak final şansını kaybetti.

R2 10m Havalı Tüfek elemelerde mücadele eden sporcularımızdan Çağla Baş, 613 puan alarak 15’inci, bir diğer sporcumuz Suzan Çevik ise 612 puanla 17’nci oldu ve final şanslarını kaybetti.

R1 kategorisi 10m Havalı Tüfek elemelerinde yarışan sporcumuz Savaş Üstün, eleme atışlarında aldığı 599.4 puan ile 19’uncu oldu ve final şansını kaybetti.

Tekerlekli Sandalye Basketbol

TS Basketbol milli takımımız gruplardaki son maçında Japonya ile karşılaştı ve mücadeleden 67-55 mağlup ayrıldı. 2’nic yenilgisini alan milli takımımız grubunu 3’üncü sırada tamamladı.

Millilerimiz 1 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek çeyrek final maçında TSİ 06:30’da Amerika Birleşik Devletleri karşısına çıkacak.

GoalBall

Kadın Goalball milli takımımız Amerika Birleşik Devletleri karşında çıktığı son grup maçından 4-3 mağlubiyet ile ayrıldı. Grup 1’incisi olarak katılacağı çeyrek final maçında millilerimiz 1 Eylül TSİ 07:15’te Avustralya karşısına çıkıyor.

Erkek Goalball milli takımımız bugünkü maçında Ukrayna’yı 1-2 mağlup etti ve çeyrek final şansını yakaladı. Milli takımımızın çeyrek final karşılaşması 31 Ağustos TSİ 13:30’da Brezilya’ya karşı gerçekleşecek.