TOKYO GÜNLÜKLERİ / 26 AĞUSTOS 2021 / 2. GÜN
| Tokyo 2020

TOKYO GÜNLÜKLERİ / 26 AĞUSTOS 2021 / 2. GÜN

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda 2. gün milli sporcularımız, Yüzme, Tekerlekli Sandalye Eskrim, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Goalball, Masa Tenisi ve Halter branşlarında mücadele etti.

Para Yüzme

Sporcularımızdan Koral Berkin Kutlu, Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk teklerde S5 100m serbest stilde yarıştı.

Koral Berkin Kutlu, serilerde aldığı 1:20.20’lik derecesiyle kişisel en iyi derecesini yaptı ancak, kendi serisinde 5, genel sıralamada 10. olduğu için finale kalamadı.

Sümeyye Boyacı, 1:39.41 ile serisinde 7. genel sıralamada 14. olarak finale kalamadı.

Sevilay Öztürk, 1:42.73 ile serisinde 8. genel sıralamada 15. olarak finale kalamadı.

Bayrak yarışında takım olarak mücadele eden Beytullah Eroğlu, Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk ve Koral Berkin Kutlu, 2:44.80 derecesi ile finale kaldı ve finalde sürelerini geliştirerek 2:42.43 ile yarışı 7. olarak tamamladılar.

Tekerlekli Sandalye Eskrim

Bu branştaki tek sporcumu Hakan Akkaya, A klas epee havuz maçlarında;

İtalyan rakibi Emanuele Lambertini’ye, 5-4 mağlup oldu.
Kanadalı rakibi Ryan Roussel’a karşı 5-0 galip geldi.
Rusya Paralimpik Komitesi’nden Maxim Shaburov’a 5-4 mağlup oldu.
Alman rakibi Maurice Schmidt’e 5-3 mağlup oldu.
Çin’li rakibi Jianquan Tian’a 5-3 mağlup oldu.
Iraklı rakibi Zainulabdeen Al-Madhkhoori’ye 5-3 mağlup oldu.

Bu sonuçlarla birlikte Hakan Akkaya mücadeleyi 14. sırada bitirerek final yarışlarına katılmaya hak kazanamadı.

Tekerlekli Sandalye Basketbol

TS Basketbol erkek milli takımımız gruptaki ilk maçına Güney Kore karşısında çıktı ve karşılaşmadan 80-70 galibiyetle ayrıldı.

GoalBall

GoalBall kadınlar milli takımımız 2. maçında Mısıra karşı oynadı. İlk yarıda 10 farka ulaşarak maçın kurallar gereği sona ermesini sağlayan sporcularımız maçtan 12-2 gibi net bir skorla ayrıldı.

Masa Tenisi

Masa Tenisi sporcularımız Abdullah Öztürk, Nesim Turan, Ali Öztürk, Hamza Çalışkan, Kübra Korkut, Merve Cansu Demir, Nergiz Altıntaş, Hatice Duman ve Neslihan Kavas grup maçlarını oynamaya devam etti.

Abdullah Öztürk, klas 4’te Polonya’lı rakibi Rafal Lis karşısında 3-0 galibiyet elde etti ve grup 1’incisi olarak çeyrek finale kaldı.
Nesim Turan, klas 4’te Çin’li rakibi Yan Zhang karşısında 3-2 galibiyet elde etti ve grup 1’incisi olarak çeyrek finale kaldı.
Ali Öztürk, klas 5’te Alman rakibi Valentin Baus karşısında 3-2 mağlup oldu.
Hamza Çalışkan, klas 5’te Fransız rakibi Aira Nicolas Savant’a karşı 3-2 mağlup oldu ve ferdi müsabakalarını tamamladı.
Kübra Korkut, klas 7’de Rusya Paralimpik Komitesi’nden Viktoria Safonova karşısında 3-1 galibiyet elde etti. Bu sonuça grubunda 1’inci olmayı garantileyen Kübra, direkt yarı finale yükselerek madalya almayı garantiledi.
Ali Öztürk, klas 6’da Mısırlı Ayman Kamal Zenaty’e karşı 3-0 galibiyet elde etti ve grup 2’ncisi olarak çeyrek finale kaldı.

Merve Cansu Demir, klas 10’da Polonya’lı rakibi Natalia Partyka’ya 3-1 mağlup oldu.

Nergiz Altıntaş, klas 3’te Tayland’lı Dararat Asayut karşısında 3-1 mağlup oldu ve grup yarışmalarını tamamladı.
Hatice Duman, klas 3’te Hırvat Helena Dretar Karic’e 3-1 mağlup oldu ve grup yarışmalarını tamamladı.
Neslihan Kavas, klas 9’da Macar Alexa Szvitacs’a 2-0 mağlup oldu ve grup yarışmalarını tamamladı.

Para Halter

Erkekler 49 kg’de mücadele eden sporcumuz Abdullah Kayapınar 150 kg kaldırdı ancak daha sonraki 160 ve 161 kg denemelerinde başarılı olamayınca finali 9 Paralimpik sporcu arasından 5’inci olarak tamamladı.

Kadınlar 45 kg’de yarışan sporcumuz Nazmiye Muratlı ilk denemesinde 90 kg’yi kaldıramadı ve sakatlığı sebebiyle yarışmadan çekilmek zorunda kaldı.