GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC’NİN TS BASKETBOL KLASİFİKASYONU HAKKINDA DUYURUSU
| Bildirimler

IPC’NİN TS BASKETBOL KLASİFİKASYONU HAKKINDA DUYURUSU

Sayın ilgili taraflar,

Son haftalarda ve aylarda, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC)’nin, Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF) için verdiği, 2015 IPC Sporcu Klasifikasyon Kodu uygunsuzluk kararı ile ilgili çok fazla tartışma ve çekişme olmuştur. 

IPC Başkanı Andrew Parsons ve IPC Sporcu Konseyi Kurul Başkanı Chelsey Gotell, IPC Yönetim Kurulu’nun da tam desteğini alarak bu açık mektup taslağını tüm ilgili kişilere göndermiştir. Bundaki amaçları; (a)IPC,’nin neden aksiyona geçtiğine dair daha büyük bir netlik kazandırmak, (b)bu konunun çözüme kavuşmasının neden Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları sonrasına kalamayacağı, ve (c)bazı sık sorulan soruları cevaplamak idi.

Bu konunun nasıl ortaya çıktığına dair kısa bir zaman çizelgesi

Başlangıç olarak, aşağıdaki zaman çizelgesi bu noktaya nasıl geldiğimize dair kısa bir genel bakış sunmaktadır:

 • Haziran 2013 tarihinde IPC, 2007 IPC Klasifikasyon Kodu’nda değişiklik veya ekleme önerilerini, Paralimpik ile ilgili tüm taraflarla tartışmak üzere 22-aylık uzun bir konsültasyon çalışması başlattı. Ulusal Paralimpik Komitelerinden, Uluslararası Federasyonlara; Para sporculardan, spor bilimcilere kadar herkes, Kod’da yapılmasını görmek isteyecekleri değişiklikler konusunda kendilerini ifade etmek üzere davet edildiler.
 • Üç turluk bir konsültasyon sonrası, 2015 IPC Sporcu Klasifikasyon Kodu ile Uluslararası Standartlar (Uygun Engeller de dahil) için hazırlanan final taslağı hazırlanmadan önce,  yaklaşık 100 ilgili gruptan, 3,750 bireysel geri bildirim alındı.
 • Bundan sonra, 2015 IPC Sporcu Klasifikasyon Kodu, 2015 IPC Genel Kurulu’na sunuldu. IPC üyelik, oyların %90’ını alarak ve sadece %6 karşı oyla ezici bir üstünlük sağlayarak belgeleri onayladı. Oyların %4’ü çekimser oydu.
 • Onaylanmasından sonra, 2015 Kodu ve Uluslararası Standartlar, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmaya başladı ve tüm Uluslararası Federasyonlar tarafından istenilen uygunluk gereklilikleri de 1 Ocak 2018 tarihinde sağlandı.
 • 2017 yılında IPC tüm Uluslararası Federasyonlardan, süre bitimi olan 1 Ocak 2018’den önce, Kod ile olan uygunluklarına dair kendi öz-denetimlerini tamamlamalarını istedi ve bu süre içerisinde destek de sağlandı. IWBF bu tarihe uymayan tek Uluslararası Federasyondu ve yalnızca IPC’den gönderilen birkaç talebe karşılık verdi.
 • Eylül 2018 tarihinde, IWBF’nin Kod ile uyumlu olmadığı anlaşıldı.
 • IWBF’nin Kod ile uygunluğunu tamamlamasına destek olmak için IPC destek önermeye devam etti ve Tokyo 2020 öncesinde alınması gereken zorunlu önlemleri başlıklandırdı.
 • IPC’nin destek olma konusundaki istekliliğine rağmen IWBF işbirliği yapmakta veya uygunluğu tamamlamak için gerekli değişiklikleri yapmakta başarılı olamadı.
 • IWBF tarafındaki ilerleme eksikliğine bağlı olarak IPC, Ocak 2020 tarihinde son bir karar aldı. Diğer şeylerin yanında, Tokyo 2020 öncesinde IWBF’nin Kod ile uyumlu hale gelmesi için almış olması gereken ve hala da gerekli olan bir dizi tedbirler dahilinde IPC IWBF’den, Tokyo 2020’de yarışacak olan her bir 4.0 ve 4.5 oyuncusunun uygun bir engelinin bulunduğunu doğrulamasını istedi.
 • Akabinde IWBF tarafından halihazırda, Paralimpik sporlarda yarışmaları için uygun engelleri bulunmayan sekiz tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu tespit edildi.
 • IWBF ayrıca kendi kuralları ile de uyumlu olmayan bir sporcu tespit etti.
 • Senelerdir süren tartışmalara rağmen IWBF öncelikle, Ocak 2020 tarihinde, uygun-olmayan sporcuların Tokyo 2020’ye katılabilmelerini sağlayacak “geçici” bir düzenleme talep etti. Talep, tek bir PowerPoint slaytında yer alan iki kelime ile sınırlıydı ve IPC Yönetim Kurulu’na açıkça hiçbir önem verilmeden, mantıklı açıklama, etki değerlendirmesi, uygulanacak bir plan ya da kendilerine ait bir yargı olmadan sunuldu ve ortada hiç bir üye konsültasyonu da bulunmuyordu. Bu talep ayrıca IWBF’nin önerilen aksiyon planının bildirilen termininden sonra gelmişti (ki bahse konu son termin de IWBF’nin talebi üzerine zaten uzatılmıştı). Talep Kurul tarafından, 6 Temmuz 2020 tarihinde detaylı bir şekilde açıkladığımız sebeplerden ötürü reddedildi. Detayları şu adreste bulabilirsiniz; https://www.paralympic.org/news/ipc-clarifies-iwbf-statement

Yazının devamı için lütfen tıklayınız.