GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

105 ‘DE 1

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Bay Uğur Erdener, kendine yeni bir gerekçe bulmuş. Gezip dolaştığı her yerde söylediği şu: ‘’İstanbul Oyunları’nın yapılması için oy kullanacak 105 IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) üyesinden sadece bir tanesi Paralimpik Üyesi. O da, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin başkanı.”

Yani bir başka deyişle, Paralimpik Oyunları olsa da olur, olmasa da olur. Amiyane tabiri ile ‘’Ateş olsa düştüğü kadar yer yakarlar“ demeye getiriyor. Ve yanlış yapıyor ve ayıp yapıyor. Söylediği doğrudur. Paralimpikleri temsil eden bir tane IOC üyesi olabilir. Ama o konuma gelene kadar Bay Erdener şunu da açıklamalı. Mart ayının son haftasında İstanbul’u incelemek üzere gelecek Uluslararası Olimpiyat Komitesi heyetinin karşısına da, o zaman Paralimpikleri de temsil etmek için kendisi çıkacak. Paralimpik konusunda da hiçbir bilgi sahibi olmadığı için, ne yapacağını bizler de merak ediyoruz.

Uğur Erdener’in, Paralimpikleri, olimpik oyunlarla eşit görmeyişi yalnız kendi bilgisizliği ve anlayışı değil, aynı zamanda insan haklarına da aykırıdır. Hele hele, Profesör unvanlı bir tıp bilim adamının bu yanlışta ısrar etmesini anlamak mümkün değildir.

İstanbul 2020 Adaylık Komitesi’nin Başkanlığına getirilen Hasan Arat’ın da zaten bu konularda güzel konuşmalar yapmaktan başka yaptığı bir şey de yok. Sadece iyi niyetini göstermek için söz paralimpiklerden açıldığında, bildiği birkaç konuyu söylüyor.

Bu koşullar altında, devletin büyük desteğine sahip olan 2020 adaylığımız, böyle ne söylediğini bilmeyen, kendisini Türk sporunun dünyadaki tek temsilcisi zanneden Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanının davranışları ile nereye varacak hep birlikte göreceğiz.