PARA YÜZMENİN YENİ PRENSİ: UMUT ÜNLÜ
| Posta

PARA YÜZMENİN YENİ PRENSİ: UMUT ÜNLÜ

Köşemize hoş geldin Umut, seni tanımayanlar için kendinden biraz bahseder misin?

Ben Umut Ünlü, 2001 Van Gevaş’ta 2 kolum ve 2 bacağım yarım ve ses tellerim yapışık olarak dünyaya geldim. Ailem sağlık sorunlarım sebebiyle ben 2 yaşındayken İstanbul’a göç etti. İstanbul’da 6 yaşıma kadar çeşitli ameliyatlar geçirdim. İlkokul ve liseyi Esenyurt’ta bitirdim. Kültür Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum ve aynı zamanda Rumeli Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 2020 yılında yüzmeye başladım.

Doğuştan gelen engeller nedeniyle, toplum tarafından dışlanma ve ayrımcılık gibi zorluklarla karşılaştın. Ancak, bu zorlukların üstesinden gelerek paralimpik yüzücü olarak büyük başarılar elde ettin. Bu başarıların arkasındaki motivasyon nedir?

Önceden insanların bana bakışı ve söylemleri gerçekten çok rahatsız ediciydi ve beni acayip şekilde etkiliyordu ama yüzmeye başladıktan ve başarılar elde ettikten sonra insanlar baktığı zaman evet ben bu vücutla başarılı oluyorum diyorum. Buradaki amacım da ben bu vücudumla başarılar elde edeceğim ki insanlar bana engelli olduğum için değil de başarılı olduğum için bakacaklar. Spora başlamadan önce kendimi soyutlamıştım.

Yüzmeye başlamadan önce kendini nasıl hissediyordun?

Önceden hayattan nefret eden bir bireydim. 2018 yılında bu sebepten dolayı intihar girişimim olmuştu, hayatta hiçbir şey elde edemeyeceğimi düşünen biriydim ve kendimi insanlardan soyutlardım.

Yüzmeye başlamaktaki amacın neydi ve sana neler kattı?

Açık söylemek gerekirse ilk başladığım zaman sadece uğraş olsun diye gitmeyi düşünüyordum ama sonra bir ülkeyi, bir bayrağı temsil edeceğimi ve bunun için de en iyi şekilde çalışılması gerektiğini düşündüm. Bana kattıklarına gelecek olursam öncelikle kendi vücudumu sevmeme sebep oldu. Bunun yanı sıra önceden benimle iletişim kurmayan kişilerin ben başarılı oldukça benimle iletişim kurmaya çalışmasına sebep oldu. Yüzme sporu disiplin ve istikrar getirdi bana.

Yüzmedeki başarıların, seni nasıl etkiledi?

Kariyerimde birçok defa Türkiye Şampiyonluğum var bu başarılar benim için çok özel. Ama bunları başardıkça yeni hedefler ortaya çıkıyor, artık önümde 2024 yılında yapılacak Avrupa Şampiyonası ile Paris 2024 Paralimpik Oyunları var. Bu hedefler benim çok disiplinli ve istikrarlı biri olmamı sağlıyor.

Engelli bireylerin toplumdaki yeri hakkında ne düşünüyorsun?

Engelli bireyler toplumumuzda her zaman alt kademe olarak görülüyor. İnsanların bakışları ve söylemleri engelli bireyleri hayattan koparabiliyor. Ancak ben ve benim gibi sporcu olan arkadaşlarım elde edeceğimiz başarılar ile engelli bireylerle olan bu düşünceleri yok edeceğiz ve engellilerin de bir şeyler başarabildiğini göstereceğiz. Hedefim 2024’te Avrupa Şampiyonası ve Paralimpik Oyunları’nda madalya

Engelli sporunun önemini nasıl değerlendiriyorsun?

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin kurulma nedeni engelli kişileri fiziksel ve sosyal açıdan rehabilite edebilmektir. Engelli bireyler kendilerine uygun spor dalını yaparlar ise fiziksel açıdan çok daha iyi duruma geleceklerdir.

Gelecek planların neler?

Gelecek planım, 2024 yılında Avrupa Şampiyonası ve Paris Paralimpik Oyunları’nda madalya almak.

Para yüzme sporunda ne gibi gelişmeler bekliyorsun?

Para yüzme sporu gelişen bir branş, ülkemizde keşfedilmemiş çok cevherler olduğuna eminim. Bunları ortaya çıkartmak komitemizin elinde, başarılı etkinlikler ile çok yetenekli sporcular keşfedeceğimize inanıyorum. Kitap okumak ve tarihi araştırmak en büyük hobilerim.

Paralimpik Oyunları senin için ne ifade ediyor?

Paralimpik Oyunları benim için önceden hayaldi, şimdi hedefimde madalya almak var. Yapılan bütün branşların engelliler tarafından yapılması ayrı bir gurur veriyor bana. Dünyanın en iyilerinin bir arada olduğu bir ortam olan 2024 Paris Paralimpik Oyunları için şimdiden çok heyecanlıyım.

Yüzme dışında ilgi duyduğun aktiviteler veya hobilerin nelerdir? Bu aktiviteler, spor performansını etkiliyor mu?

Yüzmeye başlamadan önce futbolu çok seviyordum ama yüzmeye başladıktan sonra bütün odağım yüzme oldu. Normal bireylerin yarışlarını takip ediyorum. Bunun dışında çok kitap okurum ve tarihi araştırırım. Bu aktivitelerin performansıma negatif bir etki yaptığını düşünmüyorum. Engelleri kaldırmak sadece bizim elimizdedir 

Sporculuk kariyerin boyunca yaşadığın en unutulmaz anı hangisi? Bu anının senin için özel kılınmasını sağlayan nedenler nelerdir?

Yaşadığım en unutulmaz an 2023 yılında Fransa’da uluslararası ilk yarışmama çıkmamdı. O an için çok çalışmıştım, hep hayalini kurmuştum ve gerçekleşmesi benim için çok önemli bir anı oldu.

Genç engelli bireylere ne tavsiye edersin? 

Tavsiyem, asla kendinizi soyutlamayın, kendinizi keşfetmeye çalışın illa ki bir işte yeteneğinizi öğreneceksiniz ve onu asla pes etmeden devam ettirin. En iyi ve en doğru şekilde yaptığınız zaman hayatınız çok güzel bir hale gelecektir. Unutmayın engelleri kaldırmak sadece bizim elimizdedir.

RÖPORTAJ: CAN DERİCİOĞLU