ENGELSİZ SPOR MERKEZİ ÜMRANİYE’DE AÇILDI
| Posta

ENGELSİZ SPOR MERKEZİ ÜMRANİYE’DE AÇILDI

Ümraniye Belediyesi, engelli bireylerin sosyal yaşama katılımını sağlamak amacıyla Engelsiz Spor Merkezi’ni hizmete açtı. Merkezin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapılan açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı (TMPK) Dr. Av. Murat Aksu ve Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım katıldılar. Engelsiz Spor Merkezi, 4 branşta 350 özel bireye eğitim verecek. Engelli bireylerin spor ve çeşitli etkinlikler yapabileceği Engelsiz Spor Merkezi’nden 4 yaş ve üzeri engelli bireyler tamamen ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Engelli bireyler için oluşturulan yeni yaşam alanında her detay tek tek tasarlandı. Fiziksel aktivite ve eğlencenin bir arada sunulduğu merkezde; oyun, etkinlik, kültür fizik hareketleri, yüzme, ritim ve dans dersleri veriliyor. Psikolog ve fizyoterapist desteğinin de sağlandığı merkezde özel bireylerin farklı kimlik ve rollerini keşfetmesi, sosyal uyum ve adaptasyon süreçlerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Yüzme kursuna katılacak engelli çocuklar, uzman eğitmenler eşliğinde 40 dakika boyunca hem yüzme öğrenecek hem de eğlenecekler. Yıl boyu aktif olarak hizmet veren havuza üye olan engelli bireyler, 3 ay boyunca eğitim alabilecek. Öte yandan özel gereksinimli bireylerin programları ile eş zamanlı olarak ailelerine de pilates ve zumba branşlarında eğitimler verilecek.

Aksu: Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum

Açılışa katılan TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, böylesine anlamlı bir tesisin açılışına katılmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, “Engellileri sadece yılın bir günü değil, her gün hatırlamak ne kadar değerlidir anlatamam. Ümraniye Belediyesi Engelsiz Spor Merkezi’nin açılışı, engelli bireylerimizin sosyal hayata katılımını destekleme yolunda atılmış dev bir adımdır. 3 Aralık Engelliler Günü’nde Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak ve değerli ağabeyim, Ümraniye Belediye Başkanı Sayın İsmet Yıldırım başta olmak üzere bu yeni başlangıçta emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

PARALİMPİKTE AVRUPA İLE İŞ BİRLİĞİ

Polonya Paralimpik Komitesi’nin kuruluşunun 25. Yıl Galası’na katılan Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu önemli temaslarda bulundu. Birçok Avrupa ülkesinin katılımıyla Başkent Varşova’da gerçekleşen gala öncesi, paralimpik birlikteliğin gelişimi amacıyla bölgesel ve Avrupa ülkeleri arasındaki potansiyel iş birlikleri görüşüldü. Avrupa Paralimpik Komitesi (EPC) Başkanı Raymond Blondel ile de bir araya gelen Başkan Aksu, gelecek yılların planlamasına ilişkin istişarelerde bulundu. Yapılan görüşmeler sonucunda yakın zamanda başta eğitim, kamp programları, sınıflandırma ve paralimpik hareketin uluslararası ölçekte yaygınlaştırılması konularında ortak bir protokolle çalışmalara başlanması kararlaştırıldı. Başta Polonya Spor Bakanı olmak üzere ülkenin birçok önde gelen bürokratının da katıldığı gecede, geçtiğimiz eylül ayında İstanbul’da düzenlenen TMPK 20. Yıl Galası için beğeniler tekrar dile getirildi.

Paralimpik camiamız için ülkemizdeki çalışmaları, uluslararası iş birlikleri ve yakın ilişkilerle pekiştirmek stratejik hedeflerimizden bir tanesidir diyen TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, “Bu vesileyle, Polonya Paralimpik Komitesi’nin kuruluşunun 25. Yıl Galası için Komite Başkanı, sevgili dostum Lukasz Szeliga’nın davetiyle kutlama gecesine katılım sağladım. İki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde Sayın Szeliga ile fikir birliği içinde olduğumuzu görmek beni çok memnun etti,” dedi.

MADALYALAR TAEKWONDODAN

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren Manchester 2023 Para Taekwondo Grand Prix Final müsabakalarında milli sporcularımız 3 madalya kazandı. İngiltere’nin Manchester şehrinde düzenlenen organizasyonda 7 Para Taekwondocumuz ülkemizi temsil etti. Erkekler 63 kiloda Mahmut Bozteke, altın madalya kazanarak yılın son büyük organizasyonunu zirvede tamamladı. Kadınlar 57 kiloda Gamze Gürdal, sakatlığının ardından gümüş madalya ile dönüş yaparken erkekler +80 kiloda Mehmet Sami Saraç bronz madalya kazanan isim oldu.

Bu organizasyonla birlikte Para Taekwondoda Paris 2024 Paralimpik Oyunları puan süreci sona erdi. Dünya Taekwondo Federasyonu’nun açıklayacağı resmi sıralamanın ardından oyunlara kota kazanan sporcular netlik kazanacak.

Eskrimciler Tayland’da yarıştı

Tekerlekli Sandalye Eskrimcilerimiz Tayland’da mücadelesini tamamladı. Tayland’ın Nakhon Ratchasima kentinde düzenlenen ‘2023 World Abilitysport Games’ kapsamında yapılan TS Eskrim Dünya Kupası’nda mücadele eden sporcularımız karşılaşmalarını tamamladı.

Organizasyonda; Hakan Akkaya flöre A kategoride 7, epe A kategoride mücadelesini 11’inci sırada tamamlarken; Elke Lale Van Achterberg flöre B kategoride 8, epe A kategoride ise 30’uncu oldu. Sporcumuz Şenay Güner ise mücadele ettiği kılıç A kategoride 28, flöre A kategoride de 30’uncu sıranın sahibi oldu.