GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

12 CESUR YÜREK

28 Ağustos-07 Eylül tarihleri arasında İngiltere’nin Worcester kentinde düzenlenen Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonası’nda, 12 Cesur Yüreğimiz finalde İngiltere’ye yenilerek Avrupa 2’ncisi oldular.

Ülkemizde hangi spor dalında olursa olsun, insanlarımız hep şampiyonluk ve birinciliklere odaklandığı için, çoğu zaman olduğu gibi medyamızda küçük haberlerle konu geçiştirildi. Erkek Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımız aynı zamanda 2016 RİO Paralimpik Oyunları’na da katılmaya hak kazandı.

Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası ilk kez 1970 senesinde Belçika’da yapıldı. Yani o zamanlar daha Türkiye’de engelli sporu diye bir kavram dahi yoktu. Finalde mağlup olduğumuz İngiltere ve finale gelene kadar yendiğimiz Hollanda, İsveç, İtalya, İsviçre, İsrail ve İspanya gibi ülkelerde tekerlekli sandalye basketbolu 1940’ların sonunda başlamış. Bizde ise, Engelliler Spor Federasyonu 40-50 sene sonra 1990 yılında kurulmuş.

Bu açıdan baktığımızda, ülkemizdeki engelli sporcularımızın nasıl büyük bir başarıya ulaştıkları bir kez daha ortaya çıkıyor. Şu anda tekerlekli sandalye basketbol konusunda ülkemizde eksik olan alt yapıdır. Bugünkü Milli Takımımız oyuncuları 2016’da RİO’da ülkemizi temsil edecekler. Ancak 2020-2024 yıllarına sporcu yetiştirmek, maddi gücü olan kulüpleri alt yapı konusunda desteklemek de Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görevi.

Her spor dalında olduğu gibi, bu konularda da devamlılık çok önemli. Avrupa 2’ncisi olarak göğsümüzü kabartan Erkek Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın teknik kadrosunu ve sporcularını yürekten kutlayıp, alınlarından öpüyoruz.

Son söz: Gazetelere tam sayfa ilanlar vererek spor kamuoyunu 12 Cesur Yürek konusunda bilgilendiren ve destek olan T.GARANTİ BANKASI A.Ş.’ye şükranlarımızı sunuyoruz.