GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

12 DEV ADAM

Nerede kalmıştık… Geçen hafta 22 Yaş Altı Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın ilk defa katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olduğunu duyurmuştuk.
Bu 12 tekerlekli sandalyeli basketbolcumuz boyları iki metre olduğu için değil, yüreklerinden dolayı 12 Dev Adam’dır. Çok zor koşullarda hazırlandıkları bir şampiyonada yıllardan beri çalışan ve her türlü olanağa sahip Avrupa devlerini, İngiltere hariç yendikleri için 12 Dev Adam’dırlar.
Almanya’da yaşayan bir tekerlekli sandalyeli Türk basketbolcunun sandalyesini ödünç alarak, şampiyona sonuna kadar maçlara çıkıp kazandıkları için 12 Dev Adam’dırlar.
İspanya, Fransa, Almanya gibi basketbolda ileri ülkelerin teknik adamlarına şapka çıkarttıkları için, bir yandan engelleriyle uğraşıp bir yandan ülkemizi en iyi şekilde temsil ettikleri için 12 Dev Adam olmaya layıktırlar.
Şampiyonanın ilk üç gününü birlikte izledik. Dikkatimizi çeken bir husus, açılış ve kapanış törenlerinde Almanya Basketbol Federasyonu Asbaşkanı’nın hazır bulunması, ödül töreninde ödülleri vermesiydi. Bugün artık dünyada, tüm batılı ülkelerde yürüyen basketbol federasyonları, tekerlekli sandalye federasyonları ile işbirliği yapmakta, onlara büyük destekler sağlamaktadırlar.
Ülkemizde ise Basketbol Federasyonu, geçen yıl yapılan Avrupa Şampiyonası sırasında tekerlekli sandalyeli seyircileri ‘kargaşa yaratıyorlar’ diye salona almamıştır. İşte aramızdaki fark. Umudumuz, o zamanki olaylarda çok üzüldüğünü belirten Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in bir an önce Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile bir araya gelip işbirliği anlaşması görüşmelerine başlamasıdır. Verilecek bu destekle eminiz ki tekerlekli sandalye basketbolumuz çok daha ilerilere gidecek, belki de yürüyen basketbolda geçen yıl kıl payı kaçırdığımız Avrupa Şampiyonluğu’nu tekerlekli sandalyede bir süre sonra yakalayacaktır.
Genç basketçilerimizin geçen hafta yurda dönüşlerinde, çok kısa bir süre içinde yapılması gereken karşılama törenini tüm ekibiyle birlikte organize eden İstanbul İl Spor Müdürü Vedat Bayram’ı da unutmamak gerekir. Yardımcıları Önder Ilgar, Yaşar Kaptan, Adnan Kuzu, Taner Özgüven, İbrahim Kayı’nın çocuklarımızı karşılamak, rahat ettirmek için gösterdiği çabayı, o gün orada bulunan 80 yaşındaki annem şu sözlerle dile getirdi:
“Kim bu adamlar evladım? Oradan oraya koşup çırpınıyorlar çocukları karşılamak, rahat ettirmek için. Kim bu insan evlatları?”