GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

17 AĞUSTOS 1999…

16 Ağustos 1999’daSakarya’da dördüncüsü yapılanTekerlekli Sandalye BasketbolAntrenörSemineri’ni yöneten, Oldenburg Üniversitesi’nde kürsü sahibi ve dünyanın en iyi tekerlekli sandalye basketbol antrenör hocalarından biri olan Dr. Johann Trawinski,17 Ağustos’ta sabaha karşı meydana gelen o büyük depremde hayatını kaybetmişti. Aradan 14 sene geçti. Ve ülkemizde bugün görev yapan antrenörlerimizin bir kısmı, Dr. Trawinski’nin yetiştirdiği kardeşlerimiz.

Bundan 5 sene evveline kadar, 2 yılda birİstanbul’da, yabancı milli takımların da davet edildiği, Uluslararası Dr. Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvaları yapılıyor idi. Sonra birden vazgeçildi. Dr. Trawinski‘nin,Türkiye’nin bugün tekerlekli sandalye basketbolunda uluslararası geldiği noktada, emeklerinin inkar edilmeyeceğinin unutulmaması gerekir.

Bu bakımdan Bedensel EngellilerSporFederasyonu önümüzdeki sene, Dünya Şampiyonası’ndan önce, böyle uluslararası bir Dr. Trawinski Turnuvası’nı herhalde artık yeniden organize etmeye başlayacaktır. Dr. Trawinski yalnız hocalığı ile değil, insanlığı, Türkiye’deki engelli sporuna bakış açısı ile dehepimizinkalplerindeki yerini almıştır. Ailesi ile ilgili küçük bir anıyı da burada nakletmekisterim.

Depremde hayatını kaybettikten sonraAlmanya’da yapılan cenaze töreninde, o gün görevli olan rahibe, Dr.Trawinski’nin hayatını anlattıktan sonra, orada bulunan yaklaşık 300 kişiye şöyle demişti: “Kilisenin çıkışında bir kutu göreceksiniz. Trawinski Ailesi mümkünseoraya az da olsa bağışta bulunmanızı rica ediyor. Bununla Sakarya Depremi’nde evsiz kalıp çadırlarda yaşayan insanlara küçük de olsa bir destek olmak istiyorlar.”

Tören sonrasında yaklaşık 10 bin Alman Markı (O zamanki para birimi) toplandı. Johann Trawinski’nin eşi ve 2 çocuğu, o paralarla eşofmanlar, kazaklar, spor ayakkabıları, v.s. alarak Ekim 1999’ta Türkiye’ye geldiler. Birlikte Sakarya’ya gidip , hala çadırlarda yaşamlarını sürdüren depremzedelerimize onlarıhediyeettiler.