GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

2.ULUSLARARASI PARALİMPİK GENÇLİK KAMPI

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin önderliğinde dünyada ilk defa geçen yıl Marmaris’te yapılan Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı, ilgili ülkelerle imzalanan protokol gereği, bu yıl 09-17 Temmuz tarihleri arasında Güney Kore’de yapılıyor. Geçen yıl kampa katılan Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Kenya ve Güney Kore’nin yanında bu yıl kampa Japonya ve Çin’den de katılacak genç engelli sporcular Güney Kore’de olacak. Kampa her ülke yüzde 30’u görme engelli, yüzde 70’i bedensel engelli genç sporcu olmak üzere 10 kişi ve refakatçıları ile katılıyor. Uluslararası Paralimpik Komitesi geçen sene Marmaris’te düzenlenen kamptan edindiği bilgilerle bu etkinliği tüm dünyaya yaymayı düşündüğünü kısa bir süre önce teyit etti. Bu amaçla Güney Kore’deki kamp sırasında ilgili ülkelerin Paralimpik temsilcileri ile IPC temsilcileri bir araya gelerek önümüzdeki yıllarda nasıl bir iş bölümü yapılacağını ve genç sporcuların nasıl birbirleri ile kaynaştırılması gerektiğini tartışacaklar. Önümüzdeki yıl ise kamp Hollanda’da yapılacak.

Devlet desteği

Geçtiğimiz yılki kampa Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’müz dışında ilgili devlet birimlerimiz, belki de konunun önemini fark edemedikleri için destek veremedi. Örneğin Muğla valisi Dr. Ahmet Altıparmak kampın açılışına, aynı saatlerde bir mağaza açılışına gideceği için gelmedi ve sonradan anladık ki, Sayın Vali böylesine önemli bir kampı, “Festival” zannetmiş. Bu kamplardaki amaç; gelecek olan genç sporculara Paralimpik spor dallarının tanıtılması ve içlerinden yetenekli olanların yetiştirilmesi için olanakların sağlanması. Nitekim geçen yıl bir gencimiz Marmaris’te yapılan kamptan sonra okçuluk branşını seçerek başarılı yarışmalar çıkarmaya başladı. Türk kafilesinin bu kamp ile ilgili masrafları ise SPOR TOTO teşkilatı ve TESYEV (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı) tarafından karşılanıyor. İlgilenenlere duyurulur.

Güç Birliği

Güney Afrika’ da devam etmekte olan Dünya Futbol Şampiyona’sından sonra 21 Ağustos 12 Eylül arası bu kez Dünya Kupası maçlarının oynandığı bazı stadyumlar Dünya Zihinsel Engelliler Futbol Şampiyonası‘na ev sahipliği yapacak. Şampiyonaya Meksika, Arjantin, Güney Kore, Portekiz, Nijerya, Hollanda , Fransa, Güney Afrika, Almanya, Macaristan, Suudi Arabistan, Polonya, Brezilya‘nın yanı sıra Milli Futbol Takımımız da katılacak.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Tarık Bitlis’le yaptığımız görüşmede katılımın olamayacağı, gerekli masrafların sağlanamadığını öğrenince Türkiye Milli Parlimpik Komitesi devreye girdi. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlık Koordinatörü Mümtaz Karakaya ile yapılan temaslar sonucu, Federasyon Başkanı Mahmut Özgener‘in de onayı alınarak Milli Takımımızın Dünya Şampiyonası’na katılabilmesi için ilk destek sağlandı. Daha sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’le yapılan görüşmelerde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi aracılığıyla gerekli desteğin sağlanacağı belirtildi. Yaklaşık 400 bin TL‘yi bulan kafile masraflarının kalan kısmı da Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından ödenecek şekilde yapılan program sonunda sporcularımız Güney Afrika’da Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecekler.

Dünya’ da zihinsel engelliler sporları

1- Özel Olimpiyatlar

2- İNAS- FIT tarafından iki ayrı organizasyon olarak düzenleniyor. Özel Olimpiyatlar Rehabilitasyona yönelik

çalışmalar yaparken, İNAS- FIT elit sporcular düzeyinde gerçek performans sporunu yönlendiriyor. Nitekim 2012 Londra Paralimpik Oyunları‘ndan itibaren zihinsel engelli sporcular tekrar muhtelif branşlarda Paralimpik Oyunları‘nda yarışmalara başlayacaklar. Zihinsel Engelliler Milli Futbol Takımımızın Dünya Kupasına katılmasını sağlayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlık Koordinatörü Mümtaz Karakaya’ya , Federasyon Başkanımız Mahmut Özgener’e ve daima engelli sporlarının yanında olan ve desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’e bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Tarık Bitlis’i de Milli Takımımızın Dünya Şampiyonası’na katılması için gösterdiği çabalardan dolayı kutluyoruz.

DUYURU ,

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Dünya nimetleri insanı ruha ait zenginliklerden uzaklaştırır. – Mikszath