GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
2020 TOKYO
| Milliyet

2020 TOKYO


2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na 2 (iki) sene civarında bir süre kaldı. Katılacak olan sporcularımızın bağlı olduğu Engelli Spor Federasyonlarına baktığınızda, çoğunlukla benzeri şikayeti görüyoruz: ‘’Bütçemiz yok”, “Katılamıyoruz”, Onu yapamıyoruz, şunu yapamıyoruz’’ gibi şikayetler sık sık duyuluyor.

Devletimizin olanakları ortada… Eminiz ki Gençlik ve Spor Bakanlığı ve ona bağlı genel müdürlük, bütçelerinin el verdiği nispette destek olmaya çalışıyor.

Ancak önemli olan, bu federasyonlarımızın sponsor bulmaları… Bunu bulabilmek için de muhakkak bir halkla ilişkiler veya reklam şirketi gibi bir kurumla işbirliği yapmak zorundalar. Tek başına bir federasyonun başkanı, genel sekreteri olarak şirketlere gidip sponsorluk istemek farklı bir şey, bu işi bilen bir kurum tarafından hazırlanacak dosyalarla belli şirketlere gitmek daha farklı bir şey…

Öte yandan, özellikle Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nda; uluslararası şampiyonalara katılma konusundaki aksaklıklar büyük oranda devam ediyor. Bunun örnekleri de yazılı olarak mevcut.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, 18 branşa sahip. Tabii ki bu kadar branşı idare etmek kolay iş değil. Hem sponsor bulunacak, hem antrenman yerleri sağlanacak, hem sporcu yetiştirilecek, antrenör yetiştirilecek. Antrenörlerin bir kısmı zaten fahri olarak bu görevi yapıyorlar.

Dolayısıyla, daha önce de söylediğimiz gibi, önümüzdeki dönemde bir Engelli Spor Çalıştayı’nın yapılmasında ve orada çeşitli görüşlerin alınarak, ondan sonra bir yeni plan yapılmasında fayda görüyoruz.