GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

5 MAYISI BİLİYOR MUSUNUZ?

1992 yılından beri Avrupa Birliği’ üyesi bir çok ülkede her yıl 5 Mayıs ‘’Engelli İnsanların Eşitliği‘’ günü olarak kutlanıyor. Ancak bu kutlamalar 10 -16 Mayıs Türkiye Sakatlar Haftası’ndan farklı bir şekilde düzenleniyor. Yani bizdeki gibi bazı milletvekillerimiz, siyasilerimiz tekerlekli sandalyeye oturup veya gözlerini bağlatıp, birkaç dakikalığına kendilerini engelli insanlarımızın yerine koyup, onların neler hissettiğini anlatmaya çalışmıyorlar.

On binler

Bu sene Almanya’nın muhtelif kentlerinde 15 binin üzerinde engelli ve engelsiz insan çeşitli gösteriler yaparak, engelli insanların eşitliği konusuna dikkat çektiler. Avrupa Birliği’ne girmek için çaba sarf ettiğimiz bu yıllarda belki önümüzdeki yıldan itibaren ilgili kurumların desteği ile ülkemizin de Avrupa ülkeleriyle bu konuda entegrasyonu konusunda adımlar atılır.

Engellilere destek

Ülkemizde engelli insanlarımıza hizmet veren veya verir gibi gözüken dernek ve vakıfların sayılarını bilemiyoruz. Ancak özellikle bazı dernek ve vakıflar engelli insanlarımızı kullanarak yardım kampanyaları düzenliyorlar ve buradan elde edilen gelirlerin nasıl harcandığı konusunda da kamuoyunu belgeleriyle bilgilendirmiyorlar. Bu yüzden de düzgün çalışan dernek ve vakıflar toplumda destek bulma konusunda zorlanıyor.

Dernekler Masası

Ülkemizde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan dernekler masalarının çoğu kez insanı duygularla yaptıkları kontrollerden beklenen sonuç alınamıyor. Oysa engelli, engelsiz tüm derneklerin denetimlerinde aynı kriterlerin uygulanma mecburiyeti var. Ve yasalara uygun çalışmayan derneklere de gerekli yaptırımların uygulanması gerekir. Gerçi minareyi çalan kılıfını hazırlar ama, bazen kılıf minarenin boyunu geçince ortaya sevimsiz tablolar da çıkıyor.

Soma Spastik Çocuklar Derneği Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Spastik Çocuklar Derneği tarafından yapılmakta olan okul inşaatının parasızlık yüzünden durdurulduğunu haber aldık. Kaba inşaatı biten okul devreye girdiğinde spastik çocuklarımızın rehabilitasyonu konusunda önemli adımlar atılacak. Somalıların dernek çalışmalarına karşı duyarlı olduğunu bildiklerini söyleyen Dernek Başkanı Halil Ertekin, Yönetim Kurulu Üyesi, Spastikler Federasyonu Genel Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri olan Rıfat Emekçi, ülkemizin diğer yörelerinde yaşayan Somalıların da bu projenin bitmesi için çaba göstereceklerine inandığını belirtti. Yetkililer ‘’Dernek yönetimimiz engellilere yönelik yereldeki çalışmalarımızın yanında kurucusu bulunduğu Spastik Çocuklar ve Erişkinler Dernekleri Cerebral Palsy Federasyonu ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu çatısı altında yapmış olduğu çalışmalarla engelliler ile ilgili ulusal çalışmalara da katkı ve katılım sağlamaktadır. Soma’daki engellilere yönelik sivil toplum ve gönüllü çalışmalarımız Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU, Manisa Milletvekillerimiz Sayın İsmail Bilen ve Sayın Mehmet Çerçi, SHÇEK Genel Müdürümüz Sayın İsmail Barış, Özürlüler İdaresi Başkanımız Sayın Abdullah Güven tarafından yakından bilinen ve onun taktirlerini kazanan çalışmalardır. Engelli çocuklarımızın ve ailelerinin yüzlerini gülmesini istiyoruz. Engelli ailelerimizin yarına güvenle bakmasını “Ben ölürsem benim çocuğum ne olacak” endişesini taşımasını istemiyoruz. Bizim çocuklarımızın da toplumun üretken bireyleri olarak aramıza katılmalarını, özel eğitim olanaklarından faydalanmalarını istiyoruz’’ diyor ve aşağıdaki numaralardan bilgi alınabileceğini söylüyor. İletişim için :

Halil Ertekin – Başkan : 0236 613 31 61

h.ertekin@hotmail.com

Rifat Emekçi : 0532 ) 576 13 26

rifatemekci@hotmail.com

Yarım adam

Alman asıllı Florian Sitzmann’ın 16 yaşındayken boyu 2 metre 4 santim. Geçirdiği kazadan sonra bacakları her iki kasığının 10 santim altından kesiliyor. Şimdi 34 yaşında. Komadan çıktığında yeni bir hayatın başladığını hissediyor. Yazdığı kitabın adı ise ‘’Yarım adam‘’

Basın sözcüsü

Bir süre önce Almanya’nın büyük bir organizasyon şirketinde basın sözcüsü olarak çalışmaya başlıyor. Almanya’nın en büyük yaz festivallerinden bir olan bu etkinlik için 90 ayrı orkestra ve yaklaşık 400 bin ziyaretçiyi organize etmekle görevlendiriliyor. Birçok televizyon programına davet ediliyor, hayatını, yaşadıklarını anlatıyor. Ve bu yılki New York Maratonu’ na tekerlekli sandalyesiyle engelli çocuklara destek olmak için bağış toplamak üzere katılacak. ‘’Yarım adam‘’ isimli kitabı Gütersloher Verlagshaus Yayın Evi’nden kısa bir süre önce piyasaya çıktı.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Cömert, nasihat vermekle yetinmeyip, yardım eder.

VAUVENARGUES