GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

‘Bizi izleyin, nasıl spor yapılır görün’

Balıkesir Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın kaptanı bize bir mail göndermiş. O maili aşağıda sizlerle paylaşıyoruz…. “Bizler çoğu insanın yapmak istediği ama yapamadığı bir sporu yapıyoruz. Engelimize sığınmadan yaptığımız işin görülmesini, duyulmasını, evinden çıkamayan engelli kardeşlerimize örnek olmasını istiyoruz. 5 seneden beri tek amacımız buydu. Ama şunu fark ettik, biz bu sporda başarılı da oluyoruz. O zaman amacımız sadece duyurmaktan öteye geçti. İlimizi de tanıtmak, süper lige çıkacak bir takım yaratarak Balıkesir’de bir ilki başarmak oldu. Hal böyle olunca daha çok insana ulaşıp engelli kardeşlerimizi kazanmak istiyoruz.Balıkesir halkı 

Balıkesir halkının bu kardeşlerine sahip çıktığını göstermek istiyoruz. Aslına bakılırsa çok fazla bir şey de istemiyoruz. Diğer takımlara bakıyorum hep maddi destek istiyorlar. Ama biz Belediyespor çatısı altında bunları aştık. Sadece bizleri izlesinler, bizleri görsünler istiyoruz. 2. Lig’de mücadele ederken bütün maçlarımız cumartesi günüydü. Herkes “Alper, tam iş zamanı. Pazar günü yapın da çoluk çocuk gelelim maçlarınıza” diyordu. Takım olarak I. Lige çıktı, maçlarımız artık pazar günü. Maç saatlerinin Balıkesirspor’un maçları ile çakışmamasına özen gösterdik. Ama salon yine boş, yine basın yok, yine yerel kanal yok yine yine… Asla cumartesleri oynananBEST’in basketbol maçlarında salonun dolu olmasını ya da kızların oynadığı voleybol maçlarına gelen taraftarlarıSevgili Balıkesirliler, bu dünyada sadece futbol, basketbol yok, diğer sporlar da var. Zaman ayırın, Balıkesir Belediye Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın bir maçına gidin. Ne dediğimi anlayacaksınız. Bu kulübün kuruluşunda tüm sandalyeleri Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) verdi. Sonra bir milletvekilimiz çıktı “Ben verdim” dedi. Önemli değil. Biz onu “Politikacıdır, söyler böyle şeyler” diye ciddiye almadık. Bu gençlere sahip çıkın. Bazı ahmaklar “Sakatın da sporu mu olur, dandik” diyorlar. Ama o sporun nasıl yapıldığını önce bir görsünler.Engellilere ne denir?Gazetesi’nde, Ertuğrul Özkök köşesinde ‘Engelli insanlar için hangi kavramı kullanmalıyız?’ diye kısa bir not yazmış. Yazdıklarında gerçek payı var. Ama bir noktayı unutmuş. Türk Dil Tarih Kurumu’nun Büyük Türkçe sözlüğünde ‘ÖZÜRLÜ’ kelimesinin karşısındaki anlamlardan biri de ‘DEFOLU MAL’dır. Bu bir yana, 6 Mart 2003 tarihinde çıkan 4822 sayılı kanunla değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 2.ci kısmından bazı örnekler veriyoruz. “Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde ‘ÖZÜRLÜDÜR’ ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Güvenli olmayan mallar, piyasaya ‘ÖZÜRLÜDÜR’ etiketiyle dahi arz edilemez.”

Sevgili Ertuğrul Özkök’e…

Sevgili Ertuğrul Özkök, hangimiz bir insana vücudundaki veya davranışlarındaki bazı eksikliklerden dolayı “Defolu mal” deme hakkına sahibiz? Hangimiz vitrinlerde “Özürlüdür” ibaresi taşıyan mallarla, engelli vatandaşlarımızı aynı kefeye koyabilir? Bir de böyle düşünmek lazım. Bizce de artık “Özürlü’ kelimesini insanlar için kullanımdan çıkarmanın zamanı geldi.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

Güzel Söz

Bir problemin güç olduğunu söyleme , eğer o güç olmasaydı , zaten problem  olmazdı.

F.Foch

sonu